Różne typy urządzeń do zagęszczania gleby

Różne typy urządzeń do zagęszczania gleby

Zagęszczarka gleby to maszyna lub mechanizm używany do zmniejszania rozmiaru materiału, takiego jak odpady lub biomasa, poprzez zagęszczanie. Aby poprawić właściwości gleby, np. gęstość, zwiększyć zawartość wody lub gradację – niezbędna jest zagęszczarka. Maszyny tego typu są też niezbędne przy budowie nasypów, dróg, zapór ziemnych itp.

Przeznaczenie różnych typów urządzeń do zagęszczania gruntu

Zagęszczanie pomaga zmniejszyć osiadanie, przepuszczalność, przesiąkanie gruntu. Podczas zagęszczania powietrze jest usuwane z pustych przestrzeni w masie gruntu, co zwiększa jego gęstość. Zagęszczanie generalnie zwiększa wytrzymałość gruntu i tym samym wzmacnia stabilność przyszłej konstrukcji. Zagęszczarka pozwala:

• Zmniejszyć późniejsze osiadanie pod obciążeniem roboczym.

• Zwiększyć wytrzymałość gleby.

• Zmniejszyć współczynnik pustych przestrzeni, utrudniając przepływ wody przez glebę.

• Zapobiec gromadzeniu się wody, która powodują upłynnianie gleby podczas wstrząsów

Najpopularniejsze modele urządzeń

Wybór rodzaju sprzętu do zagęszczania, zależy głównie od zawartości wody w glebie, rodzaju zagęszczanej gleby i ilości zużytej energii. Stopień zagęszczenia jest odwrotnie proporcjonalny do grubości warstwy. Dlatego bardzo ważne jest, aby zagęszczarka gruntu była odpowiednio dobrana do grubości i jakości podłoża. Jednymi z najczęściej używanych urządzeń są:

• Ubijaki podłoża – służy głównie do zagęszczania zasypki w wąskich wykopach pod rury wodociągowe lub gazowe itp. Ubijaki nadają się do zagęszczania gruntów spoistych. Doskonale sprawdza się w miejscach o utrudnionym dostępie.

Zagęszczarka gruntu pod kostkę – są używane do zagęszczania materiałów sypkich, takich jak grunty ziarniste, żwir, drobne kruszywo itp. Te maszyny budowlane wykorzystują mechanizm napędzany silnikiem, który powoduje gwałtowne wibracje płyty podstawy maszyny, przemieszczając w ten sposób cząstki gleby bliżej siebie.

• Zagęszczarki do składowania odpadów — wykorzystują różne rodzaje klinów i elementów krzyżowych. Są przeznaczone do rozdrabniania odpadów stałych i integrowania ich z nasypem gruntowym.

• Gładkie walce bębnowe –wyewoluowały z napędzanych parą walców. Gładkie walce bębnowe najlepiej sprawdzają się w przypadku dobrze ziarnistych gleb o niskiej plastyczności, mieszanek podbudowy żwirowej i nawierzchni klimatyzacyjnych.

Zagęszczarki spalinowe są szeroko stosowane do zagęszczania podtorza, podłoża, mas bitumicznych i wielu rodzajów materiałów.

Dostępne są też rolki kołkowe generujące ciśnienie statyczne, rolki typu Sheepsfoot oraz rolki siatkowe. Te modele mają cylindryczną, ciężką stalową powierzchnię zawierającą sieć stalowych prętów, które tworzą siatkę z kwadratowymi otworami. Są one zwykle używane do zagęszczania gruntów gruboziarnistych i zwietrzałych skał, często w projektach dróg podtorza i podbudowy. Nie nadają się do gleb gliniastych, gliniastych lub jednorodnych.

Dlaczego zagęszczanie gleby jest ważne?

Zagęszczanie gruntu jest niezbędne do zwiększenia nośności i sztywności gruntów. Zagęszczanie zwiększa wytrzymałość gleby poprzez wytworzenie tarcia wynikającego z zazębiania się cząstek. W ten sposób osiadanie gruntu jest ograniczane poprzez zwiększenie sztywności i wyeliminowanie pustych przestrzeni w gruncie. Usunięcie pustych przestrzeni zmniejsza prawdopodobieństwo osiadania, kurczenia się lub rozszerzania gleby oraz zmniejsza przesiąkanie wody, które prowadziłoby do kurczenia się i pęcznienia gleby.

Proces zagęszczania zmniejsza prawdopodobieństwo osiadania nowo wybudowanego budynku, jezdni, pasa startowego lub parkingu. Zaniechanie procesu zagęszczania gruntu może skutkować przedwczesnym zniszczeniem nawierzchni, kosztowną konserwacją lub koniecznością jej naprawy. Zagęszczanie gleby jest kluczowym elementem procesu budowlanego. Silna podstawa gruntu jest kluczowym warunkiem wytrzymałości przyszłych konstrukcji.

Cechy różnych typów urządzeń do zagęszczania gleby

Zagęszczarki pomagają w przygotowaniu gruntu do budowy dróg. Cząsteczki gruntu są przekierowywane i zagęszczane dzięki dużej masie urządzenia. Większość zagęszczarek może pracować przez bardzo długi czas, także w trudnych warunkach. Zagęszczarki mają zdolność do pokonywania wzniesień, mogą być też stosowane na miękkich gruntach. Dobry sprzęt do zagęszczania powinien cechować się łatwą obsługą, nawet dla operatora z podstawowym przeszkoleniem. Ostatecznie charakterystyczną cechą zagęszczarek jest to, że w wielu przypadkach, można montować na koparkach.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment