Warzywniak w skrzyniach na balkonie. Co posadzić i kiedy to zrobić?

Warzywniak w skrzyniach na balkonie. Co posadzić i kiedy to zrobić?

Ogród na balkonie to możliwość obserwowania, jak rozwijają się rośliny, obcowania z nimi. To także świetny sposób na uwolnienie kreatywności, odświeżenie balkonu i znalezienie hobby. Jakie warzywa można hodować na balkonie?

Warzywniak w skrzyniach na balkonie – jak i kiedy działać?

Jeśli planujesz uprawiać warzywa i rośliny, balkon nie powinien znajdować się w pobliżu ruchliwych autostrad, głównych ulic lub punktów zanieczyszczających powietrze. Jeśli otoczenie jest zanieczyszczone – warto ograniczyć się do sadzenia kwiatów. Poza elementem estetycznym pojemniki powinny nadawać się do uprawy wybranych roślin: odpowiadać im objętościowo, nie narażać roślin na nadmierne nagrzewanie oraz posiadać otwory drenażowe.

Zimą trudno jest przygotować grunt, dlatego można kupić ziemię do kwiatów w opakowaniach, dodać keramzyt, który należy umieścić na dnie pojemników. To zatrzyma wilgoć w doniczkach i zapobiegnie zbyt szybkiemu wysychaniu gleby. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę orientację balkonu względem słońca. Po stronie północnej i zachodniej jest mało prawdopodobne, że uda się wyhodować dobry plon pomidorów, ale po stronie południowej i wschodniej – już tak. Początkującym radzimy zacząć od uprawy zieleniny i ziół. Może to być zielona cebula, rukiew wodna, sałata, szpinak, pietruszka, koperek, szczypiorek, oregano, bazylia, mięta.

Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą spróbować uprawiać pomidory, ogórki i paprykę. Wybierając odmiany pomidorów, preferuj odmiany niewymiarowe, wcześnie dojrzewające i o małych owocach. Jeśli potrzebujesz pomocy to zrób warzywniak sam z ladnydom.pl .

Warzywniak w skrzyniach – o co w tym chodzi?

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kilku roślin w jednej doniczce: bazylia i pomidorki koktajlowe, sałata i koperek, żółta papryka i kolendra. Do warzyw i ziół można dodawać rośliny kwiatowe. Takie kombinacje pozwolą ci szybko stworzyć ciekawy warzywniak.

Ważne jest, aby wybrać modele mebli i pojemników z wyprzedzeniem, mając wcześniej nakreślone, co i gdzie będzie stać i rosnąć. Dobrze, jeśli balkon współgra z wystrojem mieszkania. Na przykład geometryczne kształty donic i gra kolorów sprawdzą się we wnętrzach modernistycznych, wiklinowe kosze i drewniane skrzynie wpasują się w prowansalski styl, a klasykę dobrze uzupełnią donice, regały i meble ogrodowe w pastelowych odcieniach.

Obowiązkowe minimum to regularne podlewanie roślin ciepłą, osiadłą wodą, okresowe nawożenie pogłówne, spulchnianie gleby i ochrona przed wiatrem.

Jakie warzywa posadzić w skrzyniach?

Przy odrobinie wysiłku na balkonie można uprawiać prawie każdą roślinę. Jednak optymalnym wyborem na początek świeże zioła, które można uprawiać nawet na parapecie. Najważniejsze to pamiętać, aby wysiać nową porcję nasion przed pełnym zbiorem poprzedniego plonu, wtedy zapewniony będzie stały dostęp do świeżych ziół. Na balkonie możesz uprawiać:

  • Koperek.
  • Rukola.
  • Kolendra.
  • Melisa i mięta.
  • Bazylia.
  • Pietruszka.
  • Szpinak.
  • Zielona cebula.

Warzywa to kolejny poziom, są trochę trudniejsze w uprawie. W przypadku roślin okopowych należy zakupić głębokie pojemniki i doniczki. W ten sposób możesz hodować:

  • Marchew.
  • oper włoski.
  • Rzodkiewka.

Inne warzywa potrzebują więcej miejsca. Jeśli balkon nie pozwala na ogrodnictwo na wielką skalę, warto zatrzymać się przy specjalnych odmianach karłowatych. Na balkonie dobrze się zakorzenią:

  • Ogórki.
  • Cukinia.
  • Bakłażan.
  • Pomidory.
  • Dynia.
  • Zielony groszek;

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zdolność do zapylania. Istnieją rośliny, które same się zapylają. Na przykład lepiej sadzić czerwoną słodką paprykę z dala od czerwonej ostrej papryki, w przeciwnym razie słodkie również zaczną gorzko smakować.

Owoce i jagody są często sadzone na parapetach. Uprawa cytryny lub mandarynki z pestki nie jest taka trudna – ale dość długa. Jednak drzewa cytrusowe wyglądają pięknie, nie wymagają wiele opieki i są dość zwarte. Jagody, takie jak truskawki czy poziomki, wymagają więcej opieki – najpierw trzeba je wykiełkować, a następnie umieścić w głębokich pojemnikach. Na balkonie można również posadzić śliwki, jabłka i granaty, które rosną na dużych drzewach. Istnieją odmiany mini, które zmieszczą się na małej przestrzeni.

Kiedy zacząć uprawę?

Na otwartym balkonie dobrze będą wyglądać balustrady ozdobione doniczkami – w takich pojemnikach można uprawiać zieleninę i rośliny pnące, takie jak groszek. W sprzedaży są specjalne mocowania do tego typu pojemników. Uprawy w takich doniczkach można już rozpocząć z początkiem kwietnia.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment