Rzeczoznawca majątkowy nieruchomości – kim jest i czym konkretnie się zajmuje?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba wykonująca zawód, z którym pewnie większość osób przynajmniej raz w życiu spotkała się na swojej drodze. Na czym polega jego praca i w jakich sytuacjach jego pomoc może okazać się przydatna, a wręcz niezbędna? Kwestie te zostaną przybliżone w niniejszym artykule.

Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy nieruchomości?

Przed zakupem działki niezabudowanej, własnego domu, czy mieszkania, często konieczne i przydatne może okazać się wykonanie wyceny takiej nieruchomości. Tylko rzeczoznawcy majątkowi posiadają uprawnienia, które zezwalają na przeprowadzenie procesu szacowania nieruchomości. W wykonanym przez rzeczoznawcę nieruchomości operacie szacunkowym otrzymamy wyraźnie zaznaczoną kwotę, która stanowi rynkową wartość danej nieruchomości. Przeprowadzona przez niego wycena posiada moc prawną, a w swojej pracy identyfikuje i bierze pod uwagę wszelkie czynniki mające wpływ na wielkość wartości nieruchomości. Dzięki posiadanym kwalifikacjom, wiedzy, doświadczeniu oraz dostępie do różnych danych rynkowych, rzeczoznawca majątkowy w sposób najbardziej obiektywny i rzetelny przedstawi wartość rynkową nieruchomości. Dlatego najlepiej postawić na profesjonalną pomoc w zakresie wyceny nieruchomości, jaką zajmuje się rzeczoznawca majątkowy Barbara Włodarczyk. Posiada ona uprawienia zawodowe i świadczy usługi na najwyższym poziomie, wyróżniające się starannością, dokładnością, najwyższą rzetelnością, oraz fachową wiedzą nieustannie poszerzaną i aktualizowaną poprzez liczne szkolenia. Dodatkowo Barbara Włodarczyk jest członkiem Śląskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych w Katowicach – http://www.wycenawlodarczyk.pl.

Kiedy przydatna będzie pomoc rzeczoznawcy majątkowego? 

Warto wiedzieć, że wycena nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego zostaje przedstawiona przez niego wyłącznie w formie pisemnej, jako dokument stanowiący operat szacunkowy. Pomoc takiego specjalisty może okazać się więc nieoceniona w sytuacji konieczności negocjacji ceny kupna – sprzedaży, a także w procesie starania się o kredyt hipoteczny, kiedy bank wymaga przedstawienia operatu szacunkowego. Ponadto, rzeczoznawca majątkowy wykona usługę, kiedy konieczne okazuje się określenie wysokości darowizny oraz w momencie, gdy należy ustalić wysokość podatku od spadku i darowizn. To także sytuacje jak wspomniano, w których określenie wartości nieruchomości jest po prostu istotne dla jej właścicieli. Wówczas najlepiej zdecydować się na pomoc specjalisty w tej dziedzinie i zyskać pewność, że operat szacunkowy określony został w należyty sposób, z najwyższą starannością. Usługi takie świadczy właśnie Barbara Włodarczyk z Jaworzna

Możesz także przeczytać

Leave a Comment