Liny, sznurki, Dratwy i szpagaty – wykorzystanie. DIY dla domu.

Liny, sznurki, Dratwy i szpagaty - wykorzystanie. DIY dla domu.

Najstarsze liny i sznurki znaleziono w trakcie wykopalisk w Egipcie. Te wykonane z naturalnych surowców były wykorzystywane już w epoce starożytnej. Dziś także mają szerokie zastosowanie, zwłaszcza że do wyboru mamy kilka rodzajów lin i sznurów naturalnych i syntetycznych. Sprawdźmy, jak możemy je wykorzystać w domu i w biznesie.

Liny naturalne, jutowe i bawełniane

Czy Ty też masz dość otaczającego nas wokół plastiku? Plastikowych doniczek, naczyń, ozdób dekoracyjnych, które szybko kończą swój żywot w kontenerze ze śmieciami. A gdyby tak zrobić samodzielnie takie przedmioty, wykorzystując do tego różnego rodzaju sznurki? Wystarczy trochę wyobraźni, kreatywności, aby ze sznurków ozdobnych czy jutowej dratwy wyczarować oryginalne makramy, osłonki na doniczki, abażury do lamp, serwetki czy podstawki na stół kuchenny. Pomysły na to, jak własnoręcznie wykonać tego typu przedmioty, znajdziesz na różnych stronach w Internecie. Warto się tym zainteresować, zwłaszcza że sznurkowe ozdoby i przedmioty codziennego użytku świetnie współgrają z popularnym stylem rustykalnym i vintage. Jutowe dratwy i szpagaty przydadzą się też przy pakowaniu prezentów, przesyłek kurierskich, a także do różnych prac technicznych w szkole. Dratwy są niezastąpione przy produkcji wyrobów rymarskich i kaletniczych. Z kolei bawełniane nici i sznurki stosuje się przy wyrobie domowych wędlin, gdy zapeklowane i owinięte siatką mięso okręca się ciasno mocnym sznurkiem, aby je potem powiesić w wędzarni. Z ozdobnych, kolorowych sznurków z bawełny można wydziergać oryginalne maskotki. Są niezastąpione w wyrobach pasmanteryjnych i w krawiectwie. Równie użyteczne są jutowe liny naturalne, z których wykonać można kosze na drewno do kominka, podpory do roślin czy ozdoby w stylu marynarskim. Stosuje się je też w budownictwie do uszczelniania drewnianych domów. Najcieńsze liny przydadzą się w ogrodnictwie, chociażby do prowadzenia pędów pnących kwiatów czy podwiązania pomidorów. Chcesz zrobić huśtawkę albo drabinkę dla dzieci? Wykorzystaj do tego mocne i bezpieczne liny syntetyczne.

Liny syntetyczne, gumowe i polipropylenowe

Wykonane z polipropylenu lub gumy liny syntetyczne o różnych grubościach i splocie, znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu, w turystyce, transporcie i rolnictwie. Służą m.in. do mocowania do dźwigu ciężkich ładunków, do zabezpieczania ich przed przesunięciem na naczepach transportowych. Liny gumowe sprawdzą się przy naciąganiu plandeki na naczepie, a także w rehabilitacji i różnych rodzajach sportu, także tych ekstremalnych. Lin z polipropylenu używamy do holowania pojazdów. Do cumowania jachtów i mocowania żagli przydają się specjalne liny żeglarskie, mocne, a zarazem lekkie i plastyczne, aby można było na nich zawiązać węzły. Na rynku dostępne są też sznurki syntetyczne, które też dzielą się na kilka rodzajów. Pranie rozwieszamy na sznurkach bieliźnianych. Budowlańcy do wyznaczenia linii prostej używają sznurków murarskich.

Liny, sznurki, dratwy. Jak je odróżnić od siebie?

Jak rozpoznać, z jakich surowców je wykonano i do czego służą? Gdzie kupić solidne liny naturalne i syntetyczne? Na stronie www.X-ROPE.com znajdziesz duży wybór różnego rodzaju lin i sznurków, które kupisz wygodnie online z dostawą do domu. Z opisów na stronie głównej produktów dowiesz się, jakie liny i sznurki wybrać w zależności od swoich potrzeb. To istotne, bo od dopasowania odpowiedniej liny zależy często bezpieczeństwo ludzi. A zatem zwiąż swoje nadzieje z marką X-ROPE.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment