Rusztowanie czy podest – co wybrać?

Co jest bardziej opłacalne – klasyczne rusztowania czy wynajem podestów ruchomych? Prace na wysokości wymagają zastosowania rozwiązań, które będą bezpieczne, wygodne i ekonomiczne. Przy remontach, pracach montażowych i budowie nowych domów w Polsce najczęściej korzysta się z rusztowań – czy jednak podesty ruchome nie są lepsza alternatywą?

Co to jest podest ruchomy?

Podest ruchome to specjalistyczne urządzenia dźwigowe przeznaczone do podnoszenia osób lub materiałów w czasie prac budowlanych, remontowych i montażowych na wysokości. Urządzenie takie składa się samobieżnego podwozia oraz gondoli lub platformy unoszonej za pomocą dźwignika nożycowego lub ramienia hydraulicznego. Ruchome podesty można wykorzystać również w roli rusztowania i tak samo jak one podlegają przepisom BHP dotyczących wymogów pracy na wysokości powyżej jednego metra nad poziomem gruntu. Operowanie podestem wymaga odpowiednich uprawnień – do obsługi jest zatem niezbędny pracownik, który ukończył odpowiednie szkolenie zakończone pozytywnie zdanym egzaminem w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Wady i zalety rusztowań

Klasyczne rusztowania stosowane są na budowach od tysiącleci. Stabilnie ustawione ramy z podestami pozwalają bezpiecznie poruszać się na wysokości i wykonywać zlecone prace. Do ich największych zalet zalicza się stosunkowo prosta konstrukcję, możliwość pokrycia konstrukcją rusztowania praktycznie dowolnej powierzchni ściany oraz niemal nieograniczony zasięg, dzięki czemu mogą być stosowane nawet podczas prac przy wieżowcach i drapaczach chmur.

Wśród wad wymienić można czasochłonny montaż i demontaż, które mogą trwać nawet cały dzień. W przypadku bardzo wysokich lub nietypowych konstrukcji konieczne jest też zatrudnianie doświadczonych specjalistów od rusztowań. Przy rozstawianiu konstrukcji potrzebna jest też spora liczba elementów nośnych i łączników – utrudnia to transport i kontrolę części przed montażem. Dużym problemem jest też stacjonarny charakter rusztowań – większość z nich ustawiona przy ścianie na stałe. Modele przejezdne posiadają kółka pozwalające na transport w ograniczonym zakresie, ale nawet wtedy jest to zadanie dość trudne i dostępne jedynie dla stosunkowo małych rusztowań.

Wady i zalety podestów ruchomych

Podesty ruchome posiadają podwozie samojezdne, dzięki czemu w dowolnej chwili mogą być z łatwością transportowane z miejsca na miejsce. Oznacza to, że jeden podnośnik stosowany może być do wielu zadań na budowie i dostarczony w dowolny punkt w ciągu kilku chwil. Mobilność jest szczególnie ważna w przypadku prac konserwacyjnych, remontowych lub napraw przeprowadzanych na wysokości. Rozkładanie rusztowań może zająć wiele czasu, który można oszczędzić stosując podesty ruchome. Wynajem takiego urządzenia to również możliwość zapewnienia wygody pracownikom, którzy mogą podnosić się i opuszczać na dowolną wysokość. Pomaga to przy precyzyjnych pracach wykończeniowych, montażu rynien i neonów oraz czyszczeniu elewacji.

Wadą podnośników ruchomych jest z pewnością ograniczony zasięg wysięgnika oraz skomplikowana konstrukcja, przez co są bardziej podatne na awarie. Urządzenia tego typu są bardzo wygodne w eksploatacji, ale jednocześnie droższe od klasycznych rusztowań.

Kiedy warto kupić lub wynająć podest ruchomy?

Zakup lub wynajem podestów ruchomych to idealna propozycja dla osób wykonujących prace remontowe, wykończeniowe i konserwatorskie na wysokości. Mobilność, wygoda użytkowania i brak konieczności poświęcania czasu na czasochłonny montaż to zalety, dzięki którym podesty ruchome zyskują nieustannie na popularności. Właściciele firm remontowych i budowlanych docenią z pewnością również wielozadaniowość tych urządzeń – z ich pomocą w łatwy sposób można m.in. transportować materiały budowlane i wykończeniowe na wyższe piętra, kontrolować jakość prac oraz bezpiecznie montować orynnowanie bez konieczności rozstawiania ogromnych konstrukcji wokół całego budynku. To również doskonałe rozwiązanie w magazynach wysokiego składu, halach fabrycznych oraz zakładach pracy.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Rusztowanie czy podest – co wybrać?”

  1. Wiktor

    Zależy gdzie się jest i ile to kosztuje. Podest ruchomy jest fajny ale jak się dłużej robi to rusztowanie bardziej przydatne

Leave a Comment