Charakterystyka domów drewnianych
Do domu drewnianego można wprowadzić się po 3 miesiącach od rozpoczęcia budowy. To głównie przez szybkość jego budowy dużo inwestorów wybiera właśnie tę technologię. W domach drewnianych tworzy się zdrowy dla organizmu ludzkiego mikroklimat dzięki zdolności drewna do samoregulacji wilgotności. Budynki drewniane charakteryzują się dobrą izolacją cieplną. Latem do środka domu nie przenika ciepło, a zimą kumuluje się ono w środku- dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ogrzewa się tylko powietrze wewnątrz budynku, a nie również ściany jak w przypadku domów murowanych. To powoduje, że nie doświadcza się uczucia ochłodzonych ścian. Budownictwo drewniane charakteryzuje się łatwością modernizacji, przebudowy i rozbudowy, ponieważ instalacje są poprowadzone wewnątrz konstrukcji ścian. Dzięki temu inwestorzy chętniej wybierają rozwiązania energooszczędne. Przestawienie ścian czy wymiana instalacji nie sprawia bowiem żadnego problemu. Koszty budowy takiego obiektu mogą być niższe niż murowanego. Najbardziej kosztowne są budynki z bali, ze względu na wymagający surowiec.
Budowa domu drewnianego
Po wybraniu projektu, załatwieniu formalności i uzyskania pozwolenia na budowę nadchodzi ten wyczekiwany moment, w którym rozpoczyna się stawianie domu. Pierwszym etapem jest przygotowanie działki pod budowę, czyli usunięcie krzewów, drzew oraz wszystkiego co może być uciążliwe w kolejnych etapach stawiania konstrukcji. Czas wykopywania i zalewania fundamentów zajmuje około 2 tygodnie. Potem można przystąpić do stawiania ścian przez specjalne dźwigi. Należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować powierzchnię pod wjazd ciężkiego sprzętu. Trudnością może okazać się zamówienie odpowiedniego materiału oraz fachowców w tej dziedzinie. Przez popularność domów murowanych ciężko jest w krótkim czasie znaleźć odpowiednią osobę, która będzie mogła udzielić swojej pomocy przy budowie domu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz dom z bali czy belek pamiętaj, że oba te materiały muszą być odpowiednio wysuszone, przygotowane i zaimpregnowane. Możesz więc być pewny, że takiego materiału nie otrzymasz od ręki. Jeśli chodzi o budowę domu drewnianego w technologii murowanej to za pomocą dźwigu ustawia się ściany na podkładzie izolacyjnym. Konstrukcję budynku stanowią słupy, a przestrzeń pomiędzy nimi zostaje wypełniona materiałem izolacyjnym, najczęściej wełną mineralną. Na postawienie budynku drewnianego potrzeba znacznie mniej czasu niż budowę domu murowanego, ponieważ wystarczą 3 miesiące. Można rozważyć jego budowę w trakcie całego roku, nawet w zimie. Koszt takiej inwestycji to od 1300 do 2000 zł za metr kwadratowy. Dom drewniany łatwo jest rozbudować w przyszłości. W porównaniu z murowanym ma większą powierzchnię użytkową (przez mniejszą grubość ścian) i pozwala zaoszczędzić jej ponad 10% (biorąc pod uwagę jednakowe wymiary zewnętrznych budynków stworzonych w technologii drewnianej i murowanej). Po obliczeniu daje to oszczędność od 10000 do 20000 zł.
Domy budowane w technologii drewnianej to dobre rozwiązanie dla osób, które pragną żyć w zgodzie z naturą i chcą szybko postawić swój budynek. Dzięki rosnącej popularności tego typu budynków, na rynku jest coraz więcej projektów tworzonych w tym stylu. Powstają więc domy nowoczesne z nutą tradycji, którą dostarcza właśnie budulec obiektu.