Mała łazienka – jak funkcjonalnie ją zaaranżować?

Łazienki, w szczególności te w blokach, zazwyczaj mają niewielką powierzchnię. Większość przestrzeni zajmuje miska sedesowa, umywalka, wanna lub kabina prysznicowa. Nie znaczy to jednak, iż małego pomieszczenia nie można funkcjonalnie zaaranżować. Współcześnie większość dodatków umożliwia stworzenie praktycznej i designerskiej niewielkiej łazienki. Oto kilka przykładów, które nie tylko pozwolą wygospodarować odpowiednie miejsce, ale także będą atrakcyjnym elementem dekoracyjnym pomieszczenia

Stojaki na papier toaletowy oraz na ręczniki – również do małych łazienek

Wbrew powszechnej opinii stojaki doskonale sprawdzą się zarówno w dużej, jak i małej łazience. Stojak na papier toaletowy nie zajmuje wiele miejsca, a dodatkowo może być połączony z podstawką na szczotkę WC. Jego zaletą jest to, że możemy go ustawić w dowolnym miejscu obok muszli sedesowej – z prawej lub z lewej strony, czy też w kącie pomiędzy nią a ścianą. Uchwyt na papier toaletowy także dobrze sprawdzi się na niewielkich przestrzeniach. W tym przypadku jednak należy mieć na uwadze fakt, że konieczne będzie przymocowanie go do ściany.

Stojak na ręczniki do łazienki nawet w przypadku małych łazienek będzie miał swe zastosowanie. Dzięki temu, iż możemy go postawić w dowolnym miejscu, bez problemu znajdziemy dla niego przestrzeń nawet w niewielkim pomieszczeniu. Możemy go ustawić bezpośrednio przy wannie lub kabinie prysznicowej, lub też pomiędzy jednym z tych elementów a umywalką. W ten sposób osoby kąpiące się będą miały do niego łatwy dostęp. W małych łazienkach doskonale sprawdzi się model z półokrągłą podstawą. Jest ona stabilna, a do tego stojak na ręczniki do łazienki możemy ustawić bez problemu bezpośrednio przy ścianie, oszczędzając tym samym miejsce w pomieszczeniu.

Wiszące dozowniki na mydło – odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni

Kolejnym akcesorium, które pomaga zaoszczędzić miejsce w łazience, jest wiszący dozownik na mydło. Takie rozwiązanie wykorzystuje nieużywaną przestrzeń, która zazwyczaj znajduje się pomiędzy lustrem a umywalką. Jeżeli preferujemy mydła w kostce, możemy zdecydować się na mydelniczkę montowaną na ścianie. W ten sposób zapewnimy sobie łatwy dostęp do środków czystości, a tym samym odpowiednio zagospodarujemy niewykorzystaną dotąd przestrzeń.

Półki łazienkowe – modele, które zajmują mniej miejsca

W niewielkich łazienkach nie musimy rezygnować z półek, które zapewniają nam przestrzeń na przechowywanie drobiazgów, akcesoriów oraz kosmetyków. Należy jednak wybrać taki model, dzięki któremu odpowiednio zagospodarujemy całe dostępne miejsce. Są to narożne półki, które można z powodzeniem umieścić zarówno w rogu kabiny prysznicowej, nad wanną, jak i w kącie pomieszczenia. Przykładem wykorzystania wolnej przestrzeni są także półki z wbudowanym lusterkiem. Umieszczamy je nad umywalką, ponieważ bez trudu zastąpią tradycyjne lustro ścienne. Szafka z lusterkiem może skryć w sobie zarówno kosmetyki i leki, jak i inne drobiazgi. Niewielki regał pod umywalką pozwoli na zamaskowanie rur odpływowych, a także zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania. W szafce mogą znaleźć się środki czystości lub też czyste ręczniki. Gdy w łazience znajduje się wanna, ciekawym rozwiązaniem jest półka nawannowa. Możemy na niej postawić podstawowe przedmioty wykorzystywane podczas kąpieli – gąbki, płyny, żele oraz inne kosmetyki. Funkcjonalną propozycją jest uchwyt na suszarkę do włosów, który możemy umieścić w pobliżu umywalki. Wówczas to sprzęt zawsze będzie na miejscu, a my będziemy mieli do niego łatwy dostęp.

Możesz także przeczytać

5 Thoughts to “Mała łazienka – jak funkcjonalnie ją zaaranżować?”

 1. Alan

  Fakt w bloku to łazienki są ekstremalnie małe. Ciężko jest się ze wszystkim wymieścić.

 2. Ela

  Przy małej łazience ważne są właśnie takie sprytne dodatki. Pozawalają zmieścić więcej na małej przestrzeni.

 3. Dasia

  Fajny ten stojak na ręczniki, kupiłabym do swojej łazienki 🙂

 4. Beata

  Lubię takie sprytne urządzenia w łazience

  1. Klaudia

   Także lubię takie fajne dodatki do łazienki. Poprawiają komfort.

Leave a Comment