Samodzielny montaż zlewozmywaka – jak zrobić to z głową?

Zlewozmywak jest bardzo ważnym elementem wyposażenia kuchni. Powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny i praktyczny. Modele dostępne w sklepach różnią się między sobą nie tylko materiałem, ilością komór czy wielkością, ale również sposobem montażu.

Zastosowana technika wpływa na ostateczny wygląd przestrzeni roboczej w kuchni, a nierzadko także wygodę jej użytkowania. Wybór odpowiedniej metody montażu pozostaje więc nie bez znaczenia. Obecnie wyróżnić można trzy podstawowe metody osadzania zlewozmywaka, z których teoretycznie każda może być przeprowadzona własnoręcznie.

O czym warto pamiętać, decydując się na samodzielne przeprowadzenie prac montażowych?

Montaż zlewozmywaka nakładanego

Najmniej skomplikowany pod względem montażu jest zlewozmywak nakładany. Nie wymaga stosowania żadnych urządzeń mechanicznych czy przesadnie skomplikowanych narzędzi – wystarczy śrubokręt, miarka i zestaw wkrętów do drewna. Zlewy tego typu zwykle posiadają standardowe rozmiary, kompatybilne z większością szafek kuchennych.

Montaż ogranicza się do wkręcenia wkrętów w określonych miejscach górnej części szafki, a następnie zakleszczeniu ich w czterech otworach centrujących. Etapem wymagającym największej uwagi jest maksymalne dosunięcie do płaszczyzny ściany krawędzi zlewu. Wybrany model może posiadać w tylnej części wykonany z metalu kołnierz, który również powinien jak najbardziej przylegać do ściany. Należy też pamiętać o konieczności uszczelnienia miejsca styku korpusu mebla ze zlewem, przy użyciu silikonu sanitarnego lub specjalnych listew. W ten sposób zabezpieczyć można się przed rozwojem grzybów i pleśni w płycie wiórowej szafki. Prowadzi on do puchnięcia materiału, a w konsekwencji jego całkowitego rozpadu.

Montowanie zlewozmywaka wpuszczanego w blat

Coraz częściej zlewozmywaki nakładane na szafkę zastępowane są modelami wpuszczanymi w blat. Występują w wielu wariantach materiałowych, kolorystycznych i wzorniczych, dzięki czemu po zamontowaniu prezentują się bardziej estetycznie i stylowo. Ich montaż wymaga jednak nieco więcej precyzji oraz fachowej wiedzy, a także dostępu do odpowiednich narzędzi. Tego rodzaju zlew posiada kołnierz, który osadzany jest w wyciętym otworze blatu. Aby montaż wykonany został poprawnie, konieczne jest dokładne określenie wymiarów oraz bezbłędne ustalenie miejsca, w którym zlewozmywak ma się znaleźć.

Sporym ułatwieniem mogą być szablony instrukcyjne, które niektórzy producenci dołączają do zakupu – obrazują one zarówno wielkość, jak i kształt kołnierza. Najwięcej problemów sprawia jednak samo cięcie blatu. Płytę wiórową i drewno obrabiać można zwykłą wyrzynarką, ale konglomerat, kompozyt czy kamień wymagają już zastosowania sprzętu bardziej specjalistycznego. Wielu sprzedawców oferujących drogie zlewy granitowe czy stalowe, świadczy także usługi wycinania otworów.

Można jednak zdecydować się na całkowicie samodzielny montaż zlewozmywaka wpuszczanego w blat, w tym czym pomocny może się okazać poniższy film instruktażowy (na przykładzie zlewozmywaków od Prima Gran):

Pomocny może okazać się także wpis pt. “Jak zamontować zlewozmywak?“ opublikowany na blogu producenta.

Montaż zlewu podbudowywanego

Zlewozmywaki podbudowane najlepiej łączą się z powierzchnią blatu, przez co zapewniają najlepszy efekt estetyczny. Osadzenie modelu podwieszanego jest niestety dość skomplikowane, przez co nie każdy powinien się na to decydować. Podstawowe prace montażowe można jednak przeprowadzić samodzielnie, korzystając z porad fachowca. Tego rodzaju zlewozmywaki również osadza się bezpośrednio w przygotowanym wcześniej wycięciu blatu, jednak mocowanie przeprowadzane jest od spodu.

Modele podwieszane montowane są wyłącznie w blatach z konglomeratu lub kamienia naturalnego, w niektórych przypadkach także odpornego na wilgoć, litego drewna egzotycznego. Najbardziej problematyczne jest wycięcie precyzyjnie dopasowanego, idealnego pod względem wymiarów oraz kształtu otworu. Po jego wykonaniu, blat należy odwrócić na stronę wewnętrzną i podwiesić zlewozmywak na uchwytach przykręcanych śrubami. Zlewy podwieszane wymagają zastosowania uszczelek gumowych, jednak po zakończeniu montażu są one całkowicie niewidoczne. Trafnie dobrane i optymalnie dopasowane komory doskonale wtapiają się w blat – dzięki temu tworzą z nim bardzo harmonijną całość i w ogóle nie rzucają się w oczy.

Możesz także przeczytać

2 Thoughts to “Samodzielny montaż zlewozmywaka – jak zrobić to z głową?”

  1. Marta

    Fajny tekst i filmik. Ja jednak wolę by zrobił to fachowiec 🙂

  2. Roman

    Zawsze można się stać fachowcem po takim instruktażu

Leave a Comment