Usługi budowlane – co się w nie wlicza?

Usługi budowlane to niezwykle szerokie pojęcie, pod którym mieszczą się zarówno czynności związane z generalnym wykonaniem inwestycji, roboty wykończeniowe, remonty oraz prace związane z termomodernizacją. Sporo firm podchodzi do tematu kompleksowo i podejmuje się zarówno mniejszych, jak i większych zleceń dla indywidualnych klientów i nie tylko. Wymaga to jednak nie tylko posiadania odpowiednich maszyn, uprawnień do ich obsługi, ale również dużego doświadczenia. Z jakimi rodzajami usług budowlanych najczęściej można się spotkać?

Roboty ziemne

Pod tym pojęciem kryją się czynności o charakterze przygotowawczym, a także wykonywanie wykopów i nasypów. Usługi budowlane tego typu są świadczone m.in. podczas budowania fundamentów, zbiorników, tuneli oraz instalowania rurociągów. W ich trakcie realizowane są wyburzenia, usuwana jest zieleń i wszelkie czynności związane z odpowiednim ukształtowaniem terenu. Oprócz tego usuwa się ziemię roślinną, odprowadza wody opadowe, obniża wody gruntowe i spulchnia grunt. Wszystkie czynnością są wykonywane przy pomocy takich maszyn jak koparki, spycharki i ładowarki.

Remonty

Usługi budowlane tego typu dotyczą zarówno mieszkań, domów oraz obiektów publicznych i biur. W tym przypadku mowa o takich czynnościach jak wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, gładzi gipsowych oraz tynkowanie. W wielu przypadkach konieczne jest także wyburzanie ścian i wykonywanie nowych instalacji elektrycznych. Firmy świadczące takie usługi zajmują się ponadto malowaniem ścian, układaniem glazury i paneli podłogowych oraz podwieszaniem sufitów. W niektórych domach i mieszkaniach z poddaszem, wraz z upływem czasu może pojawić się chęć wykorzystania tej przestrzeni użytkowej. Usługi budowlane będą polegać również na zaadaptowaniu owej powierzchni do potrzeb domowników.

Inne usługi budowlane

Tego typu realizacje dotyczą także budowy i remontów dróg, ulic, chodników, ścieżek rowerowych i parkingów. Firmy działające w branży budowlanej zajmują się zagospodarowaniem terenów parków oraz innych stref zielonych. W przestrzeni publicznej wykonuje się ponadto czynności związane z budową i remontem mostów, kładek dla pieszych, murów, poręczy mostowych oraz montażem słupów, płyt drogowych i płyt żelbetowych. Wśród usług pojawia się również realizacja obiektów przemysłowych, roboty inżynierskie oraz wykonywanie różnego rodzaju konstrukcji stalowych i żelbetowych. Jak widać, zakres działań jest naprawdę szeroki i często dopasowany do aktualnych potrzeb rynku.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy P.H.U. „REMIX” Remigiusz Kula z Jankowic.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment