Pielęgnacja ogrodów – na własną rękę, czy z pomocą ogrodnika?

Właściciele przydomowych ogrodów w pakiecie z przyjemnością i radością korzystania z własnego kawałka zieleni biorą również odpowiedzialność za jego wygląd. Pielęgnacja ogrodów nie ogranicza się wyłącznie do regularnego nawadniania. To również czasochłonne pielenie, koszenie trawy, przycinanie krzewów i nawożenie. Na czym dokładnie polega i z czym się wiąże pielęgnacja ogrodów?

Zakładanie ogrodów a pielęgnacja zieleni

Podczas projektowania swojego ogrodu, warto zawczasu przewidzieć ile czasu będzie konieczne do utrzymania roślin w doskonałej formie. Ogród musi być funkcjonalny i estetyczny, a nie każdy może pozwolić sobie na czasochłonne prace ogrodowe. Tak więc, poza walorami estetycznymi, rośliny, krzewy i drzewa, które mają zdobić ogród powinny być dopasowane do stylu i trybu życia domowników. Zakładanie ogrodów musi być więc ściśle powiązane nie tylko z warunkami powierzchni, którą się dysponuje, ale również  trybem życia i czasem, który można poświęcić na późniejsze prace ogrodowe. Obecnie, w zieloną oazę i komfortowe miejsce do wypoczynku oraz zabaw na świeżym powietrzu, można przekształcić każdą przestrzeń zewnętrzną – niezależnie od jej pierwotnego stanu i ewentualnych nierówności terenu. Samodzielnie podjęcie decyzji o zaplanowaniu i założeniu ogrodu może być trudne – tym bardziej jeśli jest się laikiem w tej dziedzinie. Osoby, które dysponują dodatkowym budżetem powinny wziąć pod uwagę nawiązanie współpracy z profesjonalistami, którzy zajmują się nie tylko stworzeniem, ale również dalszą pielęgnacją ogrodów. Dzięki takim usługom – można maksymalnie wykorzystać przestrzeń zewnętrzną i stworzyć z niej miejsce „szyte na miarę” potrzeb domowników.

Zakładanie ogrodów
Zakładanie ogrodów

Pielęgnacja ogrodów – co wchodzi w jej skład?

Dbanie o trawnik i rośliny zasadzone w ogrodzie z pewnością nie jest 10 minutowym procesem i to niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z niewielkim przydomowym ogródkiem, czy też wielkim ogrodem. Pielęgnacja ogrodów jest czasochłonna i mimo posiadania wielu nowoczesnych narzędzi ogrodniczych, czy też systemów nawadniania – dość męcząca. Dlatego też, osoby, które maja angażującą pracę i zobowiązania rodzinne, bardzo często sięgają po firmy specjalizujące się w zakładaniu ogrodów i pielęgnacji ogrodów. Piękny ogród wymaga regularnej troski przez cały sezon wegetacyjny roślin. Większość z nich do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, odpowiedniej ilości wody i specjalnych składników odżywczych. Ogólne utrzymanie roślin w dobrej kondycji w połączeniu z zapobieganiem szkodnikom i chorobom zwykle wymaga sporych nakładów czasu – tym większym, im mniej poświęca się czasu na prace ogrodowe. Zaniedbany ogród wymaga więcej wysiłku i czasu, aby powrócił do swojej dawnej, dobrej formy. W podstawowe czynności, które wchodzą w skład ogólnego pojęcia jakim jest pielęgnacja ogrodów można zaliczyć:

 • Podlewanie
 • Zapobieganie chorobom i zwalczanie szkodników
 • Dopasowane do potrzeb roślin okresowe nawożenie
 • Przycinanie
 • Pielenie chwastów
 • Sumienne sprawdzanie roślin pod kątem pasożytów, chorób itp.
 • Przesadzanie, dosadzanie roślin
 • Koszenie trawników


Czy warto zatrudnić ogrodnika?

Zakładanie ogrodu od zera zazwyczaj wiąże się z koniecznością wynajęcia doświadczonej firmy, które oferuje również usługi takie jak np. dalsza pielęgnacja ogrodów. Poznań, Warszawa, Wrocław i inne większe miasta charakteryzują się dość dużą konkurencją w branży ogrodniczej. Wynika to prawdopodobnie z dynamicznego rozwoju przedmieści, w których coraz więcej osób decyduje się na budowę domów lub kupuje mieszkania z niewielkim ogródkiem. Jak zatem spośród dość dużej liczby firm oferujących pielęgnację ogrodów i zakładanie ogrodów wybrać tę, która spełni oczekiwania? Renomowani dostawcy usług ogrodniczych mają doświadczenie i umiejętności w zakresie przeprojektowywania ogrodów zgodnie ze specyfikacjami swoich klientów. Zazwyczaj dysponują fotografiami wykonanych dotychczas prac i mogą pochwalić się pozytywnymi opiniami. Warto również dowiedzieć się, czy pracownicy mają kierunkowe wykształcenie. Wybór profesjonalnych usług w zakresie pielęgnacji i konserwacji ogrodu może być idealnym rozwiązaniem dla zachowania estetyki zieleni, ponieważ wykwalifikowani ogrodnicy mogą skutecznie zaspokoić wszystkie potrzeby ogrodnicze.

Zakładanie ogrodów i pielęgnacja ogrodów to proces, na którego efekty trzeba poczekać. Ograniczanie się do inwestycji w przydomowy system nawadniania trawnika – choć znacząco ułatwia życie – jest niestety niewystarczający do zachowania dobrostanu zasadzonych roślin. Każdy kto pragnie, aby jego rośliny były bardziej okazałe i cieszyły oko w okresie kwitnienia, powinien poświęcić dość dużo czasu na pielęgnację ogrodów lub zdecydować się na nawilżanie współpracy ze specjalistą. Wbrew pozorom, koszt usługi wynajęcia fachowca nie musi być większy od samodzielnego poświęcenia się pracom ogrodowym. Warto pamiętać, że do pielęgnacji ogrodu konieczny jest zakup specjalistycznego sprzętu, który może wiązać się z niemałym wydatkiem. Do tego należy wliczyć koszt okresowego serwisu maszyn ogrodowych, nawozów itp. Czasami skorzystanie z usług ogrodniczych oszczędza nie tylko czas, ale również środki finansowe.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Pielęgnacja ogrodów – na własną rękę, czy z pomocą ogrodnika?”

 1. ola

  Pielęgnacja ogrodów niedługo będzie na czasie zwłaszcza że zapowiada się ciepły luty

Leave a Comment