Szlifierka kątowa dla majsterkowicza – czym się kierować przy wyborze?

Szlifierki kątowe sprawdzają się podczas wykonywania wielu prac, dlatego chętnie sięgają po nie zarówno profesjonaliści, jak i pasjonaci majsterkowania. Te wielofunkcyjne elektronarzędzia nadają się do cięcia, szlifowania, satynowania i polerowania. Za ich pomocą przetniesz metal, beton, ceramikę i drewno. Na rynku dostępnych jest wiele modeli szlifierek kątowych, które różnią się nie tylko ceną, ale także parametrami technicznymi, przeznaczeniem czy sposobem zasilania. Jaka szlifierka sprawdzi się najlepiej dla pasjonatów majsterkowania?

Do jakich prac nadaje się szlifierka kątowa?

Szlifierki kątowe dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu sprawdzą się podczas wykonywania wielu prac remontowych w domach i na działkach. Dzięki nim z łatwością przetniesz, wyszlifujesz i wypolerujesz różnego rodzaju twarde powierzchnie. Z ich pomocą obetniesz wystające gwoździe, przytniesz kostkę brukową, usuniesz rdzę, dotniesz profile, płytki lub blachę na dach, a także wykonasz rowki na przewody elektryczne w ścianach. Szlifierka kątowa sprawdzi się do wygładzania powierzchni np. drewnianych. Jeśli urządzenie zostało wyposażone w odpowiednią końcówkę, a także prędkość obrotową, może służyć również do polerowania.

To idealne narzędzie do wykonywania wszelkich prac remontowo-budowlanych. Wśród dostępnych szlifierek znajdziesz zarówno te do zastosowań domowych, jak i profesjonalnych – sprawdź aktualne produkty na stronie https://www.narzedzia.pl/katowe,c12395/.

Szlifierka kątowa do zastosowań domowych

szlifierka kątowa bosch w sklepie narzedzia.pl
szlifierka kątowa bosch w sklepie narzedzia.pl

Szlifierki kątowe dla majsterkowiczów wykorzystywane do drobniejszych prac domowych, nie muszą mieć tak dużej mocy, jak ich profesjonalne odpowiedniki. Do domowych, lekkich prac wystarcza moc rzędu 600-1000 W. Przy cięższych może okazać się, że potrzebne będzie urządzenie o mocy przekraczającej nawet 2000 W. Moc i funkcjonalność szlifierki kątowej przekłada się na jej cenę. Nie warto jednak kupować najdroższego dostępnego modelu, jeśli wiemy, że nie wykorzystamy jego możliwości w pełni. Rodzaj urządzenia powinien być dostosowany do prac, jakie będziemy nim wykonywać. 

W sklepach dostępne są szlifierki kątowe akumulatorowe i elektryczne. Pierwsze z nich są wygodniejsze w użytkowaniu, gdyż nie ogranicza ich żaden przewód, ani brak dostępu do prądu. Są dzięki temu bardziej poręczne, jednak wymagają ładowania akumulatorów, co z kolei może być kłopotliwe. W domach, gdzie łatwo o dostęp do prądu, doskonale sprawdzają się urządzenia zasilane elektrycznie. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na długość przewodu, który wpływa na wygodę korzystania z urządzenia. Do takiej szlifierki kątowej dobrze jest dokupić przedłużacz, który zwiększy jej mobilność. 

Tarcze do szlifierek kątowych – jakie wybrać?

Szlifierki kątowe wyposażone są w tarcze, od których zależy funkcjonalność urządzeń. Tarcze do cięcia mają grubość do 4 mm, a ich powierzchnia robocza znajduje się na krawędzi. Z kolei tarcze do szlifowania mogą mieć do 8 mm grubości, a ich obszar roboczy jest oznaczony gradacją. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiary tarczy: im jest on większy, tym łatwiej poradzi sobie z twardymi materiałami. Szlifierki kątowe mają wymienne tarcze, których średnice wynoszą z reguły ok. 230 mm. Do przycinania płytek, czy zdzierania rdzy wystarczą tarcze o średnicy ok. 115 mm i mocy 450-1000 W. Przy cięższych pracach mogą jednak się nie sprawdzić. Do profesjonalnych zastosowań i ciężki prac wykorzystuje się tarcze o minimalnej średnicy 180 mm i mocy 2000 W.

Szlifierki kątowe dla majsterkowicza – o czym warto pamiętać?

Dostępne obecnie szlifierki kątowe posiadają z reguły odporny na uszkodzenia mechaniczne i przegrzewanie metalowy korpus. Standardem jest system blokady wrzeciona. Niektóre z modeli zostały wyposażone w płynną regulację obrotów i system antywibracyjny. Producenci oferują także szeroką gamę akcesoriów do szlifierek kątowych, takich jak: tarcze z rzepem, kamienie szlifierskie i szczotki do polerowania oraz tarcze o różnych wielkościach i przeznaczeniu.

Wybierając szlifierkę kątową, trzeba dokładnie przemyśleć do jakich prac urządzenie ma być wykorzystywane. System antywibracyjny zwiększy komfort pracy i odciąży dłonie. Tak samo, jak opcja łagodnego startu, która zapobiega silnemu szarpnięciu zaraz po uruchomieniu urządzenia. Jeżeli ważna jest dla Ciebie wygoda, wybierz model z beznarzędziową regulacją osłony i systemem płynnej regulacji obrotów. Ten ostatni pozwala na dopasowanie prędkości urządzenia do obrabianej powierzchni. Elektronarzędzie powinno być wyposażone w osłonę, która ma za zadanie chronić przed odpryskami. Warto wybierać modele z systemem zapobiegającym przegrzewaniu się urządzenia, który automatycznie wyłączy szlifierkę, gdy ta będzie zbyt ciepła. Dzięki temu przedłużysz żywotność szlifierki.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment