Jak zwiększyć efektywność energetyczną starego budynku?

Jak zwiększyć efektywność energetyczną budynku

W ostatnich latach, można zauważyć wzrost zainteresowania szeroko pojętą ekologią. Jest to widoczne w wielu obszarach naszego życia. Szczególnie duży wpływ ma to na branżę budowlaną. Unia Europejska konsekwentnie zaostrza przepisy dotyczące efektywności energetycznej powstających budynków. Aby ograniczyć zużycie energii w budynku, od 2021 roku wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych zostanie obniżona z obecnego poziomu 0,23 W/(m2K) do 0,20 W/(m2K). Zmiany będą dotyczyć również maksymalnego rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Wartość ta będzie wynosić 70 kWh/m2·rok (obecnie wynosi 95 kWh/m2·rok). Podczas budowy domu, bardzo łatwo dobrać materiały i zaplanować technologię, w taki sposób aby spełniał on powyższe normy. Co w przypadku starszego budownictwa? Rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczy tylko powstających budynków, jednak warto sukcesywnie podnosić efektywność energetyczną starszych domów. Niesie to ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim finansowych. Co więcej, można liczyć na dofinansowania z licznych programów wspierających termomodernizację.

Inwestycja w poprawę efektywności energetycznej budynku (sprawdź oszczędne rozwiązania Defro.pl) bardzo szybko się zwraca. Efektywniej ogrzewając nasz dom, dbamy zarówno o środowisko jak i nasz portfel.

Stolarka otworowa

Stolarka otworowa często stanowi mostki cieplne. Straty ciepła wywołane przez nieszczelne okna lub drzwi mogą wymiernie wpływać na wysokość rachunków, które płacimy. W tym przypadku, kluczowym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła U. Od 2021 roku, norma dla tego parametru będzie wynosiła 0,9 W/m2K (dla okien). W starszym budownictwie, okna często są już wysłużone i oparte o technologię sprzed kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Współczynnik U dla takich okien jest nierzadko kilkukrotnie wyższy. Biorąc pod uwagę, że straty ciepła przez stolarkę otworową mogą stanowić nawet 30% wszystkich strat, warto zainwestować w nowoczesną technologię, która coraz częściej jest bardzo przystępna cenowo. Oprócz współczynnika U, zwracajmy również uwagę na takie parametry jak:

  •       Wartość współczynnika przepuszczalności energii słonecznej – g.
  •       Szczelność na przenikanie powietrza.
  •       Sposób połączenia stolarki z konstrukcją budynku opisany za pomocą wartości mostka cieplnego połączenia.
  •       Geometria stolarki – udział powierzchni szyby do powierzchni całego okna.

Izolacja ścian zewnętrznych i dachu

Jeszcze przed kilkunastoma laty powstawały domy, w których odpowiednia izolacja była kwestią drugorzędną. Dzisiaj, jest to podstawa do prawidłowego funkcjonowania budynku. Straty ciepła przez przegrody nieprzezroczyste mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Dlatego też, warto docieplić lub całkowicie wymienić izolację starszego budynku. Wybierając styropian, zwróćmy uwagę na jego grubość i współczynnik przewodzenia ciepła. Są to parametry, które wymiernie wpływają na efektywność energetyczną budynku.

Źródło ciepła

Stosowanie kotła o klasie niższej niż piąta to wielki cios zarówno dla naszych finansów jak i dla środowiska. Obecnie na rynku występuje wiele ciekawych alternatyw, które są wydajne i atrakcyjne cenowo. Najpopularniejszym rozwiązaniem są kotły na pellet lub ekogroszek. Dlaczego? Przede wszystkim posiadają one certyfikat Ecodesign co jest gwarancją wysokiej sprawności i ekologiczności. Ponadto, należą do najbardziej oszczędnych źródeł ciepła oraz są komfortowe w eksploatacji. Wynika to zaawansowanej automatyki sterującej oraz podajników, które stały się standardowym wyposażeniem. Dzięki wymianie pieca na kocioł 5 klasy (np. Defro), nasz dom będzie oszczędny i przyjazny środowisku.

Zaleca się, aby pierwszym krokiem do poprawy klasy efektywności energetycznej budynku był audyt energetyczny. Pozwoli on rzetelnie ocenić potrzeby i możliwości wprowadzanych zmian.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment