Sprzątanie po budowie – jak się za niego zabrać?

Budowa czy większy remont to proces czasochłonny i kosztowny, ale jego efekty rekompensują po ciężkiej i żmudnej pracy. Zakończenie budowy to jednak nie koniec – po wszystkim należy oczywiście wszystko posprzątać. Jak to zrobić, zwłaszcza samemu? Rozwiązanie poznasz poniżej!

Przytłaczająca ilość śmieci, pyłu i innych odpadów mocno zniechęca do tego, aby zabrać się do tego samodzielnie. Stąd coraz większe zapotrzebowanie na wynajmowanie firm do sprzątania po budowie. Czy jednak jest to całkowicie opłacalną opcją? Ile faktycznie wiąże się pracy z usunięciem pozostałości po remoncie?

Sprzątanie po budowie i remoncie – z czego się składa?

Czy sprzątanie po budowie, a remoncie czymś się różni? W pewnych aspektach nie, ale w większości dość znacząco. Remont to przede wszystkim praca na istniejących elementach – malowanie ścian, wyburzanie ich, tynkowanie, wymiana oświetlenia, wymiana mebli. Najwięcej bałaganu robi więc pył i kurz, pozostałości po farbie, czy okruszki tynku bądź gruzu. Każde z pomieszczeń w domu i mieszkaniu trzeba często wysprzątać więcej niż jeden raz. Najlepiej robić to w kolejności od góry, do dołu, czyli półki, lampy, okna, następnie meble typu kanapy, stoły i krzesła, a na końcu podłogę.

Sprzątanie po budowie z kolei jest o tyle trudniejsze, gdyż poza bałaganem wewnątrz postawionego obiektu, jest pełno pozostałości na zewnątrz, wokół działki. Gruz, styropian, deski, beton, ziemia – to tylko niektóre z odpadów, z jakimi możemy mieć do czynienia. Samo sprzątanie w środku budynku jest bardzo czasochłonne, a wywóz reszty śmieci – jeszcze bardziej.

Zewnętrzna firma – dlaczego się opłaca?

Wywóz gruzu, jak i innych odpadów wielkogabarytowych czy budowlanych musi być odpowiednio zorganizowany, gdyż w grę wchodzi egzekwowanie prawa o odpadach. Nie każdy ma taką wiedzę, ani możliwości na prawidłowe pozbycie się takich śmieci. Dlatego z pomocą przychodzą firmy zewnętrzne – nie dość, że mają odpowiedni sprzęt, który znacznie skróci cały proces sprzątania, to na dodatek wywożą wszystko do legalnych punktów, gdzie zostaną poddane utylizacji. W porównaniu z czasem i nerwami, jakie zmarnujemy i doświadczymy, robiąc to samemu, zdecydowanie lepiej i taniej jest to zlecić.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Opróżnianie Pomieszczeń Kraków.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment