Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pompie ciepła

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pompie ciepła

Budując lub remontując dom staramy się, aby aranżacja była stylowa, funkcjonalna i energooszczędna, z dwoma ostatnimi punktami ściśle wiąże się odpowiedni dobór systemu ogrzewania. Pompy ciepła to metoda, która z roku na rok zyskuje na popularności. Dowiedz się, jakie są zalety tego rozwiązania i z jakich źródeł energii najlepiej korzystać, podłączając pompę.

Pompa ciepła – 4 korzyści

Pompy ciepła to niezwykle wydajne i wygodne rozwiązanie, które jednocześnie jest przyjazne dla środowiska. Warto podkreślić, że instalację można wykonać zarówno w powstającej inwestycji, jak i przy modernizowaniu budynku. Do zalet, wynikających z wdrożenia tej metody grzewczej, można zaliczyć:

  • oszczędność czasu – pompę ciepła zasila się energią elektryczną, co oznacza, że nie potrzebuje ona stałych dostaw paliwa, w przeciwieństwie do tradycyjnych nośników ogrzewania. Metoda ta jest zatem zupełnie bezobsługowa, działa zarówno w dzień jak i w nocy,
  • pompy ciepła można wykorzystywać również jako klimatyzatory,
  • metoda ta generuje niższe koszty budowy domu, ponieważ nie wymaga instalacji komina czy magazynu na opał,
  • pompa ciepła to inwestycja na lata – żywotność sprzętu sięga nawet 20 lat.

Pompy ciepła z innymi metodami grzewczymi

Wiele osób waha się pomiędzy instalacją pompy ciepła, a innymi, popularnymi metodami grzewczymi. Omówmy pokrótce każdy z najpopularniejszych dylematów ze wskazaniem najbardziej opłacalnego rozwiązania.

Pompa ciepła powietrze woda czy gaz?

W tym przypadku należy policzyć koszty eksploatacyjne. Po wyliczeniach okazuje się, że pompy ciepła gruntowe są nawet dwa razy tańsze od użytkowania gazowej instalacji grzewczej.

Pompa ciepła powietrze woda czy solary?

Pompy ciepła w porównaniu z panelami solarnymi są tańsze jeśli chodzi o inwestycję, ale koszty eksploatacyjne w długiej perspektywie mogą okazać się nieco droższe od kolektorów słonecznych.

Pompa ciepła powietrzna czy pellet?

W porównaniu do ogrzewania powietrzną pompą ciepła – metoda wykorzystująca pellet jest o około 40% droższa.

Pompa ciepła powietrzna czy piec indukcyjny?

Pompa ciepła powietrzna pozwala pozyskać 3-4 kWh ciepła z każdej kWh prądu elektrycznego. Piec indukcyjny zużywa trzykrotnie więcej prądu, aby  wyprodukować tę samą wartość.

Pompy ciepła od InstalTechnik

Chcesz zainwestować w źródło ogrzewania, które będzie cechowała niezawodność, łatwość używania, energooszczędność i wytrzymałość? Pompy ciepła spełniają wymienione kryteria. Sprawdź ofertę InstalTechnik, firmy, która od lat wdraża nowoczesne, przyjazne środowisku metody grzewcze. Eksperci zatroszczą się o dobór najlepszych systemów oraz sprawny montaż, a Ty zyskasz przytulną atmosferę domu i rozwiązanie, które posłuży przez wiele lat.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment