Dlaczego warto zainteresować się budową domu szkieletowego?

Pomimo że w Polsce zdecydowany prym wiodą domy murowane, powoli, ale systematycznie rośnie popularność domów szkieletowych. Technologia ta kojarzona jest bardzo zazwyczaj z Ameryką i Kanadą, ale domy szkieletowe spotkamy coraz częściej u naszych zachodnich sąsiadów Niemców i w Skandynawii. Skąd bierze się ich popularność, jakie mają zalety? W poniższym tekście spróbujemy odpowiedzieć na kluczowe pytania.

Dom szkieletowy krok po kroku

Budowa domów szkieletowych to bez wątpienia duże przedsięwzięcie, któremu towarzyszą nie tylko spore emocje, ale i wydatki. Zanim jednak będziemy mogli zamieszkać w naszym domu czeka nas kilka miesięcy przygotowań, wybór działki, załatwianie formalności itd. Jak wyglądają poszczególne etapy budowy? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Pierwszym punktem budowy jest zgromadzenie na działce odpowiedniej ilości drewna określonej klasy wytrzymałościowej. Każdy producent domów zdaje sobie sprawę, że tylko starannie przygotowane drewno może stanowić materiał budowlany, który zapewni konstrukcji wytrzymałość, trwałość i energooszczędność na lata.

W następnym kroku powstaje konstrukcja z dużej ilości belek i desek wspartych legarami i mocowana gwoździami. Tworzą one szkielet domu, który zostaje następnie przytwierdzony do fundamentu za pomocą stalowych kotew. Mając szkielet można przystąpić do kolejnego etapu, czyli tworzenia ścian wewnętrznych, które stanowią płyty gipsowo-kartonowe. Pora na ocieplenie i uszczelnienie tak powstałej konstrukcji. Do tego służą m.in. folia paroizolacyjna, materiał będący izolacją np. wełna mineralna oraz warstwa tynku. Gotowe ściany działowe są blisko dwukrotnie cieńsze niż konstrukcyjne. Ich środek wypełnia się materiałem zapewniającym izolację akustyczną. Kończąc ten etap można przystąpić do prac związanych z dachem oraz elementami wykończeniowymi.

Jakie są główne zalety domów szkieletowych?

Wiemy już, że domy szkieletowe powstają inaczej niż murowane. Co zatem sprawia, że na rynku cieszą się one coraz większym zainteresowaniem? Jednym z czynników, który ma na to wpływ jest bez wątpienia coraz większa liczba firm, które specjalizują się w tego typu budowach. Powstałe przez lata skojarzenie jakoby domy szkieletowe były nietrwałe wynikało w dużej mierze właśnie z niewłaściwego procesu ich budowy. Zła opinia kilku właścicieli takich domów szybko roznosiła się dalej i psuła faktyczny obraz domów szkieletowych. Budowa wykonana zgodnie z najwyższymi standardami przez firmę z doświadczeniem daje niemalże gwarancję, iż dom szkieletowy w niczym nie ustępuje murowanemu.

Przejdźmy zatem do listy zalet

Listę tą otwiera czas potrzebny na budowę, który w przypadku domów szkieletowych jest sporo krótszy niż domu murowanego. Brak konieczności wykonywania części prac, łatwość ułożenia instalacji elektrycznej oraz duża niezależność procesu budowy od panującej pogody sprawiają, że możemy cieszyć się nowym domem w kilka miesięcy od wylania fundamentów. Szybsze tempo budowy nie oznacza jednak, że domy szkieletowe są mniej solidne od ich murowanych odpowiedników.

Kolejną pozycją na liście zalet są koszty budowy. Te jak wiadomo nie należą do niskich. W przypadku domów szkieletowych przyjmuje się, iż ich budowa jest ok. 15-20% tańsza od wersji murowanej. Dodatkowo domy szkieletowe znane również jako domy segmentowe uznawane są za tańsze w eksploatacji. Zawdzięczają to wykorzystaniu do ich budowy drewna, które w połączeniu z izolacją dają naturalne ciepło zmniejszając koszty ogrzewania w okresie jesienno-zimowym.

Podsumowując, planując budowę domu warto rozważyć jego wersję szkieletową. Oczywiście warto rozważyć wpierw wszystkie za i przeciw. Dobrym źródłem informacji mogą być w temacie internetowe grupy dyskusyjne, na których posiadacze domów chętnie dzielą się opiniami. Bardzo często można z nich wyłowić cenne informacje, które być może utwierdzą nas w słuszności wyboru lub wręcz przeciwnie skłonią do porzucenia dotychczasowych planów.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment