Siatka na woliery – 4 jej zastosowania w hodowli ptactwa

Hodowla ptactwa może być ciekawym hobby lub sposobem na działalność zarobkową. Jednak aby tak się stało, należy w pierwszej kolejności zadbać o dobrostan zwierząt. Podstawa to zapewnienie im odpowiednich warunków bytowych – tak, aby czuły się komfortowo, bezpiecznie i nie były narażone na rozmaite czynniki zewnętrzne. Dlatego jednym z kluczowych elementów wyposażenia, po który się sięga, jest siatka na woliery. Zobacz, w hodowli jakiego ptactwa można ją wykorzystać.

Co to jest siatka na woliery?

Siatka na woliery jest elementem zabezpieczenia otwartej przestrzeni przeznaczonej pod hodowlę ptactwa, ale także i innych zwierząt, np. królików. Woliera daje zwierzętom możliwość przebywania na świeżym powietrzem, rozprostowania skrzydeł i cieszenia się słońcem, ale w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Ptactwo jest tam chronione przed drapieżnikami z zewnątrz, a jednocześnie hodowca ma pewność, że jego zwierzęta nie uciekną.

Aby uzyskać ten efekt, siatka na woliery musi być:

  • odporna na działanie czynników zewnętrznych – przede wszystkim na wilgoć, promieniowanie słoneczne, a także na duże amplitudy temperatur na przestrzeni roku,
  • wytrzymała i solidna – tak, aby nie została uszkodzona mechanicznie czy przerwana przez ptasi dziób lub zęby lisa czy kuny,
  • odpowiednio gęsta, aby zwierzę nie przecisnęło się do wewnątrz woliery lub poza nią,
  • bezpieczna dla ptactwa – nie może stwarzać ryzyka zaplątania się ani mieć ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć zwierzęta.

Z tych względów najlepiej w roli siatki na woliery, bez względu na to, jaki gatunek ptaków jest hodowany, sprawdza się siatka polietylenowa – mówi ekspert z firmy Sieci-Siatki, która jest producentem siatek na woliery i innych ich typów. – Polietylen nie nasiąka wodą i jest dobrze chroniony przed promieniami UV, a sama siatka może być wykonana w dowolnym rozmiarze – dodaje.

Jaka siatka na wolierę? Sprawdź zastosowania!

Siatka na wolierę to rozwiązanie odpowiednie przy hodowli różnorodnych gatunków ptaków. Oto przykładowe zastosowania dla tego elementu.

Siatka na woliery dla gołębi

W przypadku gołębi siatka na woliery musi być gęsta i mieć małe oczka, ok. 2,5 x 2,5 cm. To zapobiegnie ucieczkom ptaków. Poza tym gęstsza osłona będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed wiatrem.

Siatka na woliery dla papug

Siatka na woliery dla papug jest w polskich warunkach klimatycznych bardzo rzadko wykorzystywana na zewnątrz – chyba że w okresie letnim. Papugi to egzotyczne ptaki, które wymagają odpowiednio wysokich temperatur. Stosuje się je jednak np. w egzotariach i innych wewnętrznych ekspozycjach. Najchętniej wybierane są siatki w zielonym odcieniu, o drobnym oczku, np. 10 x 10 mm.

Siatka na wolierę dla kur i innego drobiu

Siatka na wolierę dla kur

Siatka na wolierę dla kur jest jedną z najczęściej wykorzystywanych – w końcu to hodowla tych ptaków jest najbardziej powszechna. Najpopularniejsze są te o oczkach ok. 2 x 2 cm lub nieco szersze. Takie zabezpieczenie wystarczy, aby uchronić drób. Podobne stosuje się w hodowli kaczek ozdobnych. Jeśli zaś hodowane są indyki czy gęsi, można postawić na rzadszą siatkę – ptaki są po prostu większe.

Siatka na wolierę dla kur i bażantów
Siatka na wolierę dla kur i bażantów

Siatka na woliery dla bażantów

Przy hodowli bażantów optymalna wielkość oczka siatki na woliery to 20 x 20 mm, choć można zastosować też nieco gęstszą wersję. 

Jeśli masz wątpliwości, jaka siatka na woliery sprawdzi się najlepiej w Twojej hodowli, skonsultuj się z producentem takich towarów. Eksperci doradzą najkorzystniejsze rozwiązanie. Sprawdź producenta siatek: https://sieci-siatki.pl/

Leave a Comment