Do czego służą korony diamentowe i czym się różnią?

Korony diamentowe to osprzęt dla profesjonalistów, który służy do wiercenia otworów w materiałach o zróżnicowanej strukturze i twardości. W zależności od typu segmentów, sposobu mocowania oraz mocy maszyny, korony diamentowe mogą pracować na sucho lub mokro.

Budowa korony diamentowej

Korona wykonana jest z rury stalowej oraz segmentów diamentowych. Są one łączone z korpusem rury w technologii lutowania lub spawania laserowego. Liczba segmentów na obwodzie korpusu rury zależy od średnicy korony diamentowej oraz od materiału, w którym ma pracować. Mogą one mieć różny kształt, szerokość oraz wysokość.

Konstrukcję segmentu diamentowego tworzy spoiwo składające się z różnych metalicznych mieszanek oraz proszek diamentowy. Rodzaj spoiwa i koncentracja proszku diamentowego dobierana jest w taki sposób, aby osiągnąć najwyższą wydajność przy pracy w określonych materiałach. W praktyce oznacza to, że koncentracja proszku będzie inna w przypadku pracy w materiale twardym (np. granicie), abrazyjnym (np. asfalt) czy betonie z dużą ilością zbrojenia.

Mocowanie koron diamentowych

Korony diamentowe mogą być używane w połączeniu z różnymi urządzeniami:

  • wiertnicami (spalinowymi, elektrycznymi, hydraulicznymi, a także pneumatycznymi)
  • wiertarkami
  • wkrętarkami
  • młotami obrotowymi
  • szlifierkami kątowymi

Korony diamentowe najczęściej występują z uchwytem 1/2” oraz 1 ¼” (wiertnice), spotykane są jednak również produkty z uchwytami pasującymi do młotów obrotowych, szlifierek, wiertarek lub wkrętarek. W przypadku, gdy korona diamentowa ma inny uchwyt niż urządzenie, stosowane są adaptery. W przypadku konieczności wykonania głębszych otworów używa się przedłużek o odpowiedniej długości.

Jakość, czyli inwestycja w wydajność

W większości oferowanych na rynku segmentów proszek diamentowy jest wymieszany ze spoiwem w wyliczonych proporcjach, jednak jego rozmieszczenie jest już przypadkowe. Wadą takiej metody produkcji jest nierównomierna wydajność wiercenia przez każdy z segmentów. Korony diamentowe wiodących, dbających o jakość producentów, których produkty znajdują się w ofercie Profi Partner, mają jednorodny rozkład diamentów w spoiwie w każdym segmencie. Zastosowanie tej technologii zwiększa koszty – jest ona droższa w produkcji, co znajduje odzwierciedlenie w cenie produktu. Tak wykonana korona diamentowa zapewnia jednak szybsze, bardziej wydajne i przewidywalne cięcie obrabianego materiału.

Ofertę koron diamentowych Profi Partner tworzą najwyższej klasy produkty renomowanych firm ProfiCUT oraz Bycon. Nasi wyspecjalizowani doradcy pomogą w wyborze najbardziej odpowiedniej korony wiertniczej, która będzie dostosowana do specyfiki planowanej pracy. Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Profi Partner oraz do odwiedzenia naszego warszawskiego sklepu przy ul. Posag 7 Panien 6.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment