Podłoga z żywicy to nowoczesne rozwiązanie, które powoli zyskuje na popularności. Dzięki jej właściwościom wykorzystuje się ją w wielu różnych miejscach. Niektóre z nich mogą nawet zaskakiwać. Gdzie więc posadzki żywiczne sprawdzają się najlepiej?
Artykuł zawiera informacje na takie tematy, jak:
- Żywica epoksydowa – dlaczego sprawdza się jako posadzka?
- Podłoga żywiczna w pomieszczeniach przemysłowych
- Domowe zastosowanie podłóg żywicznych
- Posadzka żywiczna także na zewnątrz?
Żywica epoksydowa – dlaczego sprawdza się jako posadzka?
Aby zrozumieć powody, dla których żywica epoksydowa stosowana jest jako posadzka, warto zwrócić uwagę na jej liczne właściwości. Jest ona syntetycznym produktem polimerowym, który cechuje się przede wszystkim olbrzymią wytrzymałością na uderzenia, otarcia, zmiany temperatur czy wpływ substancji chemicznych. Są to więc wartości, które bardzo liczą się podczas wyboru odpowiedniego materiału do pokrycia podłogi. Dodatkowo posadzki żywiczne są wodoszczelne i odporne na wilgoć. Jeśli są starannie wykonane i posiadają zewnętrzną warstwę bezbarwnej żywicy poliuretanowej, to będą znosić także oddziaływanie promieni słonecznych. Oczywiście z czasem tego typu podłoga może ulec zniszczeniu, jednak w przeciwieństwie do innych popularnych materiałów (drewno, panele podłogowe), nie trzeba wówczas wymieniać całego podłoża. Podłogę żywiczną można w łatwy sposób odrestaurować, pokrywając ją nową warstwą żywicy. Jest to więc inwestycja na lata.
Podłoga żywiczna w pomieszczeniach przemysłowych
Jednym z wielu miejsc, w których podłoga z żywicy sprawdzi się doskonale są pomieszczenia przemysłowe. Jak wiadomo w magazynach oraz innych podobnych zakładach pracy panują dość wymagające warunki. Posadzki muszą znosić ciężar specjalistycznych maszyn, wytrzymywać skrajne temperatury i przyjmować różnego rodzaju zanieczyszczenia i odpady. Mało który materiał jest w stanie wytrzymać w takiej sytuacji, jednak żywica epoksydowa nie będzie miała z tym żadnego problemu. Jej odporność na wiele czynników sprawia, że pomieszczenia przemysłowe są dla niej odpowiednie. Może służyć w nich bardzo długo.
Domowe zastosowanie podłóg żywicznych
Dla niektórych może być to olbrzymim zaskoczeniem, ale podłoga żywiczna może być także tworzona w domach. Co więcej, jest to rozwiązanie stosowane coraz częściej. Zwłaszcza w tych nowoczesnych budynkach można je już zauważyć. Wszelkie właściwości (m.in. niesamowita żywotność) sprawiają, że podłoga z żywicy w domu naprawdę się opłaca. Być może część osób podchodzi sceptycznie do tego pomysłu, obawiając się o estetykę takiej posadzki. Jednak może ona wyglądać naprawdę zjawiskowo i znakomicie komponować się z wystrojem salonu, kuchni czy korytarza. Zwłaszcza podłoga 3D prezentuje się zdumiewająco – przede wszystkim w łazienkach, tworząc np. piękny efekt wodny.
Posadzka żywiczna także na zewnątrz?
Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Jednak na zewnątrz zdecydowanie lepiej sprawdzi się żywica poliuretanowa. Można ją zastosować na balkonach, tarasach oraz schodach wejściowych. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że do takiego przeznaczenia należy wybrać raczej jej ciemną barwę, ponieważ jasne kolory pod wpływem dużej ilości słońca mogą zżółknąć. Należy również pamiętać, aby miała ona dodatek antypoślizgowy, ponieważ w przeciwnym razie żywica może stać się śliska podczas deszczu.