Promienniki podczerwieni – co musisz o nich wiedzieć?

Decydując się na własne mieszkanie lub dom, troszczymy się o odpowiedni projekt i wygląd pomieszczeń. Należy jednak pomyśleć również o wszystkich systemach, między innymi tym, jak ogrzejemy powierzchnię mieszkalną. Czy odpowiedzią na to pytanie może być promiennik podczerwieni?

    Grzejniki zainstalowane na ścianach to przedmioty, do których przywykły nasze oczy. Choć w Polsce wciąż najpopularniejsze są piece opalane węglem, coraz więcej osób zaczyna myśleć o znacznie bardziej ekologicznych rozwiązaniach, dzięki którym powietrze nie będzie tak zanieczyszczone. Ogrzewanie elektryczne w wielu osobach budzi strach ze względu na wielkość miesięcznych opłat. Warto jednak wspomnieć o nowoczesnym rodzaju tego ogrzewania, które daleko odbiega od doskonale wszystkim znanych farelek służących jedynie do dogrzania pomieszczenia. Promiennik podczerwieni, znany również jako panel na podczerwień, to estetyczny grzejnik elektryczny, który ogrzewa w sposób naturalny. Czy faktycznie jest tak opłacalny?

Promiennik podczerwieni i jego działanie

    Istnieje kilka rodzajów promienników podczerwieni. Mogą być to specjalne lampy ogrodowe, żarówki czy właśnie panele na podczerwień, a także folie i maty grzewcze, które wykorzystywane są jako ogrzewanie domu ścienne i podłogowe. Wiele osób zastanawia się nad tym, czym dokładnie różni się działanie panelu na podczerwień od standardowego grzejnika. Na początek warto wspomnieć o tym, że panele produkują promieniowanie podczerwone, które na ziemię wysyłane jest również przez Słońce. Jest to zatem jeden z najbardziej naturalnych sposobów ogrzewania, który jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. 

Promieniowanie podczerwone ogrzewa jedynie organizmy żywe i przedmioty, nie ogrzewając powietrza. Takie działanie jest szczególnie korzystne dla wszystkich osób, które zmagają się z alergiami, astmą czy częstymi schorzeniami związanymi z górnymi drogami oddechowymi. Brak typowej cyrkulacji powietrza sprawia, że kurz i pyły nie wzbijają się i tym samym nie podrażniają narażonej śluzówki nosa i gardła. Dodatkowo ogrzewanie na podczerwień to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, ponieważ nie emituje do atmosfery żadnych substancji zanieczyszczających powietrze.

Budowa promienników podczerwieni

    Czy widzieliście kiedyś u kogoś w domu na ścianie biały panel, którego powierzchnia przypominała wyglądem powierzchnię tablicy suchościeralnej? Choć oczywiście promiennik podczerwieni może przywodzić na myśl takie skojarzenia, jego powierzchnia zbudowana jest z zupełnie innych materiałów, które mają przede wszystkim służyć do skutecznego przenoszenia ciepła na organizmy żywe i przedmioty. Jednym z najważniejszych elementów w promienniku podczerwieni jest kryształ węgla, dzięki któremu energia rozchodzi się na dalekie odległości. W panelach na podczerwień znajdują się również emitery podczerwieni w cząsteczkach mikrokrystalicznych, które sprawiają, że promiennik jest znacznie bardziej energooszczędny niż inne grzejniki elektryczne. Oprócz tego panele na podczerwień zrobione są z: 

  • podstawy;
  • ekranu odbijającego promieniowanie;
  • elementu grzewczego;
  • sterownika;
  • hartowanej szyby;
  • ramki.

W zależności od modelu panela na podczerwień może on posiadać również wbudowany termostat lub mechanizm, dzięki któremu można połączyć się z nimi za pomocą sieci Wi-Fi. Takie rozwiązanie pozwala na zarządzanie całym systemem grzewczym bez wstawania z kanapy.

Czy warto rozważyć zainstalowanie ogrzewania na podczerwień w domu? Z pewnością powinny o tym pomyśleć wszystkie osoby, które lubią nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne systemy grzewcze. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment