Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku

Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku

W sytuacji, gdy ceny materiałów budowlanych ciągle rosną – gdzie można szukać tanich ofert? Jakie są przewidywane ceny materiałów budowlanych w roku 2022? Przeczytaj zanim rozpoczniesz prace remontowe lub budowlane.

Jakich cen materiałów budowlanych możesz spodziewać się w 2022 roku?

Drewno, zaprawy, cegły, farby… To wszystko oczywiście kosztuje. W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy ogromny wzrost cen materiałów budowlanych. Niestety, prognozy na przyszły rok nie wyglądają zbyt pozytywnie. Według danych podanych przez GUS średnia cena za metr sześcienny drewna w 2021 roku wynosiła 212,26 zł. Rok wcześniej tyle samo surowca można było kupić za 196,84 zł. W 2021 roku drastycznie podrożały nie tylko materiały, lecz także sama energia. Jest ona niezwykle ważna w kontekście cen surowców budowlanych oraz samej pracy w tym zakresie.

Grupa PSB opublikowała dane, które obrazują zastraszający wzrost średniej dynamiki cen z 8,3% w lipcu do niemal 22% we wrześniu 2021. Są to dane zaokrąglone. Przykładowo – wapno i cement wzrosły cenowo zaledwie o 5% w ciągu roku. Natomiast płyty OSB aż o 124,7%! W ostatnim czasie największą podwyżkę cen można było zauważyć w kosztach drewna i stali. Zdaniem ekspertów, ceny materiałów budowlanych w 2022 roku będą dalej rosnąć, lecz na szczęście nie tak gwałtownie, jak działo się to w ostatnich miesiącach. 

Eksperci przewidują, że 2022 roku wzrosną ceny prądu, gazu, wody i ścieków, a także samych mieszkań. Wszystkie te czynniki oznaczają, że cały rynek budowlany i nieruchomościowy niestety będzie drożał w kolejnych miesiącach. Biorąc pod uwagę inflację rynkową, raczej nie ma nadziei na obniżkę cen w najbliższym czasie. Dlatego podejmowanie się inwestycji już teraz mimo wszystko może okazać się bardziej korzystne niż zwlekanie z nimi do przyszłego roku.

Skąd te ceny?

Czynników, które przyczyniają się do wzrostu cen surowców i prac budowlanych jest wiele. Do głównych zalicza się:

  1. inflację na rynku;
  2. wzrost popytu spowodowany większym zainteresowaniem remontami i budową własnego domu;
  3. wzrost cen energii;
  4. nieprzewidywalne zaburzenia na światowym rynku spowodowane pandemią;
  5. niedostateczna podaż materiałów budowlanych;
  6. większe ryzyko opóźnień realizacji inwestycji i dostaw.

Gdzie kupować materiały budowlane w korzystnych cenach?

Jak zminimalizować koszty budowy lub remontu w obliczu tak nieprzewidywalnej i rekordowo drogiej sytuacji na rynku? Niektórzy decydują się na opóźnienie inwestycji. Jednak nie zawsze jest to korzystna ani możliwa opcja. Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy planują budowę lub remont w 2022 roku. Mimo szalejących cen, istnieje wiele sklepów, które wciąż oferują korzystne ceny materiałów budowlanych. Aby znaleźć korzystne oferty, nie kupuj surowców z pierwszego lepszego sklepu budowlanego. Warto rozejrzeć się online, by znaleźć renomowanego dostawcę, który dba o swoich Klientów i zapewnia możliwie najatrakcyjniejsze ceny. Kieruj się tu opiniami Klientów i jakością dostępnych materiałów. Niekiedy lepiej zapłacić więcej za surowce, które wytrzymają przez długi czas. Dlatego oprócz samej ceny warto przeanalizować też jakość materiałów budowlanych.

Leave a Comment