Szkolenie wysokościowe – gdzie zrobić kurs w Polsce?

Szkolenie wysokościowe

Aby dobrze wykonywać pracę na wysokości, potrzebne jest zdobycie odpowiednich umiejętności. Tylko wtedy jesteśmy w stanie realizować wszystkie zadania efektywnie, a co najważniejsze, mamy zagwarantowany odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Odbycie stosownego kursu jest niezbędne do tego, aby móc podjąć określoną pracę. Jak wygląda szkolenie wysokościowe? Gdzie odbyć taki kurs?

Szkolenie wysokościowe – dla kogo jest przeznaczone?

Kursy alpinisty przemysłowego są skierowane dla osób, które wykonują pracę na wysokości np. budowlańców czy energetyków. Jak wiadomo, tego typu zawody wiążą się z określonym ryzykiem, które można zminimalizować. W czasie szkolenia pracownicy uczą się, jak dobrze i bezpiecznie wykonywać swoje zadania, nawet jeśli pogoda w miejscu pracy nie sprzyja, zaczyna padać deszcz, a konstrukcja jest śliska. W efekcie łatwiej zachować im spokój, na szkoleniu dowiadują się, co robić w takich sytuacjach i jak się poruszać. Szkolenie wysokościowe jest polecane nie tylko dla pracowników bez żadnego doświadczenia, ale też osób, które w przeszłości nabyły pewne umiejętności, ale chcą usystematyzować wiedzę i zdobyć dodatkowe zdolności.

Szkolenie wysokościowe
Szkolenie wysokościowe

Jak przebiega kurs wysokościowy?

Szkolenia wysokościowe różnią się w zależności od poziomu zaawansowania kursanta. Na rynku dostępne są kursy dla początkujących, a także dla doświadczonych pracowników. Program pierwszego z wymienionych szkoleń obejmuje m.in. wiedzę teoretyczną, czyli wykład o podstawach prawnych dotyczących wykonywania pracy na wysokości, informacje na temat norm PN-EN i czynników zwiększających ryzyko upadku. Następnie kursanci uczą się wiązania węzłów, zakładania asekuracji i poznają budowę stanowisk roboczych oraz asekuracyjnych. Podczas zjazdu kursanci zdobywają także umiejętności związane z ratownictwem w miejscu pracy. Na koniec odbywa się egzamin zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.

Zaawansowany kurs alpinizmu przemysłowego jest skierowany dla pracowników o potwierdzonych kwalifikacjach, którzy chcą poszerzyć zdobytą dotychczas wiedzę. Podczas szkolenia kursanci poznają wszystkie zaawansowane techniki linowe i przechodzą zaawansowany kurs pierwszej pomocy przy upadkach z wysokości. W czasie kursu osoby biorące w nim udział na samym początku zdobywają szczegółowe informacje na temat alpinizmu przemysłowego, dowiadują się o obowiązujących przepisach prawnych i ryzyku związanym z wykonywaniem pracy na wysokości. Ćwiczenia z zakresu dostępu budowlanego są przeprowadzane zwykle w ten sposób, że kursanci poznają tę metodę, ucząc się pracy na rusztowaniach, masztach, podnośnikach czy dachach. Podobnie jak w przypadku kursu podstawowego, na zakończenie przeprowadzany jest egzamin teoretyczny, najczęściej w formie testu, i praktyczny.

To, w jaki sposób zostanie przeprowadzony kurs alpinisty przemysłowego, zależy od szkoły, dlatego też warto wybierać sprawdzone placówki i przed podjęciem decyzji o odbyciu kursu, dokładnie zapoznać się z planem szkolenia.

Szkolenie wysokościowe – gdzie się udać?

Gdzie odbyć szkolenie wysokościowe? Wybór szkół jest naprawdę duży, jednak nie można podejmować decyzji przypadkowo. Placówką cieszącą się uznaniem kursantów jest Akademia Polska z Rzeszowa. Zajęcia w tym miejscu odbywają się w trybie weekendowym, więc nie trzeba rezygnować z codziennych obowiązków i pracy. Szkolenia wysokościowe są przeprowadzane w Rzeszowie, ale też na życzenie w innych miejscach. Szkołę wyróżnia doświadczenie w przeprowadzaniu kursów dla największych firm i ma ona najlepszą kadrę składającą się z samych specjalistów w dziedzinie alpinizmu przemysłowego.

szkolenie wysokościowe

Możesz także przeczytać

Leave a Comment