Panele fotowoltaiczne, a ich opłacalność

Panele fotowoltaiczne, a ich opłacalność

Ostatnio coraz więcej słyszy się o fotowoltaice, ale czy rzeczywiście wiemy czym ona jest i na czym polega? Mówiąc najprościej i najkrócej, fotowoltaika to proces pozyskiwania energii ze słońca, dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii. Jak to działa? Panele fotowoltaiczne konwertują promieniowanie słoneczne w prąd stały, a dokładniej – przekonwertowany przez słońce prąd wędruje do falownika, gdzie przekształca się w prąd stały i dzięki temu jest w stanie zasilać nasze gospodarstwo domowe. Ilość pozyskanej energii uzależniona jest od pogody, a konkretnie poziomu naświetlenia danego dnia.

Montaż

Obecnie branża fotowoltaiczna jest najszybciej rozwijającym się sektorem odnawialnych źródeł energii w Polsce. Najczęstszym sposobem montażu fotowoltaiki jest umieszczenie paneli na dachu budynku. Można je również zamontować na gruncie, choć będzie to wymagać stworzenia odpowiednich warunków technicznych, w związku z czym wygeneruje większy koszt. Dzięki licznym dofinansowaniom i intensywnej promocji odnawialnych źródeł energii ludzie coraz częściej decydują się na zasilenie swojego domu właśnie w ten sposób. Tym bardziej, że inwestycja zwróci się po kilku latach.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy to się opłaca? Fotowoltaika zdecydowanie się opłaca. W dłuższej perspektywie można tylko zyskać. Zastosowanie fotowoltaiki obniża koszty energii elektrycznej praktycznie do zera. Dodając do tego fakt, że ceny energii w perspektywie lat będą stale rosnąć, możliwy realny okres zwrotu dla takiej inwestycji szacować można na 8 lat bez uwzględnienia wsparcia finansowego, a na 6 lat z uwzględnieniem dotacji w programie Mój Prąd oraz odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Podsumowując. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów eksploatacji domu, w którym mieszkamy, powinniśmy poważnie rozważyć fotowoltaikę. Być może jednorazowo nie jest to mały wydatek, jednak patrząc przyszłościowo, można na tym naprawdę dobrze wyjść. Pamiętajmy jednak, że fotowoltaika nie jest dla każdego. Jeżeli na przykład dach naszego domu ma niewielką powierzchnię, montaż będzie utrudniony i bardziej wymagający. Dlaczego? Ponieważ trzeba będzie dokupić dodatkowe części, umożliwiające montaż na małej przestrzeni. Wiąże się to z  niemałymi kosztami dodatkowymi, związanymi nie tylko z instalacją, ale i technikaliami. W każdym innym przypadku zastosowanie odnawialnych źródeł energii jest wyborem nie tylko dobrym dla naszej kieszeni, ale także dla planety.

Zapraszamy tutaj po więcej szczegółów: https://laczynasnapiecie.pl/blog/fotowoltaika-oplacalnosc

Możesz także przeczytać

Leave a Comment