System asekuracji na dachu – bo bezpieczeństwo pracy to podstawa!

System asekuracji na dachu - bo bezpieczeństwo pracy to podstawa!

Ze względu na to, że każdy dach wymaga regularnych kontroli, konserwacji i napraw, w jego obrębie powinny być zainstalowane urządzenia i akcesoria umożliwiające jego obsługę. Rolą tego typu urządzeń jest bezpieczne przemieszczanie się po powierzchni dachu, w celu zminimalizowania ryzyka upadku. System asekuracji na dachu staje się zatem najlepszym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo pracy na wysokościach.

Specyfika pracy na wysokościach wiąże się z ryzykiem upadku, bez systemu asekuracyjnego wszelkie czynności na dachu mogą doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Jak nietrudno się domyślić, do upadków z dachu najczęściej dochodzi w sytuacji przebywania w okolicach jego krawędzi, w obrębie nieszczelności pokrycia dachowego, na elementach o wątpliwej wytrzymałości oraz w pobliżu okien i świetlików. W tym celu aby zmniejszyć ryzyko upadku warto zastosować barierki ochronne lub rozważyć instalację stałych systemów asekuracyjnych, które są najczęściej montowane do elementów konstrukcyjnych pokrycia dachowego.

Systemy asekuracyjne chroniące przed ryzykiem upadku z wysokości

Stałe zabezpieczenia stosowane na dachach płaskich to specjalne urządzenia kotwiczące obejmujące punkty kotwiczące, poziome systemy linowe oraz poziome systemy szynowe na stałe połączone z elementami nośnymi budynku. Dzięki profesjonalnie zaprojektowanym i zamontowanym stałym systemom kotwiczącym osoba pracująca na wysokościach jest odpowiednio chroniona zarówno podczas wejścia na dach jak i podczas wykonywania określonych prac na wysokościach. Z tego względu, tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie stałych systemów asekuracyjnych, które powinno być przeprowadzone przez specjalistów merytorycznie przygotowanych do wykonywania tego rodzaju prac.

 Profesjonalne systemy asekuracyjne stanowiące zabezpieczenia przed upadkiem dla budownictwa i przemysłu są idealnym rozwiązaniem dla każdego obiektu, na którym wymagane jest wykonywanie prac konserwacyjnych i modernizacyjnych. Producenci systemów asekuracyjnych wprowadzają na rynek systemy zabezpieczające przestrzenie, które wymagają zastosowania nietypowych rozwiązań o specjalnej konstrukcji. Przed wyborem konkretnej wersji zabezpieczenia i elementów urządzeń kotwiczących konieczna jest znajomość zarówno wymagań użytkowych poszczególnych elementów, ich właściwości ochronnych jak również przepisów i norm dotyczących ochrony przed ryzykiem upadku z wysokości.

Systemy asekuracji linowej – skuteczne zabezpieczenia przed upadkiem 

 Planując system asekuracji dachowej należy pamiętać o analizie geometrii i struktury budynku w kwestii jego ukształtowania i rozmieszczenia nośnych elementów obiektu. Elementy te mogą zostać wykorzystane do mocowania stałych urządzeń kotwiczących. Kolejnym etapem, którego nie należy pominąć jest naniesienie ciągów komunikacyjnych umożliwiających przemieszczanie się po powierzchni pokrycia dachowego oraz lokalizacji obszarów, w których ma się odbywać praca, wraz z częstotliwością jej wykonywania. Do upadków z wysokości najczęściej dochodzi przy krawędziach dachów, klap dymowych, okolic narożników zewnętrznych i okien.

Ze względu na to, że największe niebezpieczeństwo stwarza możliwość upadku z dachu o wysokości do 6m, w takich obiektach konieczne jest zastosowanie systemów asekurujących przylegających równolegle do krawędzi dachu w jak najkrótszej i stałej odległości. Z uwagi na to, że upadek z niewysokich budynków grozi uderzeniem o grunt zanim zadziała system asekuracyjny, w specjalnym zabezpieczeniu niezwykle istotne jest zamontowanie podzespołu łącząco-amortyzującego o odpowiedniej długości, który powinien być krótszy o pół metra niż odległość krawędzi dachu od punktu wpięcia. Dzięki takiemu stosunkowi długości asekuracji, wypadnięcie poza krawędź jest niemożliwe.

Ważne jest, aby każde stanowiska pracy na dachu były odpowiednio zabezpieczone, a system asekuracyjny dobrany zgodnie z przeprowadzoną oceną ryzyka. Bezpieczeństwo pracowników jest najwyższym priorytetem, a odpowiednie zabezpieczenie dachu jest jednym z kluczowych elementów zapewniających tę ochronę.

Systemy asekuracyjne na dachach płaskich 

Przystępując do instalacji dachowych systemów asekuracyjnych, należy pamiętać także o różnego rodzaju obiektach, które znajdują się na różnych wysokościach i mogą stanowić dodatkowe niebezpieczeństwo i zagrożenie w przypadku upadku. Do najczęściej spotykanych przeszkód należą niżej położone dachy, balkony, przybudówki, wiaty, zadaszenia, ganki.

Do systemów asekuracyjnych zaliczamy:

  • konstrukcje specjalne
  • systemy alpinistyczne
  • szyny asekuracyjne
  • pionowe linowe systemy asekuracyjne
  • zabezpieczenia drabin – sztyce asekuracyjne
  • słupki asekuracyjne

Pamiętajmy, że stały system asekuracji na dachu zabezpieczający przed upadkiem z wysokości może i powinien być instalowany praktycznie na każdym dachu. Z technicznego punktu widzenia, na skuteczność ich działania wpływa zaplanowanie odpowiednich elementów kotwiczących już na etapie budowania danego obiektu. Jednakże w ogromnej ilości przypadków, instalacja dachowych systemów asekuracyjnych wykonywana jest na istniejących budynkach w ramach ich modernizacji. Korzystanie z systemu asekuracyjnego to pewność, że wszelkiego rodzaju prace wykonywane na wysokościach są bezpieczne i zgodne z wszelkimi normami.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment