Jak zaaranżować kuchnię otwartą na salon?

Meble kuchenne w kuchni otwartej na salon powinny być funkcjonalne i jednocześnie tworzyć jednolite połączenie stylistyczne z salonem. Decydując się na otwartą kuchnię można cieszyć się życiem rodzinnym i nawet podczas gotowania odbywać rozmowy.

Bo kuchnia musi być praktyczna

W latach 70-tych w budownictwie z wielkiej płyty powszechne były aneksy kuchenne otwarte na salon. W późniejszych dekadach moda się zmieniła i zaczęto tworzyć oddzielne przestrzenie kuchenne. Obecnie modne są kuchnie otwarte na salon. Takie rozwiązanie doskonale się prezentuje i jest ciekawym rozwiązaniem pod warunkiem, że odpowiednio zaaranżuje się całą przestrzeń. Najważniejsze są tutaj odpowiednie meble kuchenne. Warto zdecydować się na takie, które wyposażone są w system cichego zamykania, gdyż na otwartej przestrzeni hałas jest uciążliwy, szczególnie wtedy, kiedy mamy gości.

Duża przestrzeń – duże możliwości

Dom, gdzie dysponuje się znaczną przestrzenią najłatwiej jest zaaranżować. W przypadku dużej kuchni otwartej na salon, warto zdecydować się na nowoczesne meble kuchenne z wysoką zabudową. Ponadto na samym środku pomieszczenia można postawić wyspę kuchenną, która będzie pełniła także funkcję blatu roboczego. Warto przy niej ustawić wysokie hokery. Takie miejsce stanie się centrum życia rodzinnego. Ponieważ kuchnia w tym przypadku jest całkowicie otwarta na salon, styl mebli kuchennych i ich kolor powinien być dopasowany do wystroju salonu. Miłośnicy stylu skandynawskiego mogą postawić na białe meble kuchenne, które komponują się świetnie ze stołem i krzesłami w salonie. Na dużych przestrzeniach można pozwolić sobie również na zabudowę w ciemnym, a nawet czarnym kolorze. Warto również zadbać o odpowiednią podłogę. W dużych przestrzeniach szczególnie sprawdzą się gres czy też parkiet, gdyż nie zmniejszą optycznie pomieszczenia.

Kuchnia otwarta na salon ze ścianką działową

Również ciekawym rozwiązaniem w kuchniach otwartych na salon jest oddzielenie wejścia ścianką działową. Może być ona np. ażurowa albo szklana. To dodatkowy element dekoracyjny przestrzeni. Do takich pomieszczeń także pasują nowoczesne meble kuchenne eco.lupus.eu. Można wybrać modele wykonane z laminowanej płyty mdf. Oczywiście równie ważną rolę pełni tutaj kolorystyka. Jeżeli w aranżacji kuchni wykorzysta się stół z krzesłami, warto zdecydować się na nowoczesne meble kuchenne w kolorze błękitnym czy też zielonym, które wzmagają apetyt, zatem są idealnym rozwiązaniem w miejscu, gdzie spożywa się posiłki.

Aneks kuchenny – idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni

Nie tylko posiadacze dużych przestrzeni mogą pozwolić sobie na kuchnię otwartą na salon. Również w małych mieszkaniach można takie rozwiązanie z powodzeniem zastosować. Wystarczy stworzyć aneks kuchenny. W tym wypadku niewątpliwie należy zdecydować się na meble kuchenne na wymiar. Dzięki temu każdy metr kwadratowy zostanie wykorzystany, a jednocześnie pozostanie wystarczająca przestrzeń użytkowa. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szafek narożnych, które nie zajmą dużo miejsca, a przy okazji można w nich schować wiele przydatnych rzeczy. Warto także zdecydować się na szafkę pod piekarnikiem, gdzie zmieszczą się w niej nawet duże patelnie. W przypadku małych przestrzeni koniecznie trzeba postawić na jasne meble, które nie będą przytłaczać. Równie ważne jest oświetlenie. Można wykorzystać wykorzystać małe halogeny lub oświetlenie ledowe, które można także umieścić pod szafkami, dzięki temu blat idealnie sprawdzi się jako miejsce robocze podczas przygotowywania posiłków. W tym przypadku ważna jest także odpowiednia podłoga. Tutaj najlepiej sprawdzą się panele, które optycznie powiększą przestrzeń.

W przypadku kuchni otwartej na salon koniecznie należy pamiętać, by wszystkie sprzęty były w zabudowie, gdyż w tym przypadku bardzo ważna jest estetyka. Takie rozwiązanie zapewnia także ergonomię. Przestrzeń kuchenna niejako stanowi przedłużenie salonu. Niezwykle ważne są także dodatki, które dopełnią wnętrze. Warto zadbać, aby były utrzymane w jednym stylu, aby otrzymać harmonijną aranżację wnętrza.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Jak zaaranżować kuchnię otwartą na salon?”

  1. Maciek

    Właśnie moja żona chodzi po kuchni z miarką – nowa aranżacja kuchni – koszmar dla faceta 🙂

Leave a Comment