Na czym polega niwelacja terenu?

Na czym polega niwelacja terenu?

Niwelacja terenu oznacza dwie różne rzeczy w odniesieniu do czynności jakie wykonują geodeci i pracownicy budowlani. Niemniej jednak jest to obowiązkowy punkt każdej budowy, niezależnie od tego czy w jej wyniku ma powstać dom, droga, czy obiekt przemysłowy. Prawidłowe wykonanie tego typu czynności sprawia, że roboty ziemne przebiegają znacznie sprawniej. Co warto wiedzieć na ten temat i na czym dokładnie polega cały proces?

Niwelacja terenu według geodetów

W tym przypadku czynności koncentrują się na wyznaczaniu różnic między dwoma punktami lub ich większą liczbą. Dzięki temu można przeprowadzić pomiar, wykorzystując w tym celu różne narzędzia i metody. Po wyznaczeniu wysokości gruntów, konieczne jest umieszczenie na mapach przebiegu warstwic. Następnie, wyznacza się w terenie powierzchnie poziome i pochyłe. Właśnie w ten sposób tworzy się siatkę wysokościową terenu, dostarczającą informacji na temat ukształtowania danej działki. Wiemy zatem jaka powinna być wysokość położenia domu w stosunku do drogi.

Niwelacja terenu w branży budowlanej

Roboty ziemne polegające na profilowaniu terenu również określa się niwelacją, co może wprowadzać pewien chaos w zrozumieniu różnic między terminami. W tym przypadku mamy do czynienia z wyrównywaniem powierzchni działki, poprzez usuwanie nadmiaru ziemi z niektórych miejsc i jej uzupełnianie w innych. Prawidłowe wykonanie prac przekłada się na stabilność budynku.

Aby cały proces został przeprowadzony tak jak należy, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego sprzętu. Wyrównywanie odbywa się na bazie wcześniej stworzonej siatki wysokościowej. Co za tym idzie, teren zostaje przeobrażony w taki sposób, że nie występują na nim ani żadne nierówności, ani spadki. W niektórym przypadku, roboty ziemne wymagają dowiezienia ziemi z zewnątrz, jeśli pojawia się konieczność zasypania większej liczby dołów i podwyższenia terenu. Tego typu prace wymagają szczególnej uwagi, ze względu na ryzyko uszkodzenia gazociągów, kabli oraz kanalizacji.

Dowiedz się więcej: roboty ziemne Bydgoszcz

Możesz także przeczytać

Leave a Comment