Rodzaje łączników instalacyjnych, sposób montażu, stylistyka

Projektowanie oświetlenia we wnętrzach nie ogranicza się do wyboru konkretnych opraw oświetleniowych, ale także odpowiedniego zaplanowania całej instalacji, przebiegu kabli, ilości obwodów oraz wyboru dopasowanych do całości łączników. Choć ten ostatni element bardzo często jest zostawiany na sam koniec, ma istotne znaczenie dla funkcjonalności wnętrza, a także jego estetyki. Od przemyślanej decyzji zależy, czy pomieszczenie będzie wygodne w użytkowaniu i dobrze spełni swoją rolę.

Łączniki instalacyjne, choć stosunkowo nieduże, pełnią we wnętrzu ważną funkcję. Dla użytkowników duże znaczenie ma sposób i miejsce ich montażu, wygląd oraz rodzaj łączników. Zacznijmy od tego ostatniego.

Rodzaj łączników instalacyjnych

Projektując instalację elektryczną, należy wiedzieć, czym różnią się łączniki jednobiegunowe od dwubiegunowych i kiedy stosować każdy z nich. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych pomyłek i dobrze zaplanować każde wnętrze, niezależnie, czy jest klatka schodowa, salon, pomieszczenie z jednym, czy wieloma obwodami elektrycznymi.

Najczęściej spotykanymi pośród osprzętu elektrycznego (i znajdującymi najpowszechniejsze zastosowanie) są łączniki jednobiegunowe. Wyposażone są w pojedynczy przycisk, który działa na zasadzie przełącznika i służy do sterowania jednym obwodem. Inne działanie mają łączniki dwubiegunowe, które służą do jednoczesnego sterowania dwoma obwodami o różnych napięciach. Z kolei łącznik schodowy znajduje zastosowanie w dużych pomieszczeniach z dwoma wejściami, na klatkach schodowych oraz w korytarzach. Pozwala na włączanie światła z dwóch różnych miejsc. Łączniki schodowe pracują w parach, co oznacza, że do jednego obwodu należy zamontować dwie sztuki. Łącznik krzyżowy przeznaczony jest do montażu w obwodzie pomiędzy dwoma łącznikami schodowymi. Sprawdza się, kiedy użytkownicy planują sterowanie oświetleniem z więcej niż dwóch punktów w pomieszczeniu, np. na klatce schodowej ze spocznikiem.

Warto zwrócić uwagę, że poszczególne rodzaje łączników spotkamy zarówno wśród łączników klasycznych, jak i nowoczesnych łączników dotykowych oferowanych przez Gajwer.pl.

Sposób montażu osprzętu elektrycznego

Dla funkcjonalności wnętrza bardzo duże znaczenie ma sposób montażu łączników. Ogólnie przyjmuje się zasadę montowania łączników we wnętrzu pomieszczenia przy wejściu po stronie klamki. Lokuje się go ok. 15 cm od ościeżnicy na wysokości 120 cm do 140 cm od podłogi. W niektórych przypadkach inwestor może zdecydować się na montaż na wysokości 70 cm do 90 cm. Ze względów praktycznych zaleca się montaż na jednakowej wysokości w całym mieszkaniu. Dzięki temu użytkownicy będą intuicyjnie sięgali do łączników i unikną brudzenia ścian w innych miejscach.

Niektóre pomieszczenia takie jak łazienka, kotłownia i kuchnia wymagają montażu na zewnątrz, czyli zazwyczaj w przedpokoju. Robi się tak ze względów bezpieczeństwa, a łączniki, które i tak muszą zostać umieszczone wewnątrz pomieszczeń o wyższej wilgotności (np. służące do włączania światła nad lustrem), powinny mieć wyższy stopień zabezpieczania przed tym czynnikiem.

Stylistyka łączników

Na wygląd wnętrza wpływają nie tylko duże wprowadzone do niego elementy, ale również małe detale o z pozoru mniej istotnej roli. Łączniki instalacyjne mogą przybierać różne formy – od tych klasycznych, poprzez osprzęt w stylu retro, do bardzo nowoczesnych dotykowych. Zróżnicowana jest również kolorystyka. Mamy tu do czynienia ze standardową w przypadku osprzętu elektrycznego bielą, coraz częściej spotykaną czernią, szarością oraz ecru, a także bardzo odważnymi, wyrazistymi kolorami. Uwagę warto zwrócić na zastosowane w przypadku osprzętu materiały. Obecnie do produkcji łączników coraz częściej stosuje się niestandardowe rozwiązania i wykorzystuje takie materiały jak hartowane szkło, beton strukturalny, szlachetna stal, aluminium czy skóra.

Duże zróżnicowanie materiałów, kolorów i wzorów łączników poszerza możliwości aranżacyjne z ich udziałem. Na funkcjonalność w znacznym stopniu wpływa miejsce i sposób montażu oraz funkcje dodatkowe jak zdalne sterowanie za pomocą pilota lub możliwość regulowania natężenia światła.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment