Fotowoltaika – recepta na niższe rachunki za prąd

We współczesnym świecie coraz więcej mówi się o ekologii, wytwarzanych przez nas zanieczyszczeniach i konieczności korzystania z przyjaznych środowisku rozwiązań. Jednocześnie stan naszej gospodarki nie napawa nas optymizmem, co skłania nas do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, korzystnie wpływających na budżet twojego domu lub przedsiębiorstwa. Na fali tych dwóch problemów i poszukiwania idealnego na nie rozwiązania, niezwykle popularna stała się fotowoltaika. W tym krótkim poradniku chcielibyśmy przybliżyć ci to zagadnienie i korzyści, jakie oferują panele fotowoltaiczne.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to po proces pozwalający czerpać energię elektryczną ze światła słonecznego. Umożliwiają to odpowiednie moduły oraz panele fotowoltaiczne – popularnym ich umiejscowieniem są dachy, jednak jeśli tylko posiadamy odpowiednio otwartą i oświetlona przestrzeń, mogą się one znajdować nawet na gruncie. Najwyższą wydajności instalacji fotowoltaicznej gwarantuje ustawienie jej pod kątem 30-60 stopni w kierunku południowym.

Czy w Polsce jest wystarczająco słonecznie, aby instalacja fotowoltaiczna się sprawdziła?

Ilość światła słonecznego w Polsce zbliżona jest do ilości światła docierającego do Niemiec oraz Francji – które są liderami w wykorzystaniu tej technologii, a instalacje fotowoltaiczne cieszą się tam ogromną popularnością. Instalacja fotowoltaiczna o odpowiednio dobranej mocy pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną całego gospodarstwa domowego. Panele fotowoltaiczne działają również w pochmurne dni, a nadmiar energii zebrane w dni słoneczne jest jest gromadzony i wykorzystywany w dni, kiedy światła słonecznego jest mniej.

Instalacja fotowoltaiczna – korzyści

Oprócz korzystnego wpływu fotowoltaiki ma środowisko, głównym powodem, dla którego rozwiązanie to tak szybko zyskuje na popularności, jest finansowa oszczędność. Inwestycja w prywatną, opartą na odnawialnym źródle energii światła słonecznego elektrownię, jest kosztem, który zwraca się w ciągu 6-10 lat. Instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza CO2, gazów cieplarnianych, ani infradźwięków.

Moduły fotowoltaiczne generują energię od pierwszego dnia po zakończeniu ich instalacji, a ich instalacja trwa zaledwie 1-2 dni robocze. Jej instalacja nie wymaga żadnej specjalnej zgody, jeśli tylko moc instalacji nie przekracza 40kW – a zdecydowana większość gospodarstw domowych wyposażona jest w urządzenia, których moc nie przekracza 10kW. Wybór firm oferujących panele i ich instalacji. Wiele z nich jest wartych zaufania, jeśli jednak chcesz mieć pewność fachowej obsługi, jedną z najlepszych naszym zdaniem firm jest Solarx.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment