Jakie szambo wybrać plastik czy beton

Jakie szambo wybrać plastik czy beton

Budując własny dom, należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, która nie powinna ograniczać się jedynie do prawidłowego rozmieszczenia pokoi czy wykonania dobrej izolacji termicznej. Dom musi być dostosowany do potrzeb mieszkańców dlatego nawet odpowiedni dobór szamba ma tak naprawdę duże znaczenie.

W dzisiejszych czasach dostęp do mediów jest nieograniczony, jednak nie zmienia to faktu, że w wielu domach nadal nie ma sieci kanalizacyjnej, co jest dużym utrudnieniem, gdyż trzeba budować przydomowe szamba na nieczystości płynące zarówno z kuchni, jak i łazienki. W zależności od potrzeb można wybrać szambo wykonane ze sztucznych tworzyw oraz zlecić wykonanie betonowego odpowiednika, pozostaje tylko kwestia, które będzie lepsze? Bez względu na opcję, jaka zostanie wybrana, każde szambo powinno być zakupione u sprawdzonego producenta, bo ważne by towar posiadał stosowne certyfikaty jakości, gwarantujące, że szambo będzie szczelne i trwałe. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać zalety, jak i wady obu rozwiązań bądź poprosić o pomoc fachowca, który doradzi jakie szambo okaże się lepsze w praktyce.

Jakie szambo wybrać plastik czy beton

Patrząc kilka lat wstecz, to betonowe szamba cieszyły się ogromną popularnością, i nic dziwnego, bo jest to jedno z najtańszych rozwiązań. Wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia, jak i działanie środków chemicznych materiałów na pewno posłuży wiele lat. Do zalet szamba betonowego należy również zaliczyć jego ciężar, więc idealnie sprawdzi się tam, gdzie wody gruntowe mają tendencję do podnoszenia się. Umiejscowienie takiego szamba jest także dowolne. Należy jednak wziąć pod uwagę również minusy takiego rozwiązania, do których zaliczyć trzeba fakt, że szambo betonowe waży nawet kilka ton, więc do jego montażu, jak i transportu niezbędny będzie ciężki sprzęt.

Coraz częściej i coraz chętniej wybierane są szamba plastikowe, wykonane z trwałych tworzyw sztucznych, które nie wchodzą w reakcje z żadnymi chemikaliami. Mała waga sięgająca dwustu kilo, łatwiejszy transport i montaż sprawiają, że takie szamba są doskonałym rozwiązaniem. Niestety cena jest znacznie wyższa niż w przypadku betonowego i niestety wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne również nie jest imponująca.

Jeśli ma po nim na przykład przejeżdżać samochód, bo będzie usytuowane na podjeździe, należy zakupić dodatkową pokrywę betonową, która ochroni szambo przed uszkodzeniem, jednak są to znów dodatkowe koszty. Należy również pamiętać, iż takie rozwiązania nie są polecane, jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki. Takie szambo jest lekkie, więc wody mogą wypierać go, zmuszając właścicieli do przeniesienia go w inne miejsce. Dobrą wiadomością jest również to, że zarówno szambo betonowe, jak i to wykonane z tworzyw sztucznych można wykorzystać także do innych celów.

Jeśli sieć kanalizacyjna zostanie doprowadzona, nie ma potrzeby usuwania ich z ziemi, gdyż idealnie sprawdzą się jako zbiornik na wodę. Oczywiście można je także zdemontować i sprzedać osobie, która akurat poszukuje dobrego jakościowo szamba.

Artykuł sponsorowany przez firmę produkującą zbiorniki betonowe na szamba, telefon do wyceny: 721 023 023

Możesz także przeczytać

Leave a Comment