Wybierz świecznik do swojego wnętrza. Zobacz możliwości i inspiracje

Trudno wyobrazić sobie bardziej nastrojowy niż świeca dodatek do wnętrza. Szczególnie dobrze będzie się ona prezentować w towarzystwie stylowego, szklanego świecznika. Jak go wybrać?

Świeczniki są z nami tak długo, jak same świece. Wraz z upowszechnieniem innych źródeł światła – najpierw lamp naftowych, a później elektryczności – nie zniknęły jednak z naszych domów. Z czasem ich funkcjonalność przestała mieć tak duże znaczenie, a o wiele ważniejsze stały się względy wizualne. Dziś, w nowoczesnych mieszkaniach, świeczniki (zwłaszcza szklane) nadal pełnią ważną funkcję, będąc nieraz jedną z najważniejszych dekoracji i w dużej mierze wpływając na charakter danego wnętrza. Jak jednak wybrać świecznik dopasowany do danej aranżacji?

Świeczniki szklane. Jakie rodzaje znajdziemy na rynku?

Zacznijmy od przeglądu rodzajów świeczników, które dostępne są w sklepach. Jeśli chodzi o szklane świeczniki z Fabryka Form są to przede wszystkim:

  • świeczniki pojedyncze (lichtarze): przeznaczone do użytku z klasycznymi podłużnymi świecami;
  • świeczniki w typie lampionu: w tej kategorii znajdziemy modele zarówno do klasycznych oraz szerokich świec, jak i te do użytku z tealightami. Jeśli mają ścianki z kolorowego szkła, mogą wypełnić pomieszczenie barwnym, nastrojowym światłem;
  • świeczniki kryształowe: wykonane zarówno z białego, jak i kolorowego szkła;
  • świeczniki z uchwytem przypominającym ucho filiżanki: wzorowane na stosowanych w dawnych czasach świecznikach nocnych. Nie tylko świetnie wyglądają i stanowią oryginalną dekorację, ale też pozwalają na wygodne i bezpieczne przenoszenie świecy pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

Osobna kwestia to rodzaj świecy. Obok modeli przeznaczonych do użytku z klasycznymi, podłużnymi świecami, znajdziemy również świeczniki stworzone z myślą o tych grubszych. Na rynku dostępny jest też bardzo szeroki wybór świeczników do tealightów (podgrzewaczy).

Świeczniki szklane. Transparentne czy kolorowe?

Przy wyborze świecznika warto też zwrócić uwagę na kolor szkła, z którego został on wykonany. Szczególnie duże znaczenie ma on w przypadku świeczników lampionowych – wówczas w dużym stopniu wpływa na atmosferę panującą w danym pomieszczeniu. Najbardziej nastrojowe światło dają świeczniki z niebieskiego, zielonego, żółtego lub czerwonego szkła.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment