Pianka PUR – charakterystyka i zastosowanie

Pianka PUR - charakterystyka i zastosowanie

Na poprawę jakości powietrza w miastach, a jednocześnie mniejsze zużycie ciepła do ogrzewania domów, bardzo wpływa zmiana rodzaju ogrzewania, docieplenie ścian oraz ocieplanie poddaszy Kraków jest pozytywnym przykładem takich działań. Wśród materiałów stosowanych do izolacji ścian i poddaszy wyróżnia się piana PUR. Dlaczego jest tak chętnie stosowana?

Pianka PUR – co to jest i czym się charakteryzuje?

Piana poliuretanowa, zwana popularnie pianką PUR jest polimerem syntetycznym, który składa się żywicy (poliolu) i z utwardzacza (izocyjanianu). Uzyskuje się ją przy pomocy specjalnych urządzeń, w których następuje wymieszanie obu płynnych składników. Podczas łączenia przechodzą one w stan stały. W czasie reakcji uwalnia się także dwutlenek węgla, który powoduje spienianie się masy, dzięki czemu powstaje piana poliuretanowa. W zależności od potrzeb można wytworzyć pianę sztywną (twardą), o zamkniętych komórkach lub pianę o strukturze otwartokomórkowej, zwaną miękką lub elastyczną.

Piana PUR charakteryzuje się bardzo silnymi właściwościami izolacyjnymi, co wynika z jej budowy. Ma dużą odporność mechaniczną oraz chemiczną. Neutralna zapachowo i obojętna fizjologicznie pozwala na wykorzystanie jej w przemyśle spożywczym.

Pianę można łatwo nakładać przy pomocy metody natryskowej. Nie tylko pozwala to utworzyć warstwę odpowiedniej grubości, ale także sprawia, że piana dociera do miejsc, z którymi tradycyjne metody ocieplania przy pomocy styropiany czy wełny mineralnej miałyby spory problem. Jednolita powłoka piany gwarantuje brak mostków termicznych, co zdecydowanie poprawia izolację termiczną.

Właściwości piany PUR

Piana PUR ma bardzo różnorodne zastosowanie. Zawdzięcza to swoim właściwościom. Jest znakomitym izolatorem, co wynika z jej pęcherzykowatej budowy. Jest też nienasiąkliwa, a pod wpływem dużej wilgoci nie filcuje się, co zdarza się przy wełnie mineralnej. Jednocześnie piana otwartokomórkowa ma właściwości paroprzepuszczalne.

Sposób nanoszenia przy pomocy natryskiwania sprawia, że tworzy się ciągła powłoka, więc nie ma mostków termicznych. To sprawia, że piana jest wyjątkowo dobrym materiałem do wykonywania różnych izolacji. Piana PUR jest odporna na czynniki chemiczne. Nie rozpuszczają jej nawet pochodne ropy naftowej czy lakiernicze rozcieńczalniki.

Bardzo cenną właściwością jest obojętność fizjologiczna. Pianka nie ma też zapachu, więc to pozwala ją stosować w magazynach produktów spożywczych czy innych, wrażliwych na te czynniki produktów.

Pianka ma znakomite właściwości akustyczne, ponieważ tworzy przegrodę, która skutecznie tłumi dźwięki dochodzące z zewnątrz. Wystarczy dobrać odpowiednią grubość, aby uzyskać dobre wytłumienie hałasu.

Mniej znaną właściwością pianki jest jej duża adhezja. Dzięki temu potrafi wnikać w strukturę powierzchniową drewna, co dodatkowo zabezpiecza je przed grzybami pleśniowymi i większością insektów.

Stosowanie pianki PUR – gdzie i kiedy warto?

Gdy w 1937 r. Otto Bayer wynalazł poliuretan, nie przypuszczał, że będzie on miał tak wszechstronne zastosowanie. Polimerem szybko zainteresowało się wojsko, wykorzystując go w produkcji łodzi podwodnych i w przemyśle zbrojeniowym.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku stworzono pierwsze instalacje do natryskiwania piany PUR. Szybko zdobyły popularność, a pianę zaczęto stosować w bardzo różnych sytuacjach. Dziś piankę poliuretanową używa się jako montażową, izolacyjną i ociepleniową. Można ją stosować do ochrony elementów na zewnątrz i wewnątrz budynków.

Ze względu na łatwość aplikacji i niską wagę jest świetnym materiałem do izolacji poddaszy. Nie obciąża konstrukcji budynku, a doskonale izoluje i zabezpiecza przed przeciekaniem i przemarzaniem. Penetrując niedostępne miejsca, doskonale uszczelnia. Chroni też drewniane konstrukcje przed wilgocią i pleśnią.

Termorenowacje dachów i stropodachów to kolejne zadania, w których pianka sprawdza się znakomicie. Brak połączeń, łatwość i szybkość wykonania to podstawowe zalety tej metody. Uzyskana jednolita warstwa daje skuteczną ochronę przed wodą i zimnem.

Piana PUR pozwala stworzyć jednolitą i gazoszczelną warstwę izolacyjną. Można ją wykorzystać do budowy komór chłodniczych, w których niezbędna jest kontrolowana atmosfera. Takie komory coraz powszechniej stosowane są przy przechowywaniu owoców i warzyw. Branża rolnicza chętnie wykorzystuje też piankę PUR do ocieplania i uszczelniania hal magazynowych oraz hodowlanych. Pianka nie tylko dobrze dociepla, co pozwala na oczywiste obniżenie kosztów, ale jest bezpieczna dla przechowywanych produktów rolnych, hodowanych zwierząt oraz dla środowiska.

Aby dowiedzieć się więcej na temat ocieplania poddaszy pianką PUR, warto odwiedzić stronę https://www.izolmax.pl/

Możesz także przeczytać

Leave a Comment