Nawiewniki – jak wybrać najlepszy

Odpowiednia wentylacja ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Należy na to zwracać uwagę, szczególnie kiedy ma się w domu instalację gazową. Dodatkowo, w przypadku nieprawidłowego przebiegu powietrza, na ścianach i meblach może osadzać się wilgoć, a w rezultacie powstanie pleśń i grzyb. Dzięki odpowiednio dobranym nawiewnikom pozbędziesz się uciążliwego problemu, jakim jest nadmierna wilgotność, bez konieczności ciągłego otwierania okien. Poprzez wentylację domownicy nie tracą również ciepła. Istnieją różne elementy końcowe. W zdecydowanej większości przeważają kratki na kanały wentylacyjne. Jak wybrać odpowiednią część? Przeczytaj poniższy poradnik i zdecyduj się, jaki będzie dla Ciebie najlepszy.

Jakie nawiewniki wybrać?

Głównym zadaniem wentylacji jest usuwanie zużytych mas powietrza i zastępowanie ich nowymi. Jednak, aby proces zachodził poprawnie, konieczne jest, aby zachodził w określonych warunkach i dodatkowo muszą zostać spełnione wymagania ilościowe i jakościowe. W starych budynkach, gdzie stosowano wentylację grawitacyjną, rolę tę pełniły nieszczelności w oknach i drzwiach. Z kolei w nowoczesnych systemach, funkcje wentylacyjne pełnią elementy nawiewne i wywiewne. Najbardziej popularnymi elementami są: nawiewniki, anemostaty oraz kratki wentylacyjne.

  • Nawiewniki wirowe, kwadratowe i okrągłe – są one przeznaczone do instalacji nisko i średniociśnieniowych. Atutem tych elementów jest ich łatwość w montażu. Przeznaczone są do pracy ze zmiennym lub stałym dopływem powietrza. Warto zwrócić uwagę, że te nawiewniki są montowane na płaszczyźnie sufitu. Dodatkowo istnieje możliwość montażu tych elementów ze skrzynką rozprężną, dzięki czemu można uzyskać równomierny napływ powietrza.
  • Anemostaty wywiewne rastrowe – służą do instalacji wentylacyjnych, które charakteryzują się dużymi wydatkami przepływu. Są one montowane na prostokątnych kanałach wentylacyjnych, zarówno do skrzynek rozprężnych jak i do sufitów podwieszanych. Zaletami anemostatów jest to, że są lekkie i łatwe w montażu. Te elementy są wybierane najczęściej przy wentylacji mechanicznej.
  • Kratki wentylacyjne – stanowią zakończenie przewodu i to właśnie one pochłaniają nieświeże powietrze. Jest to element, który dba o estetykę pomieszczenia, w którym się znajduje. Kratki występują w wielu wariantach i różnią się one kolorem, wykończeniem oraz materiałem, z którego są one wykonane.

Czy warto montować nawiewniki?

Powyższe pytanie stawiane jest często. Odpowiedź jest prosta, jeśli w Twoim mieszkaniu pojawia się problem nadmiernej wilgotności, który objawia się przykładowo ciągle zaparowanymi szybami, montaż nawiewników może okazać się konieczny. W ten sposób unikniesz problemu pleśni, grzybów lub innych mikroorganizmów w Twoich pomieszczeniach. W związku z tym, że nawiewniki gwarantują ciągły przepływ świeżego powietrza, wpływają na bezpieczeństwo, kiedy korzystasz z instalacji gazowych. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest fakt, że dzięki nim nie powstaje przeciąg.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment