Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Prawidłowa wentylacja budynku zależy od kilku czynników. Należą do nich: ilość oraz typ pomieszczeń, szczelność okien, drzwi lub pokrycia dachowego. Wymienione aspekty mają duże znaczenie jeżeli chodzi o prawidłową cyrkulację powietrza i odzysk ciepła. Komfort użytkowników poszczególnych pomieszczeń jest także zależny od systemu wentylacji. Rekuperacja należy do jednych z tych rozwiązań, które są najbardziej skuteczne jeżeli chodzi o zapewnienie pomieszczeniom powietrza dobrej jakości.

Najbardziej znane systemy wentylacyjne. 

Podczas omawiania poszczególnych systemów wentylacyjnych, wyróżnia się najczęściej dwa rodzaje: grawitacyjny i rekuperacyjny. Różnią się od siebie skutecznością, zależnie od typu budynku, a także sposobem montażu i elementami, które wchodzą w skład wyposażenia i akcesoriów, niezbędnych do ich prawidłowego działania.

Wentylacja grawitacyjna. Jak działa?

System grawitacyjny jest jednym z najstarszych i najbardziej powszechnych sposobów wentylacji. Jego działanie opiera się na pionowych kanałach wentylacyjnych, które odprowadzają ciepłe powietrze z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz. Dzieje się to za sprawą różnicy ciśnień, które wyciąga powietrze przez komin do góry. Wentylacja grawitacyjna, to sprawdzony, tradycyjny, ale także przestarzały sposób wentylowania pomieszczeń, który sprawdzał się dobrze wtedy, gdy drewniane okna nie były szczelne.

Wentylacja grawitacyjna działa w określonych warunkach.

Żeby proces zachodził prawidłowo potrzebne są sprzyjające warunki. Należą do nich m.in. odpowiednio rozszczelnione okna lub naturalne nieszczelności w budynku. Napływające powietrze wytwarza cug, dzięki któremu do środka pomieszczenia może dotrzeć świeże powietrze. Drugim aspektem jest różnica temperatur. Kiedy w środku pomieszczenia jest cieplej niż na zewnątrz, dochodzi do różnic ciśnienia i powietrze samoczynnie przemieszcza się poza obszar budynku.

Wątpliwości dotyczące wentylacji grawitacyjnej.

Jeżeli wymienione warunki nie zostaną spełnione, to wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo. Taka sytuacja, to szczególne utrudnienie dla osób, którym zależy na stabilnej, prawidłowej pracy systemu wentylacyjnego i zapewnieniu pomieszczeniom odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dlatego spotyka się często opinie, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie działa. Nie jesteśmy po prostu w stanie kontrolować tak złożonych zjawisk atmosferycznych. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad alternatywą. 

Wentylacja rekuperacyjna. Świeże powietrze w każdym budynku. 

Dużo bardziej uniwersalnym i skutecznym rozwiązaniem jest system rekuperacji. Jest dużo bardziej wydajnym systemem od wentylacji grawitacyjnej, a jego rosnąca popularność ma także związek z bardziej zaawansowanymi technikami budowania. Dzięki nim pomieszczenia są dobrze uszczelnione. W takich warunkach tradycyjny sposób wentylacji nie może działać dobrze, zastępuje go rekuperacja powietrza, która zapewnia dostęp do czystego powietrza w każdym budynku, a także odzysk ciepła.

Jak działa wentylacja rekuperacyjna?

Rekuperacja gwarantuje dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego w szczelnym, ciepłym domu. Gwarantuje również jego oczyszczenie z kurzu, cząsteczek smogu, a nawet zapachów, bakterii i wirusów. Dzieje się to za sprawą systemu, którego głównym elementem jest rekuperator. Rekuperatory, za pomocą kanałów wentylacyjnych pobierają świeże powietrze z zewnątrz i rozprowadzają je w środku budynku. Odpowiednio rozmieszczone przewody odprowadzają także zanieczyszczone, niezdatne do użytku powietrze z wewnątrz pomieszczeń poza obszar budynku. 

Podczas montowania tego systemu należy pamiętać, żeby główny mechanizm rekuperacja toruń był umieszczony w innych pomieszczeniach niż te, które sąsiadują z tzw. cichymi miejscami, na przykład sypialnią. Rekuperacja powietrza nie jest głośnym systemem, jednak jej główne komponenty mogą niekiedy emitować słyszalne dźwięki.

Ile kosztuje zamontowanie systemu rekuperacji?

Rekuperacja i jej montaż powinna się zamknąć w kwocie do 35 tys. złotych. Ceny rekuperacji zależą od ilości i wielkości pomieszczeń, a także sprzętu i akcesoriów, które zostaną włączone w skład wyposażenia. Żeby wybrać najbardziej optymalną wersję należy sprawdzić, gdzie znajduje się najlepsza hurtownia rekuperacja. Dobrze funkcjonująca wentylacja mechaniczna zależy od jakościowych komponentów. Jednym z dostawców dobrych części jest firma Klima- Hurt. W jej asortymencie można znaleźć sprawdzone produkty, na przykład rekuperator powietrza. Artykuły przydadzą się podczas rekuperacja montaż i serwisowaniu sprzętu.

Wentylacja rekuperacyjna jest montowana w mało widocznych miejscach.

Rekuperacja powietrza jest skutecznym systemem wentylacji. Rozprowadza świeże i czyste powietrze po pomieszczeniach w budynku. Jej najważniejsze części, czyli rekuperatory oraz kanały wentylacyjne są zazwyczaj rozmieszczane w mało widocznych miejscach, na przykład na poddaszu lub w stropie. Dzięki temu nie zajmują przestrzeni używanej podczas codziennych czynności i nie wpływają negatywnie na ogólny wizerunek pomieszczeń. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment