Jak montować szalunki systemowe?

Jak montować szalunki systemowe?

Czas kosztuje. Doświadczony przedsiębiorca wie doskonale, że roboczogodziny przeznaczone na żmudne i pochłaniające zadania, generują niepotrzebne koszty, nie zwiększając w żaden sposób efektywności. Szczególnie jest to widoczne w przypadku deskowania. Stare technologie wykonania być może są jeszcze skuteczne, jednak czas poświęcony na ich wytworzenie, we współczesnym budownictwie należy uznać za stracony. Ekipy wykorzystujące nowoczesne szalunki systemowe nie tylko wykonują swoją pracę kilkukrotnie szybciej i precyzyjniej, lecz także wkładają w to mniej energii, którą z powodzeniem można przeznaczyć na kolejne fazy budowy. Najważniejsza w tym przypadku jest sprawna organizacja poparta wiedzą, zatem dobrze jest poznać metody skutecznego montażu szalunków systemowych.

Szalowanie systemowe

Jest to zastosowanie niewielkich, gotowych form tworzących konstrukcje znacznie większe. Po wypełnieniu masą betonową i jej zaschnięciu następuje demontaż, który umożliwia wykorzystanie szalunków w kolejnych etapach robót. Ideą przewodnią producentów deskowań systemowych jest nadanie im takich właściwości, które w maksymalnym stopniu upraszczają montaż form.

Szalunki systemowe, zalety zastosowania

Wspomniane wcześniej ułatwienia wiążą się bezpośrednio ze znaczącym przyspieszeniem prac. Ponadto z uwagi na dużą precyzję wykonania i łączeń szalunki budowlane pozostawiają po demontażu wyjątkową gładź powierzchni, dzięki czemu często można zrezygnować z dalszej obróbki.

Wymiary poszczególnych płyt umożliwiają wszechstronne dostosowanie form do nietypowych rozmiarów i kształtów, o czym można przekonać się na stronie https://fwsystem.pl/. Trzeba podkreślić, że niemal wszystkie deskowania dostosowane są do ponownego wykorzystania. Wyjątkiem są szalunki kartonowe z racji materiału, z którego zostały wykonane.

Montaż szalunków systemowych

Poszczególne systemy deskowań są konstrukcyjnie przystosowane do precyzyjnie określonych robót. Innymi słowy, ich budowa musi spełniać odpowiednie kryteria, uwzględniające obciążenia, jakim poddany zostaje szalunek.

Wyróżniamy deskowanie:

  • Przestawne;
  • Przesuwne;
  • Ślizgowe.

Różne przeznaczenie wiąże się ze zmianą konstrukcyjną. Z powodów oczywistych inne rozwiązania będą zastosowane, jeśli chodzi o szalunki fundamentowe, a inne, kiedy przedmiotem inwestycji będą szalunki stropowe. Jest niezwykle ważne, by mieć świadomość przy zakupie bądź wynajmie, do czego konkretnie deskowanie ma posłużyć.

Producent dołącza do produktu dokładną specyfikację wraz z instrukcją. Są to dokumenty, z którymi bezwzględnie należy się zapoznać! Nieprawidłowo zmontowane szalunki do wykopów mogą przyczynić się do obsypania ciężkich warstw ziemi wprost na przebywających w wykopie pracowników.

Na szczególną uwagę pod względem wygody użycia, zasługuje szalunek PERI, lekka a przy tym niezwykle wytrzymała konstrukcja wykorzystywana praktycznie do każdego rodzaju prac. Płyta szalunkowa może być umieszczona w dowolnym miejscu na łatwym w montażu rusztowaniu. Dzięki specjalnym wspornikom i precyzyjnym elementom łączeniowym możliwe jest, że szalunki ścienne osiągają wysokość nawet pięciu metrów przy grubości stropów trzydziestu centymetrów. Dodajmy, że takie parametry wcześniej wymagały zastosowania ciężkich konstrukcji stalowych.

Szalunki systemowe, gdzie kupić lub wynająć?

Bez względu na wybraną metodę nabycia deskowań, niezwykle istotnym jest zapewnienia sobie dostępu do kompatybilnego osprzętu. Doświadczony dostawca sprzętu zdaje sobie sprawę z tego typu konieczności, kompletując wszelkie niezbędne urządzenia pod kątem materiałowym i dopasowaniem technicznym.

Zatem idealną sytuacją jest taka, kiedy sprzęt budowlany w całości pochodzi z jednego źródła. Jest to niezwykle ważne zarówno z punktu widzenia sprawnej organizacji prac budowlanych, jak i bezpieczeństwa zatrudnionych osób.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment