Projekty domów na wąską działkę – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Budowa domu to bardzo ważne zadanie, które jest nie tylko czasochłonne, ale które wymaga od nas dostosowywania wyborów do potrzeb i panujących warunków naturalnych. Nie każdy będzie bowiem dysponował szeroką działką. Co zrobić w sytuacji, gdy nasza parcela ma zaledwie 16 metrów szerokości? Z pomocą przychodzą nam architekci.

Wąska działka to nie problem!

Wielu z nas mogłoby pomyśleć, że zakup wąskiej działki to zły pomysł, który znacznie ograniczy nasze możliwości. Wybierając parcelę chcielibyśmy bowiem mieć przestronny dom i odpowiednio dużo miejsca wokół niego. W części z nas odzywa się przecież pasja do prowadzenia przydomowego ogródka, inni sadzą rozmaite drzewa owocowe i krzewy. Jeszcze ktoś zdecyduje się stworzyć sobie wygodne miejsce do grillowania. Każdy z nas ma określone potrzeby i wie, jak powinien wyglądać dom jego marzeń. Wąska działka wcale nie staje na przeszkodzie w ich realizacji! Wszystko zależy bowiem od odpowiednio dobranego projektu. Te z kolei znajdziemy w ofercie niemal każdego studia projektowego. Dzięki temu możemy przeglądać tysiące projektów na działki o różnych szerokościach. Niektórzy oferują projekty domów nawet na działkę o szerokości do 12 metrów. Tak ścisłe wytyczne nie przeszkadzają jednak w tym, by domy były w pełni funkcjonalne i komfortowe.

Projekty domów na wąską działkę – z jakich rozwiązań korzystają?

W celu zadbania o wygodę domowników projektanci sięgają po szereg udogodnień, które podnoszą skutecznie komfort życia w takim budynku. Jednym z nich jest chociażby usytuowanie drzwi wejściowych. Najczęściej przesuwa się je na węższą ścianę lub umieszcza w narożniku domu. Dzięki takiemu zabiegowi unikniemy nieproporcjonalnie wydłużonego wnętrza. Łatwiej będzie nam także zagospodarować przestrzeń do własnych celów. Wąska ściana frontowa nie będzie jednak współgrała z przesadną ilością dodatków. W tym celu warto ograniczyć się do drobnych akcentów. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego będą wykonane zdobniki. Warto więc sprawdzić, co proponują projektanci w poszczególnych projektach. Na etapie adaptacji będziemy bowiem mogli zasugerować zmiany, które będą nam się podobały. Dzięki temu front naszego domu będzie niezwykle reprezentatywny.

Projekty domów na wąską działkę – piętrówka czy piwnica?

W celu zwiększenia komfortu mieszkania w domu na wąskiej działce warto jest przesunąć budynek jak najbliżej jednej z granic działki. Musimy jednak uwzględnić w tym wszystkim obowiązujące przepisy. Takie usytuowanie budynku pozwoli nam dodatkowo wykorzystać otwartą przestrzeń, jaką jest ogród. Projekty domów na wąską działkę przewidują najczęściej wzniesienie budynku piętrowego. Dzięki temu będziemy mieli do dyspozycji bardzo dużą powierzchnie użytkową. Nie powinniśmy więc narzekać na brak miejsca. Istotną kwestią jest także garaż. Najlepiej umieścić go w części podziemnej, by nie zabierać miejsca na ogród. Projekty domów na wąską działkę możemy znaleźć w internecie. Szybko przekonamy się o ogromnej funkcjonalności przygotowanych rozwiązań. Liczne propozycje od architektów są dostępne chociażby w tym miejscu https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke,piwnica_-_czesciowe_podpiwniczenie.html. Korzystając z filtrów szybko znajdziemy projekty, które spełniają nasze oczekiwania. Jak widać, projekty domów na wąską działkę są niezwykle funkcjonalne. Architekci znaleźli szereg rozwiązań, które podnoszą skutecznie komfort życia w tak zaprojektowanym domu. Wybierając taki wariant możemy stworzyć swój wymarzony, a przy tym niezwykle praktyczny dom.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment