Płytki drewnopodobne – zalety płytek i wygląd drewna

Drewno to od wieków naturalny materiał służący do wznoszenia oraz wykańczania domów. Przyciąga pięknym zapachem, bogatą kolorystyką, ozdobnymi żyłkami i słojami, które sprawiają, że żadne wnętrze nim ozdobione nie ma identycznego odpowiednika. Z drewna robi się nie tylko meble i dodatki, ale pokrywa się nim ściany oraz podłogi. Stąpanie po drewnianej podłodze jest przyjemne i kojarzy się z ciepłem. Niestety drewno ma też wady: niszczeje z czasem. Dlatego płytki drewnopodobne szturmem zdobywają rynek materiałów do wykańczania wnętrz, bo łączą walory estetyczne prawdziwego drewna z niezwykłą odpornością na wilgoć, brud, zmienne temperatury czy działanie środków myjących lub tłuszczu.

plytki drewniane

Podłoga drewniana – zalety i wady

Podłoga drewniana w każdym wnętrzu wygląda przepięknie, a wiele osób kojarzy drewniane deski z domami swoich przodków, w których skrzypienie podczas chodzenia dzisiaj wydaje się odgłosem wręcz kojącym. Niestety podłoga z drewna jest nie tylko kosztowna, ale także wymaga szczególnego zaangażowania przy utrzymaniu jej w najlepszej kondycji.

Zalety

Zawsze przy rozważaniu zalet podłogi drewnianej pojawia się argument, że jest ona po prostu przepiękna. Drewniana podłoga dębowa, z jesionu, akacji czy egzotycznego teaku wygląda dobrze zarówno w mieszkaniu klasycznym, jak i retro, boho, hi-tech, loftowym, a już zdecydowanie kojarzona jest ze stylem skandynawskim, w którym drewno we wnętrzach po prostu być musi. Drewno jest fantastycznym, uniwersalnym tłem dla mebli wszelkiego typu, łączyć je można z modnym betonem, ze szkłem i metalem. Drewniana podłoga we wnętrzu “robi je”, czyli nadaje mu charakteru. Żyłki i słoje w innym odcieniu sprawiają, że żadna deska nie wygląda identycznie jak druga, chociaż wszystkie pochodzą z tego samego typu drewna, a nawet z jednego pnia drzewa.

Zaletą niewątpliwie jest fakt, że podłoga drewniana zawsze wydaje się ciepła w dotyku, jest przyjemna dla skóry, miło się po niej stąpa gołą stopą. Chociaż drewno jest trwałym budulcem, jest w nim jakaś naturalna miękkość, która sprawia, że nawet upadek na drewnianą posadzkę jest mniej bolesny. To podłogi z drewna chętnie wybierane są przez rodziny z małymi dziećmi, którym wydaje się, że maluch będzie bezpieczniejszy podczas nauki chodzenia. Drewno ma też właściwości higroskopijne. Oznacza to, że reguluje poziom wilgotności w mieszkaniu. Biorąc pod uwagę nasz klimat i sposób ogrzewania za pomocą kaloryferów, właściwości te bardzo korzystnie wpływają na samopoczucie. Jeśli powietrze jest zbyt suche, podłoga drewniana oddaje wilgoć, jeśli zaś zbyt wilgotne, pochłania ją. Ponadto drewno nie przyciąga kurzu, stąd też jest bardziej polecane osobom wrażliwym na roztocza. Wystarczy drewno odkurzyć miękką ściereczką albo zetrzeć wilgotnym mopem od czasu do czasu.

Drewno, o czym napiszemy za chwilę, nie jest odporne na upływ czasu, na intensywne użytkowanie, na zalanie, jednak dla starych parkietów i podłóg z drewna zwykle jest jakiś ratunek. Za pomocą cyklinowania można zetrzeć zniszczoną warstwę podłogi, zaolejować ją lub zalakierować. Podłogi drewniane łatwo też przemalować na inny kolor. Oczywiście każde cyklinowanie ściera warstwę drewna i zabiegów takich nie można wykonywać często i bez końca, ale jeśli w starym mieszkaniu znajduje się zniszczona, drewniana podłoga, zawsze warto rozważyć, czy da się ją uratować, zanim zdecydujemy się na jej całkowitą wymianę.

Wady

Warto wskazać dwie, ale ważne wady podłóg z drewna. Pierwszą jest cena. Podłoga drewniana, nie z laminatu, ale z prawdziwego drewna, kosztuje od 200 zł za metr kwadratowy. Ta z drewna egzotycznego nawet ponad 500 zł za metr kwadratowy. Jest to więc spora inwestycja, na którą zdecydować się mogą osoby z dość zamożną kieszenią. Oprócz samego zakupu materiałów trzeba odłożyć sporą sumę na wynajęcie fachowca, który ułoży podłogę zgodnie ze sztuką budowlaną. Wszelkie niedoróbki mogą bowiem skończyć się wybrzuszeniem podłogi, rozejściem się drewna, powstaniem nieestetycznych szpar.

Podłogę z drewna należy też zaimpregnować i w przypadku pojawienia się ubytków, szybko naprawić. To także nie jest zadanie łatwe i sporo kosztuje. Warto zdawać sobie sprawę, że koszt podłogi drewnianej nie zamknie się tylko w sumie potrzebnej na zakup klepek czy desek. Drugą z wad jest wrażliwość drewna na wodę, zmienne temperatury, zabrudzenia w formie plam z płynów czy tłuszczu. Stąd też zalecenia, by podłogi drewniane kłaść w salonie czy sypialni, ale głęboko zastanowić się nad tym, czy warto je mieć w kuchni, łazience lub przedpokoju. Biorąc pod uwagę cenę i wysiłek, jaki trzeba włożyć w ułożenie drewnianej podłogi, fakt, iż szybko i łatwo można ją zniszczyć, może zniechęcać inwestorów. A ponieważ nikt nie chce we własnym domu chodzić tylko w miękkich kapciach i bać się o każdą rozlaną kroplę wody, warto rozważyć wybór innych materiałów na podłogi. Dla osób, które chcą mieć w mieszkaniu ogrzewanie podłogowe, cenną informacją może być ta, że drewno nie przewodzi tak dobrze ciepła, jak na przykład płytki podłogowe. Oczywiście ogrzewanie podłogowe nie jest przeciwwskazaniem do układania desek lub parkietu, jednak nie będzie ono tak wydajne, jak byśmy tego oczekiwali.

Płytki drewnopodobne – zalety

Płytki drewnopodobne są alternatywą dla prawdziwej podłogi drewnianej. To klasyczne wyroby ceramiczne, które kolorem, fakturą i wzorem przypominają drewno różnorodne. Można wybrać płytki drewnopodobne imitujące jesion, buk, drewno czy teak, dąb albo merbau. Lista zalet płytek drewnopodobnych jest bardzo długa.

Tanie płytki drewnopodobne możesz kupić tutaj: https://www.e-plytki.eu/pl/c/Plytki-podlogowe-drewnopodobne/416

Cena

Tak jak w przypadku drewna, tak i gdy chodzi o cenę płytek drewnopodobnych, zależy ona od jakości produktu, wzoru, koloru, prestiżu producenta, a jednak jest znacznie niższa, niż cena podłogi drewnianej. W przypadku płytek drewnopodobnych może być niższa niż 100 zł za metr kwadratowy. To dwukrotnie mniej niż w przypadku nawet najtańszej podłogi drewnianej. Jeśli poszukamy promocji albo dobrego sklepu z płytkami drewnopodobnymi, możemy mieć piękną i trwałą podłogę za niewielkie pieniądze i to bez inwestowania w przyszłości w jej odnawianie i konserwację. Do kosztów zakupu płytek należy oczywiście doliczyć cenę kleju, fugi oraz robocizny, chociaż płytki położyć może też osoba z niewielkim doświadczeniem. Płytki nie wymagają konserwacji, olejowania, lakierowania, dlatego raz położona podłoga przetrwa wiele, wiele lat. Warto tylko mieć w zapasie kilka płytek na wypadek stłuczenia którejś ułożonej na podłodze. Naprawę można przeprowadzić samodzielnie, wymieniając uszkodzony element na nowy.

Wytrzymałość

Płytki są odporne na zmieniające się temperatury, na wilgoć w powietrzu, na zachlapanie wodą, tłuszczem, plamiącymi napojami, nie odbarwiają się na słońcu, nie wypaczają, nie próchnieją, nie nasiąkają, nie są dobrym środowiskiem dla rozwoju pleśni i grzybów. To wszystko sprawia, że raz ułożone zawsze będą wyglądać dobrze pod warunkiem, że wybierzemy produkt dobrej klasy. Na podłogi warto wybierać płytki odporne na ścieranie i antypoślizgowe, a wtedy dobrze zniosą nawet piasek czy obcasy. Nie będzie na nich widać także odcisków od ciężkich mebli albo nóżek pralki. Zagrożeniem dla płytek może być jednak uderzenie ciężkim przedmiotem. Jeśli spadnie na nie szklane naczynie żaroodporne, młotek czy inne narzędzie, a płytka nie była równomiernie podklejona, może pęknąć. Jeśli posiadamy w zapasie kilka sztuk, wystarczy uszkodzoną płytkę usunąć i nakleić w jej miejsce nową.

Łatwe czyszczenie

Zabrudzone płytki można myć na wiele sposobów. Popularnym jest oczywiście mop z wodą i detergentem. Nie musimy się obawiać, że użyjemy zbyt wiele wody, bo co prawda zmoczona podłoga będzie dłużej schła, ale płytki nie wypaczą się. Osoby, którym zależy na zdezynfekowaniu podłóg, bez obaw mogą używać mopów i myjek do czyszczenia parą wodną.

Wygląd drewna

Płytki drewnopodobne powstały oczywiście po to, by zastąpiły często problematyczne drewno. Łączą więc zalety użytkowe płytek gresowych z ponadczasowym, zawsze modnym i niezwykle estetycznym wyglądem desek czy klepek. Można dzięki nim stworzyć wnętrze klasyczne lub nowoczesne, bez obaw o to, że drewno zmieni swój wygląd pod wpływem intensywnego użytkowania. Producenci płytek drewnopodobnych postarali się, by ich rysunek, by kolor i faktura jak najbardziej oddawały wygląd sosnowych, akacjowych, bukowych, dębowych, teaku i innych, także bardzo egzotycznych rodzajów drewna używanych w przemyśle budowlanym.

Czy płytki drewnopodobne mają wady?

Jak każdy materiał budowlany i do wykańczania wnętrz, tak i płytki drewnopodobne mają swoje wady. Przede wszystkim są twarde i chłodne w dotyku, dlatego nie tak przyjemne w odbiorze, jak podłogi drewniane. Trudniej się je kładzie w porównaniu z popularnymi panelami, które jest w stanie zamontować nawet laik. Wymagają zaprawy i fugowania, co wydłuża proces układania takiej podłogi, wymagają ubrudzenia się i schnięcia materiałów. Płytki są też ciężkie, więc przenoszenie zakupionej podłogi, a następnie układanie jej, wymaga więcej wysiłku. Na pewno też niełatwo taką podłogę wymienić pod wpływem zwykłego kaprysu albo chęci przearanżowania wnętrza. Skuwanie płytek jest kosztowne, pracochłonne i powoduje wiele chaosu w mieszkaniu, dlatego decyzje o wyborze takiej podłogi należy podjąć z rozwagą. Inaczej też usuwa się wszelkie uszkodzenia. W przypadku podłogi z drewna wgłębienia spowodowane uderzeniem ciężkim przedmiotem można zaszpachlować. Płytki pęknięte należy wymienić, dlatego zaleca się, by zawsze mieć w zapasie jedno opakowanie z danej kolekcji.

W jakich pomieszczeniach płytki drewnopodobne będą dużo lepsze niż drewno?

Nawet impregnowane drewno wymaga troski i pielęgnacji. We wnętrzach można je wykorzystać na podłogach, ścianach i sufitach, ale w miejscach, w których panują trudne warunki, warto poszukać alternatywnych rozwiązań. Płytki drewnopodobne znakomicie łączą walory wizualne drewna z trwałością płytek i chociaż coraz częściej pojawiają się w salonach, sypialniach i jadalniach, są takie wnętrza, w których będą rozwiązaniem najlepszym, najbardziej praktycznym, a jednocześnie niezwykle estetycznym.

Łazienka

Myśląc o łazience, zawsze mamy przed oczami wodę. Nie sposób we wnętrzu, w którym jest umywalka, wanna, prysznic, pralka ograniczyć działanie wody na powierzchnie ścienne i podłogowe. Oczywistym więc wydaje się, że płytki ceramiczne będą znakomitym materiałem do wykończenia tego typu wnętrza. Osoby, które bardzo chcą mieć drewno w łazience, ale obawiają się kosztów jego zakupu (do łazienki zalecane jest drewno egzotyczne), nie wyobrażają sobie częstego impregnowania drewna i odnawiania go oraz boją się, że po kilku latach efekt wizualny będzie co najmniej niezadowalający, mogą z powodzeniem zdecydować się na płytki drewnopodobne. Nie dość, że imitują prawdziwe słoje, żyłki, kolory naturalnego drewna, to są łatwe w czyszczeniu, odporne na wilgoć, zmienne temperatury i detergenty.

Kuchnia

W kuchni zagrożeniem dla drewna przede wszystkim są woda i gorący tłuszcz. Plamy z jedzenia oraz zmoczenie drewnianej podłogi działają na nią destrukcyjnie, a koszty konserwacji i wymiany podłogi drewnianej potrafią mocno nadszarpnąć budżet. W kuchni płytki drewnopodobne sprawdzą się znakomicie nie tylko na podłogach, ale także na ścianach nad blatem. Ich czyszczenie będzie proste, szybkie, a zachowanie higieny możliwe za pomocą mopów parowych czy środków dezynfekujących.

Taras i balkon

Tarasy oraz balkony są przestrzenią na świeżym powietrzu, ale wciąż powinny nawiązywać do wystroju mieszkania czy domu. Podłoga na tarasie i balkonie jest narażona szczególnie na działanie negatywne zmiennych warunków atmosferycznych. Na podłogi tutaj działa słońce, woda, a także śnieg i mróz, dlatego drewno warto zastąpić płytkami drewnopodobnymi. Wybierając płytki na taras i balkon, musimy jednak szczególnie zwrócić uwagę na ich antypoślizgowość oraz mrozoodporność. Płytki drewnopodobne na taras i balkon mają oznaczenia świadczące o stopniu odporności na mróz oraz o ich nasiąkliwości. Jeśli wybierzemy produkt o nasiąkliwości poniżej 3%, będą one bardziej odporne na działanie zamarzniętej wody. Płytki, które są mrozoodporne, zostały poddane testom polegającym na wielokrotnym ich zamrażaniu i odmrażaniu.

Wybierając podłogę na taras lub balkon, trzeba też sprawdzić, czy jest ona oznaczona symbolem “R”. Płytki antypoślizgowe mają oznaczenia od R9 do R14 i takie warto wybierać z myślą o ułożeniu ich na zewnątrz.

Taras i balkon często traktowane są “po macoszemu”, a przecież są przedłużeniem salonu lub sypialni. Warto, by ich podłoga wyglądała schludnie, by dawała się łatwo wyczyścić i była piękna. Na jej tle leżaki, krzesła, stołu czy grilla będą wyglądały niezwykle atrakcyjnie.

e-plytki.eu – sklep z szeroką ofertą płytek drewnopodobnych

Sklep internetowy e-plytki.eu ma w swoim asortymencie ciekawe wizualnie i najwyższej jakości płytki drewnopodobne najlepszych producentów. Oferowany gres drewnopodobny to uniwersalny materiał wykończeniowy, który znakomicie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, nie tylko w mieszkaniu, ale także w biurze czy budynku użyteczności publicznej. Wybór kolorów, wzorów, faktur, dodatków w postaci dekorów czy ciekawych listew wykończeniowych, pozwala na zaaranżowanie funkcjonalnej przestrzeni w sposób nowoczesny, jak i odwołujący się do tradycji. Płytki kupione przez Internet w e-plytki.eu odpowiadają na potrzeby wymagających inwestorów, przy jednoczesnej atrakcyjności cenowej, szybkiej obsłudze klienta i dostawie pod wskazany adres.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment