Cyklinowanie podłogi, na czym polega?

Cyklinowanie podłogi

Drewniane podłogi niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Ich zasługą jest to, że pasują do każdej aranżacji pomieszczeń. Bez trudu można je połączyć nawet z nowoczesnym stylem. Jednak z czasem na drewnie daje się zauważyć ślady użytkowania. Nie oznacza to, że od razu należy wymienić całą nawierzchnię. Wystarczy zdecydować się na cyklinowanie podłogi, czyli jej wyszlifowanie, które sprawi, że będzie wyglądała jak nowa.

W jakim celu cyklinuje się podłogi?

Cyklinowanie podłogi to proces polegający na szlifowaniu parkietu cykliniarką. Ma on na celu przede wszystkim zdarcie wierzchniej, zniszczonej warstwy drewna wraz z lakierem. Najczęściej starciu ulega 1-2 mm drewna. To w zupełności wystarcza, aby z podłogi pozbyć się pozostałości lakieru, zadrapań, wszelkich zabrudzeń, przebarwień, czy wygładzić wygniecenia po wieloletnim użytkowaniu.

Jakie podłogi można cyklinować?

Niestety nie wszystkie podłogi można cyklinować. Jeśli mamy wątpliwości, czy naszą podłogę można poddać takiemu zabiegowi, warto zasięgnąć porady ekspertów, czyli osób, które na co dzień przeprowadzają cyklinowanie parkietów. Które podłogi zatem można poddać renowacji?

Wszystkie parkiety drewniane, które zostały wykonane z naturalnego drewna. Poza tym podłogi z litych desek, drewniane stopnie (schody) i mozaiki oraz wszelkie elementy drewniane, w tym listwy podłogowe. Cyklinowaniu i lakierowaniu można poddać panele podłogowe, ale w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na ich grubość. Niezbędne informacje zawsze podaje producent danego gatunku.

Zalety i wady cyklinowania

Cyklinowanie i lakierowanie podłogi ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Dlaczego warto poddać parkiet renowacji? W łatwy i szybki sposób można pozbyć się zabrudzeń i wygładzić niedoskonałości. Zostaną usunięte wszystkie zarysowania, zdarty stary lakier oraz uzupełnione wszystkie ubytki. Podłoga będzie wyglądała jak nowa, a koszt cyklinowania jest znacznie niższy, niż wymiana parkietu na nowy. Co więcej, można przeprowadzać tego rodzaju renowacje nawet pięć lub sześć razy na tej samej nawierzchni. Wadą tego zabiegu jest natomiast to, iż nie wszystkie powierzchnie podłogowe spełniają warunki do jego przeprowadzenia.

Niezbędne narzędzia i materiały

Podstawowym, a należałoby powiedzieć niezbędnym narzędziem do cyklinowania podłóg, jest cykliniarka zasilana elektrycznie. Wyposażona w wirujący talerz pokryty materiałem ściernym lub w przesuwającą się taśmę szlifierską. Co ważne, posiadają one system odkurzający z workiem, dzięki czemu przeprowadzane jest cyklinowanie bezpyłowe.

Aby odpowiednio wyszlifować wszystkie krawędzie, do cyklinowania wykorzystuje się także szlifierkę krawędziową. Do tego materiały ścierne o różnej gradacji, które dobierane są indywidualnie do danej nawierzchni. Wykorzystuje się również polerki do parkietu, które mają na celu przede wszystkim zapewnić połysk oraz gładkość.

Niezbędne są także materiały nawierzchniowe takie jak lakiery do parkietu, woski, oleje oraz farby. Przy renowacji przydatne będą również pędzle do malowania, szpachelki, wałki do rozprowadzania materiałów. W niektórych przypadkach pomocny może się okazać agregat ciśnieniowy z pistoletem.

Uzupełnianie ubytków

Kiedy po zeszlifowaniu całej powierzchni na podłodze pojawią się ubytki, należy je bezpośrednio przed ponownym lakierowaniem uzupełnić. Stosuje się w tym celu masę szpachlową, która po użyciu i wyschnięciu wygląda jak prawdziwe drewno. Poza tym, że uzupełnia ona wspomniane ubytki, to także wyrównuje powierzchnię.

Bezpyłowe cyklinowanie podłóg w Warszawie i okolicach – Renowacjapodlog.pl

Cyklinowanie parkietu krok po kroku

Najważniejszą rzeczą przed cyklinowaniem podłogi jest usunięcie z pomieszczenia wszystkich przedmiotów. Można również ze ścian ściągnąć przedmioty wiszące, aby nie uległy zakurzeniu. Zaleca się odkręcenie wszelkich listw, aby szlifierka dokładnie zeszlifowała każdy centymetr podłogi. Przed rozpoczęciem zabiegu, wskazane jest również, aby dokładnie oczyścić parkiet – odkurzyć go lub zamieść.

Następnie dobierane są odpowiednie materiały ścierne i przy wykorzystaniu cykliniarki usuwa się starą powłokę oraz lakier. Stopniowo zmienia się gradację papierów ściernych, od 20-40 do 100-120. W dalszej kolejności uzupełniane są ubytki. Po wyschnięciu szpachli (po upływie około 2 godzin), ponownym oczyszczeniu parkietu, można przejść do jego polerowania. Po jego zakończeniu także należy dokładnie oczyścić powierzchnię z pyłu. Trzeba to wykonać bardzo starannie, aby uzyskać zadowalający efekt wyglądu podłogi, kiedy pokryjemy go materiami nawierzchniowymi.

Lakierowanie i woskowanie parkietu

Ostatnim etapem podczas cyklinowania parkietu jest pokrycie go odpowiednio dobranymi preparatami o właściwościach impregnujących oraz ochronnych. Poza tym stosuje się produkty, które mają za zadanie nadać podłodze odpowiedni blask. Krótko mówiąc, podczas lakierowania i woskowania, z jednej strony chroni się podłogę przed uszkodzeniem, a z drugiej sprawia, że wygląda jak nowa.

Koszty cyklinowania podłogi

Koszt cyklinowania podłogi jest uzależniony od wielu czynników. Pierwszy to taki, czy ten zabieg zostanie przeprowadzony samodzielnie, czy zlecony firmie, która profesjonalnie się tym zajmuje. Kolejny to powierzchnia (obszar) na jakiej ma być wykonana renowacja, a także rodzaj podłogi i stopień zniszczenia. Do tego należy doliczyć kwotę, za dodatkowe materiały i preparaty, tj. szpachle, woski, oleje lub lakiery.

Do grona profesjonalnych i solidnych firm, która wykonuje cyklinowanie podłóg zalicza się Renowacja Podłóg FHU Łukasz Janowski. Jest gwarancją najwyżej jakości świadczonych usług, a przede wszystkim wieloletniego doświadczenia. Dzięki ich pracy, cyklinowanie i lakierowanie parkietu przebiega szybko, jest niezwykle efektowne i przez kolejne długie lata można cieszyć oko piękną, drewnianą podłogą.

Grafika pochodzi z https://pixabay.com

Leave a Comment