Podkłady pod panele

Podkłady pod panele - Korner

Podkłady pod panele – Korner

Niezależnie od tego, czy podłogę pokryto panelami klasycznymi, winylowymi czy drewnianymi, należy pod nią zastosować odpowiedni podkład. Warto zrobić tak dlatego, że warstwy tego typu, wykonane z różnych surowców, mają za zadanie wygłuszać podłogi, przedłużać ich żywotność oraz poprawiać parametry termiczne. Każdy z tych parametrów jest bardzo ważny, dlatego gdy ma się sąsiadów piętro poniżej, warto wybrać podkład z dobrą izolacją akustyczną. Do ogrzewania podłogowego warto wybrać podkład mający jak najniższy opór cieplny.

Właściwości wyciszające

Rolą podkładu jest między innymi wygłuszenie pomieszczenia. W związku z tym warto wziąć pod uwagę różne kategorie parametrów, ponieważ podkłady o właściwościach dźwiękoszczelnych mogą mieć różny stopień izolacji akustycznej. Podkłady Komer można konfigurować według dwóch parametrów akustycznych, czyli RWS, izolacja akustyczna podłóg oraz IS, czyli pochłanianie dźwięku. W tym przypadku zakres jest podawany w procentach. Im wyższy procent, tym większą ilość dźwięku jest w stanie pochłonąć podłoga. Jak widać istotne jest, w jakim pomieszczeniu umieszcza się podkład i wówczas należy zwrócić uwagę na odpowiednie parametry.

Podkłady podłogowe, a ogrzewanie podłogowe

Wiele osób decyduje się obecnie na montaż ogrzewania podłogowego, co jest łatwym w użyciu i praktycznym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcemy na tym zaoszczędzić, warto pomyśleć o odpowiednich podkładach pod ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu ciepło jest lepiej odprowadzane do pomieszczenia, a warstwa izolacyjna umożliwia przejście ciepła z podłogi do pomieszczenia, izolując podłogę w przeciwnym kierunku. W takich sytuacjach konieczne jest sprawdzenie parametru zwanego oporem cieplnym. Według norm obowiązujących w Europie wskaźniki te nie powinny przekraczać 0,15 m2K/W. Im niższy jest ten wskaźnik, tym lepiej. Odpowiednio dobrana izolacja w postaci podkładu podłogowego znacznie może obniżyć koszty ogrzewania.

Podkłady, które przedłużają żywotność podłogi

Dobrze dobrany podkład nie tylko spowalnia zużycie podłogi, ale także zapewnia jej utrzymanie w jak najlepszym stanie. Po pierwsze, podkłady podłogowe zapobiegają przesuwaniu się paneli, minimalizując ryzyko wyłamania zamków i uszkodzeń mechanicznych. Po drugie, podkład o odpowiedniej gęstości i grubości chroni podłogę przed naprężeniami i odkształceniami. Na przykład parametr DL, czyli wytrzymałość na zginanie, wskazuje, jak dobrze wybrana powierzchnia wytrzyma monotonną, powtarzalną czynność, taką jak odsuwanie krzesła od stołu lub fotela od komputera. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym częściej można daną czynność wykonywać, zanim surowiec w danym miejscu zacznie się deformować i odkształcać. Kolejnym ważnym parametrem w opisywanym obszarze jest CS (CC) czyli obciążenie statyczne. Wartość ta wskazuje, jak dużą wartość stałego nacisku może wytrzymać podkład bez odkształcania się.

Warstwa paroizolacyjna

Różne podłoża mineralne takie jak beton zawierają niewielkie ilości wilgoci. Znajduje się ona w podłożu i z biegiem czasu może prowadzić do uszkodzenia podłogi. Aby temu zapobiec należy zastosować odpowiednie zabezpieczenie w postaci folii paroprzepuszczalnych. Oprócz zastosowania osobnej warstwy można wybrać także podkład podłogowy zawierający warstwę paroizolacyjną. W tym drugim przypadku należy wziąć pod uwagę parametr zwany SD (wysokość słupa wody). Wartość ta określa zdolność do zatrzymania dyfuzji pary wodnej. Według ogólnie przyjętych standardów powinna ona wynosić co najmniej 75 m.

źródło grafiki: korner.eu

Możesz także przeczytać

Leave a Comment