Kiedy stosuje się nity, nitowanie?

Nitowanie wbrew pozorom stosowane jest dosyć często, a do dyspozycji mamy wręcz wiele różnych rodzajów nitów, dzięki którym możliwe jest połączenie kilku materiałów. To bardzo popularna forma łączenia, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej, by zorientować się, w jakich przypadkach mamy z nią do czynienia.

Czym jest nitowanie?

Nitowanie to nic innego, jak połączenia różnych elementów za pomocą nitów. Nity z kolei, to elementy konstrukcyjne, które zbudowane są z trzpienia oraz łba i mogą przybierać wiele różnych kształtów. Ogólnie rzecz ujmując, ich wybór będzie zależał przede wszystkim od tego, jakie materiały chce się ze sobą połączyć, ponieważ będą się one charakteryzowały nie tylko odmiennym wyglądem, a i zastosowaniem oraz możliwościami. Na czym polega nitowanie omawia blog cowidze.pl, przedstawiając przy okazji najpopularniejsze typy nitów i ich wykorzystanie.

Kiedy stosuje się nity?

Kiedyś nitowanie było niezwykle popularne i stanowiło podstawę przy konstrukcji wielu projektów budowlanych. W latach 40. XX wieku zostało ono zastąpione przez spawanie, choć dziś wróciło do łask i to z kilku powodów. Nitowanie jest przede wszystkim proste i tanie, a przy okazji można z tej metody korzystać nawet wówczas, gdy dostęp do łączonych elementów jest mocno ograniczony. Te zalety sprawiają, że nawet dziś się z tego korzysta, choć już w nieco inny sposób niż kiedyś. Dodatkowo rozwój technologii pozwolił na stworzenie jeszcze lepszych i wytrzymalszych nitów, które sprawdzają się przy nawet bardzo dużych inwestycjach budowlanych.

Gdzie stosuje się nitowanie?

Jak zostało wspomniane, nitowanie służy do łączenia dwóch lub więcej elementów z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się je do łączenia stali i blach, ale też i skór czy nawet, w niektórych przypadkach tworzyw sztucznych. Obecnie najczęściej połączenia nitowe możemy spotkać przy konstrukcji mostów, a także wykorzystuje się je w przemyśle ciężkim jak choćby składy kolejowe, konstruowanie pojazdów transportowych oraz przy stawianiu budynków. Wiele używanych dziś maszyn przemysłowych zbudowanych jest z użyciem nitów czy to w całości, czy w przypadku pojedynczych elementów. Są to jednak duże projekty, a jak się okazuje, na co dzień też używamy nitowania, nawet we własnych domach.

Jak na co dzień stosuje się nity?

Jeżeli ktoś myśli, że nitowanie to domena wielkich stoczni i dużych projektów budowlanych, jest w błędzie. Nitów używa się też między innymi do mocowania półek, szafek, regałów czy haczyków do ścian. W samochodach także można takie połączenia znaleźć, między innymi w ten sposób montuje się zderzaki czy różne uchwyty. Urządzenia RTV oraz AGD także posiadają elementy nitowane, a mało kto wie, że nawet w zabawkach można je znaleźć. Jak więcej widać, nitowanie, choć mogłoby się wydawać, że jest przestarzałą metodą łączenia, nawet dziś znajduje bardzo powszechne zastosowanie. Wiele branż i sektorów rynkowych z nich korzysta, co ma rzecz jasna wiele zalet – przede wszystkim jest ekonomiczne, tanie i szybkie.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment