Rodzaje pomp do betonu – jak wybrać odpowiednią pompę?

Istnieje wiele rodzajów pomp do betonu dostępnych na polskim rynku. Cieszą się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ umożliwiają najbardziej efektywny sposób układania betonu w projekcie budowlanym. Te genialne maszyny umożliwiają podniesienie materiału cementowego na wysokości, które napędzają wyobraźnię inżynierów i deweloperów wieżowców. Pompy wysokociśnieniowe z wysięgnikami i długimi przewodami umożliwiają wylewanie betonu poza strefę komfortu większości ludzi i umożliwiają temu cennemu materiałowi łatwy dostęp do trudno dostępnych miejsc.

Pompy do betonu umożliwiają skuteczne wykonanie nowoczesnej konstrukcji budowlanej

Każda inna metoda transportu i układania betonu na placu budowy stwarza niekorzystne i niebezpieczne warunki. Zwiększa również zapotrzebowanie na dużą ilość pracy fizycznej, a tym samym koszty. Obecnie specjaliści z branży budowlanej nie widzą innej możliwości niż korzystanie z popularnych pomp do betonu.

Dla nas oczywiste jest, że pompa do betonu to najlepszy sposób na szybkie i bezpieczne wylewanie betonu. Ale jeśli chodzi o wiedzę, jakiego typu pompy do betonu potrzebujesz do określonego zadania, konieczne jest zrozumienie, czym różnią się poszczególne ich rodzaje. Dopasowując maszynę do zadania i stosowanej mieszanki cementowej można zapewnić wydajność i dopasować koszty zakupu lub wynajmu pompy do budżetu projektu.

Stacjonarne pompy do betonu

Stacjonarne pompy do betonu mają 3 rodzaje systemów pompowych, które różnią się w zależności od marki i specyfikacji każdej maszyny. Najczęściej spotykane to:

Pompa do betonu z „zaworem skalnym” – Zwykle używany do pracy z dużym kamieniem lub kruszywem. System składa się z zaworu przełączającego się z cylindra na cylinder, który pompuje beton przez jeden wylot. Zastosowanie rotacji przez uszczelnienie nerki umożliwia wylew betonu przez jeden otwór.

System pomp do betonu z kulkami –Jednostki te składają się z dwóch komór oddzielonych stalowymi kulkami, w których betonowe cylindry pochłaniają pompowany materiał, a następnie przepuszczają go pod ciśnieniem przez wylot.

Pompa do betonu z „ZAWOREM S” – Beton, przeznaczony do pompowania pod wysokim ciśnieniem, przepływa przez pojedynczy zawór w tych maszynach.

Pompy wysięgnikowe i ciężarówki z pompami do betonu

Najczęściej używanymi maszynami przy dużych projektach są Boom Pumps, szczególnie tam, gdzie trzeba układać beton w trudno dostępnych miejscach. Możesz znaleźć te jednostki w różnych typach i rozmiarach w metrach, w zależności od potrzeb każdego zadania budowlanego.


Wymagania i rodzaj wykonywanej pracy determinują wybór pompy do betonu, której użyjesz do konkretnego projektu. Jakie są cechy pompowanego materiału, rozkład placu budowy i odległość do przepompowania?

Aby wybrać pompę do betonu, należy wziąć pod uwagę:

  • Projekt mieszanki betonowej
  • Wielkość kruszywa lub kamienia
  • Objętość betonu, którą chcesz pompować
  • Odległości poziome i pionowe

Wybór pompy do betonu z głową

Przed kupnem pompy, powinniśmy zastanowić się i odpowiedzieć na kilka pytań, które pomogą nam dobrać odpowiednią pompę do betonu mianowicie: Jak duży jest plac budowy, na której pompa ma pracować? Jak bardzo zależy nam na jej mobilności? Jakie są nasze moce przerobowe i zapotrzebowanie na wydajność maszyny? Istotne jest by zwracać uwagę nie tylko na rodzaj wybieranej pompy, ale też na jej parametry, m.in. takie jak zasięg ramienia czy wydajność.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment