Jakie są najlepsze materiały do budowy kojca dla psa ogrodowego?

Jakie są najlepsze materiały do budowy kojca dla psa ogrodowego?

Kojce dla psów stanowią świetną alternatywę dla mało estetycznych zagród z siatki. Nie tylko dobrze się prezentują, lecz są również wygodne w użytkowaniu. Wybór surowców do budowy kojców nie powinien być jednak dziełem przypadku. Użycie najlepszej jakości materiałów zapewni komfort dla psa i spokój dla właściciela. Jakich konkretnie budulców warto użyć? O tym w poniższym artykule.

Kojec dla psa ogrodowy – na co zwrócić uwagę?

Kojce dla psów tracą dziś dawne negatywne skojarzenia. Są świetnym rozwiązaniem, jeśli na naszej posesji mamy odrobinę wolnego miejsca, a potrzebujemy ograniczyć czasowo przebywanie pupila na jej terenie lub też przyzwyczajamy nowego domownika do nieznanych bodźców. Dobre kojce dla psów powinny spełniać cztery podstawowe wymagania:

  • zapewniać komfortowe warunki dla zwierzaka,
  • gwarantować bezpieczeństwo psa,
  • być solidne – ważne zwłaszcza w przypadku dużych psów,
  • prezentować się estetycznie na posesji.

Oczywiście nie ma jednego, idealnego przepisu na kojce dla psów, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Wiele zależy od rasy, wielkości, wieku i temperamentu psa, ale też preferencji właściciela. Pamiętajmy, że przeznaczone dla dużych psów kojce wykonane z najtrwalszych komponentów będą znacznie się różniły od tych dla szczeniąt czy małych psów. W związku z tym zestaw technik i materiałów, z jakich powstaną kojce dla psów, może być różnorodny. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym na rynku możliwościom.

Bezpieczne schronienie dla psów – kojce z różnorodnych materiałów

Materiały, z jakich wykonamy kojce dla psów, będą miały niebagatelne znaczenie dla spełnienia omawianych powyżej wymagań. Oczywiście to samo dotyczy zamówienia gotowego produktu, gdyż użyte surowce są niemal zawsze wyszczególnione przez producenta.

Głównym elementem kojców są zwykle okratowania przypominające kraty klatki. Mogą one występować w wersji ocynkowanej lub standardowej. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak ich wygląd nie przypadnie do gustu każdemu. Jeśli naszym celem są estetyczne kojce dla psów, profile zamknięte poziome w kolorze czarnym sprawdzą się doskonale. Wykonany z nich kojec jest na pewno milszy dla oka, a nie traci na wytrzymałości konstrukcji.

Kojce dla psów mają zwykle przynajmniej częściową zabudowę w postaci ścian z innego materiału niż okratowanie. Ma ona często za zadanie ograniczanie bodźców wizualnych docierających do psa. Kojce wykonane z drewna wyróżniają się na tym polu lepszym wyglądem i skuteczniejszym tłumieniem dźwięków, co również jest bardzo istotne dla wielu zwierząt. Innym wyborem mogą być wytrzymałe i nie mniej estetyczne blachy trapezowe. Kojce dla psów nie mogą obyć się bez odpornego dachu z odpowiedniej jakości blachy trapezowej.

Kojec dla psa wykonany w należyty sposób – czyli jaki?

Mogłoby się wydawać, że kojce dla psów nie mają skomplikowanej konstrukcji. Jednak pozory mylą. Jako obiekt używany intensywnie i narażony na działanie czynników zewnętrznych czy też energicznego zwierzaka, kojec musi być zaprojektowany w odpowiedni sposób. Jak zazwyczaj wygląda konstrukcja takiego dachu nad głową dla czworonoga?

Odpowiednie ściany, podłoga i dach to podstawa

Kojce dla psów mogą mieć zróżnicowane konfiguracje ścian i okratowania, w zależności od potrzeb właściciela, psa, a także specyfiki danej działki. Ważnym parametrem określającym kojec będzie jego powierzchnia, a także wysokość całkowita – oba dopasowane do temperamentu i wielkości zwierząt. Duży kojec jest oczywiście droższy, ale nie warto oszczędzać na komforcie zwierzaka.

Kojce dla psów muszą mieć odpowiednio wytrzymałe zadaszenie z blachy, które uchroni przed zalegającym ciężkim śniegiem. Spad dachu powinien natomiast być skierowany do tyłu kojca, co ułatwi odprowadzanie wody i zapobiegnie zbieraniu się kałuż przed wejściem. Umieszczona pod dachem poprzeczka z profili sprawia, że konstrukcja jest jeszcze bardziej solidna.

Niezależnie od rodzaju kojca nie pomijajmy kwestii podłogi. Niektóre kojce jej nie mają – można wtedy umieszczać konstrukcję na ziemnym podłożu. Część z kojców wykończona jest jednak drewnianą podłogą. W takim przypadku może być potrzebne przygotowanie odpowiedniej wylewki betonowej pod kojec.

Wyposażenie kojca – kwestia, której nie można pominąć

Warto by kojec dla zwierząt miał łatwe i zabezpieczone przed otwarciem wejście – najlepiej zamykane na zasuwę. Gdy psem zajmuje się nowa osoba (np. tymczasowo, podczas naszego wyjazdu), dużym udogodnieniem są obrotowe drzwiczki wyposażone w miski, które pozwolą karmić pupila bez otwierania kojca. Jest to przydatne także wtedy, gdy chcemy na jakiś czas ograniczyć kontakt psa z otoczeniem i dużą liczbą bodźców.

Jeśli mamy kilka zwierząt i chcemy mieć każde z nich pod kontrolą, zdecydowanie warto zainwestować w kojec dla psa podwójny. Będzie on przegrodzony wewnątrz okratowaniem z profili lub ścianką z blachy.

Wewnątrz kojca nie powinno zabraknąć miejsca na odpowiednie wyposażenie – budę, miski, a także ewentualny koc i ulubione zabawki pupila. Niezależnie od tego, jaka jest powierzchnia i wysokość całkowita kojca, koniecznie zapewnijmy czworonogowi odpowiednio dużo miejsca do ruchu. Nawet jeśli konstrukcja ta jest schronieniem tymczasowym, przebywanie czworonoga na małej zamkniętej powierzchni negatywnie wpływa na jego dobrostan!

Możesz także przeczytać

Leave a Comment