Rodzaje nawierzchni drogowych

Nie od dziś mówi się, że nawierzchnie drogowe dostępne są w wielu różnych rodzajach. Jakich dokładnie? Jak się okazuje, to wcale nie jest takie proste do określenia. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki przegląd rodzajów nawierzchni drogowych i zachęcamy do zapoznania się z nim.

Czym są nawierzchnie bitumiczne?

To najczęściej stosowana nawierzchnia w Polsce. Pod jej nazwą skrywają się warstwy drogi z mieszanek mineralno-asfaltowych (bitumicznych). Jest to płaszczyzna uniwersalna, co oznacza, że można ją wykorzystać do każdego rodzaju dróg. Cechuje ją gładkość powierzchni oraz duży komfort jazdy. Jeśli zostanie poprawnie wykonana i będzie dobrze utrzymywana, to może służyć przez długie lata.

Czym się charakteryzują nawierzchnie betonowe?

Warstwy drogi z płyt betonowych charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Do jej wykonania wykorzystuje się mieszanki betonowe, czyli materiał powstały z połączenia kruszywa, spoiwa cementowego oraz wody.

Z czego składa się nawierzchnia gruntowa?

Najprostszym typem powierzchni drogowych jest nawierzchnia gruntowa. Do jej stworzenia wykorzystuje się istniejący grunt rodzimy, czyli ten, który już jest obecny w obrębie obszaru budowy oraz dodatkowe materiały, które mają za zadanie ulepszyć jego jakość.

Taka budowa dróg opiera się na odpowiednim profilowaniu oraz wyrównywaniu, aby zapewnić jej stabilizację oraz umożliwić jak najlepsze odprowadzanie wody. Najczęściej tego typu nawierzchnie stosuje się na niewielkich drogach dojazdów, które są wolne od ciężkiego ruchu.

Czym są nawierzchnie kruszywowe?

W tym przypadku mamy do czynienia z warstwą jezdną drogi, która najczęściej jest wykonana z kruszyw o drobnym uziarnieniu. Po ich ułożeniu i zagęszczeniu do odpowiedniego poziomu można uzyskać nośną warstwę jezdni.

Nawierzchnie kruszywowe są tanie w wykonaniu i dają zadowalające efekty, ale nie sprawdzają się tam, gdzie jest ciężki ruch, ponieważ może dojść do powstawania ubytków, czy rozluźnienia. Dlatego najczęściej stosowane są tam, gdzie ruch jest ograniczony, więc mowa tutaj o jezdniach tymczasowych, czy drogach serwisowych.

Jakie nawierzchnie nazywamy ulepszone spoiwem?

Mówiąc o rodzajach nawierzchni jedni trudno nie wspomnieć o nawierzchniach ulepszonych spoiwem. Grunty, jak i kruszywa do warstwy jezdnej można ulepszyć z pomocą spoiw hydraulicznych (cementu, wapna, popiołów). Dzięki takim działaniom otrzymuje się powierzchnie o lepszych parametrach, które będą odporniejsze na ubytki i pylenie, a to jest jednoznaczne, z tym że nawierzchnia dłużej będzie dobrze służyła.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą L-SERVICE Paweł Lewiński – budowa dróg Gryfice.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment