Na czym polega dezynsekcja?

Każdy kto kiedykolwiek miał do czynienia z prusakami, karaluchami lub pluskwami wie jak trudno pozbyć się ich samodzielnie, domowymi sposobami. W większości przypadków konieczna jest profesjonalna dezynsekcja, przeprowadzana przez doświadczone firmy. Zaletą skorzystania z tego typu usług jest możliwość stosunkowo szybkiego rozwiązania problemu oraz przywrócenia budynku lub mieszkania do pełnej sprawności. Na czym dokładnie polega cały proces?

Jak przebiega dezynsekcja?

Proces dezynsekcji dotyczy usuwania nie tylko wyżej wymienionych insektów, ale wszystkich niepożądanych owadów, również moli, wszy, pcheł, komarów oraz much. Likwidacja obejmuje także jaja oraz larwy. Przyjęte metody różnią się w zależności od rodzaju szkodnika z jakim mamy do czynienia. Jak przebiega dezynsekcja?

  • Pierwszym krokiem jest zawsze identyfikacja insektów. Wynajęta firma sprawdza z jakim szkodnikiem lub szkodnikami mamy problem, przeszukując różne miejsca w mieszkaniu, domu lub innym obiekcie. Przykładowo pluskwy najczęściej można znaleźć w meblach, a karaluchy w okolicach kosza.
  • Po określeniu rodzaju szkodnika następuje wybór metody. Dezynsekcja może być dopasowana również do możliwości finansowych domowników.
  • Przed wykonaniem zabiegu, przestrzeń musi zostać odpowiednio przygotowana. Konieczne jest m.in. usunięcie produktów spożywczych. Jeśli dezynsekcja wymaga użycia np. gorącej pary, należy także pozbyć się sprzętów wrażliwych na wysoką temperaturę.
  • W zależności od wybranej metody, domownicy mogą być zmuszeni opuścić mieszkanie. Po zakończeniu całego procesu, w niektórych przypadkach trzeba wywietrzyć wszystkie pomieszczenia oraz umyć część powierzchni. W zależności od skali problemu, czasami dezynsekcja musi być przeprowadzana minimum dwa razy.

Najpopularniejsze metody dezynsekcji

Jednym z popularnych sposobów jest metoda żelowa. W tym przypadku aplikuje się specjalny preparat w newralgiczne miejsca. Jest on zjadany przez insekty, które w krótkim czasie umierają. Szkodniki pożerające martwe ciała również zostają otrute, dzięki czemu możliwe jest zlikwidowanie całej populacji. Klasycznym sposobem jest wykonywanie oprysków o działaniu owadobójczym. Ich zaletą jest szybkość działania i skuteczność. Dezynsekcja może zostać przeprowadzona także metodą zamgławiania. W tym przypadku możliwe jest dotarcie preparatu nawet do bardzo trudnych miejsc. Insekty bytujące w materacach można usunąć przy pomocy gorącej pary wodnej. Ta metoda działa również na jaja i larwy.


Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Cleanpest z Warszawy.

Leave a Comment