Drewniana wędzarnia elektryczna z generatorem dymu czy z paleniskiem?

Drewniana wędzarnia elektryczna z generatorem dymu czy z paleniskiem?

Jaką wędzarnię wybrać? Jeśli aktualnie rozważasz zakup wędzarni to najpopularniejszy wybór obecnie to drewniana wędzarnia z paleniskiem lub drewniana wędzarnia elektryczna z generatorem dymu. Aby odpowiednio wybrać warto najpierw skoncentrować się na swoich potrzebach i odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących użytkowania samej wędzarni. Ważnym aspektem jest miejsce gdzie będziemy używać wędzarni, czy dysponujemy dużą przestrzenią, jak często zamierzamy jej używać oraz czy posiadamy wystarczająco dużo czasu? Porównanie tych dwóch typów wędzarni ułatwi nam udzielenie odpowiedzi na te pytania.

Drewniana wędzarnia elektryczna z dymogeneratorem

To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią swój czas i komfort. Choć może wiązać się z wyższym kosztem zakupu, w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić czas i zrębki, ponieważ jest bardzo ekonomiczna i nie wymaga pilnowania. W przypadku tego typu wędzarni, wytwarzanie dymu odbywa się w dymogeneratorze, czyli specjalnym urządzeniu generującym dym który jest wtłaczany do komory wędzarniczej. Wędzarnia z generatorem dymu może mieć różne pojemności, nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Drewniana wędzarnia elektryczna z generatorem dymu posiada grzałkę elektryczną z deflektorem, aby efektywnie rozprowadzać ciepło wewnątrz komory. Cały proces wędzenia odbywa się praktycznie samodzielnie co pozwala zaoszczędzić czas na inne czynności.

Zasada działania wędzarni z generatorem dymu

Generator dymu działa w oparciu o podciśnienie generowane przez pompkę powietrzną. Pompka ta wdmuchuje powietrze do dyszy umieszczonej w rurze dymowej. Dzięki odpowiedniemu kształtowi i rozmiarowi, powietrze przepływa tworząc podciśnienie, gdzie zrębki wędzarnicze się żarzą. Dodatkowo, powietrze jest zassane przez otwory w urządzeniu, utrzymując proces generowania dymu. Podciśnienie następnie przenosi dym zassany z wnętrza generatora do rury dymnej i dalej do komory wędzarniczej.
Generator dymu doskonale sprawdza się podczas wędzenia na zimno i pozwala na kontynuowanie procesu przez wiele godzin w zależności nastawienia pompki. Im wyższa wydajność pompki, tym więcej dymu jest wytwarzane, a czas spalania zrębków ulega skróceniu. Aby uzyskać pożądaną ilość dymu, należy eksperymentalnie ustalić odpowiednią ilość wtłaczanego powietrza oraz użyć zrębków o odpowiedniej gradacji. Metoda prób i błędów to jedyny skuteczny sposób osiągnięcia sukcesu.

Wędzarnia drewniana z paleniskiem

Oferuje prostsze rozwiązanie niż wędzarnia elektryczna. Często jednak nie chodzi tylko o prostotę, lecz o tradycję i satysfakcję z samodzielnego wędzenia. Proces wędzenia przebiega zupełnie inaczej niż w przypadku wędzarni elektrycznej. Zamiast kilku włączników i sterownika temperatury, mamy do czynienia z paleniskiem, które musimy rozpalić i pilnować.
Projekt i budowa to nie jedyne wyzwania związane z wędzarnią z paleniskiem. Palenisko jest kluczowym elementem konstrukcji i ma wpływ na wiele czynników, takich jak temperatura w komorze, ilość wydzielanego dymu, rodzaje substancji chemicznych uwalnianych podczas wędzenia, a ostatecznie smak wędzonego produktu.

Różnice w procesie wędzenia w wędzarni z paleniskiem, a z dymogeneratorem

Na początku skupimy się na procesie nagrzewania wędzarni i czasie potrzebnym do uzyskania dymu. W przypadku wędzarni z dymogeneratorem, dym wędzarniczy jest generowany już po kilkunastu sekundach, o ile mamy dostęp do zasilania elektrycznego. Natomiast w wędzarni z paleniskiem proces wytworzenia dymu zajmie maksymalnie kilkanaście minut, zależnie od lokalizacji paleniska. Jest to jedyna różnica między tymi dwoma opcjami, ponieważ szybkość nagrzewania komory wędzarniczej zależy głównie od jej konstrukcji i użytego materiału.
Jednym z ważniejszych etapów wędzenia jest oszuszanie. Odbywa się ono zupełnie inaczej w przypadku wędzarni elektrycznej, gdzie używamy grzałki ze sterownikiem tempertaury, co pozwala na osuszanie bez dymu. Natomiast w przypadku paleniska istnieje pewne ryzyko, ponieważ musimy kontrolować temperaturę i moment, w którym zaczyna się wydzielać dym. Niezależnie od metody wędzenia, lepiej unikać wędzenia nieosuszonych produktów, ponieważ może to prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji i zepsucia partii mięsa.


Podczas procesu wędzenia, kluczową rolę odgrywa jakościowy dym. Bez względu na to, czy korzystamy z wędzarni elektrycznej z panelem sterowania i dymogeneratorem, czy też z wędzarni z paleniskiem, musimy w jakiś sposób kontrolować generowany dym. W przypadku wędzarni elektrycznej z automatycznym panelem sterowania i dymogeneratorem, mamy możliwość płynnej regulacji przepływu dymu do komory wędzarniczej za pomocą odpowiedniego pokrętła. Dodatkowo, możemy włączać i wyłączać dymogenerator według potrzeb. Natomiast w przypadku wędzarni z paleniskiem, konieczne jest ciągłe monitorowanie procesu, sprawdzanie stanu spalającego się drewna i ocena jakości generowanego dymu, aby spełniał nasze oczekiwania.
Również kontrola temperatury w komorze wędzarniczej jest istotna i wymaga uwagi. Dzięki zasilaniu prądem w wędzarni elektrycznej nie musimy poświęcać tak dużo uwagi temu aspektowi. Do ogrzewania używamy grzałki z regulatorem, a pożądaną temperaturę ustawiamy na panelu kontrolnym. Cały mechanizm monitoruje i utrzymuje ustaloną temperaturę, a w przypadku zagrożenia, takiego jak zwarcie czy przegrzanie, wyłącza się automatycznie. Natomiast w wędzarni z paleniskiem brakuje takich zabezpieczeń. Musimy stale monitorować temperaturę i sprawdzać jej wartość na termometrze, a w razie potrzeby regulować ją ręcznie. Paleniska mają jedną wadę, a mianowicie nie są w stanie utrzymać stabilnej temperatury.

Czas wędzenia pozostaje niezmieniony w obu przypadkach, pod warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury. Zarówno wędzarnia elektryczna, jak i wędzarnia z paleniskiem nie przyspieszą procesu wędzenia mięsa, ryb czy serów.

Podsumowując, zakup i utrzymanie wędzarni elektrycznej z generatorem dymu lub wędzarni z paleniskiem wiążą się z podobnymi kosztami. Na początku inwestycja w wędzarnię elektryczną może wydawać się droższa, ale wiele zależy od projektu i konstrukcji wędzarni. Biorąc pod uwagę pracę i czas, który musimy poświęcić, wędzarnia elektryczna rekompensuje swoją cenę. Wielu użytkowników potwierdza, że obecnie wędzarnie elektryczne są automatyczne i prawie bezobsługowe. Wyprodukowane wędzonki nie tracą na jakości i nadal są smaczne. Istnieje również mniejsze ryzyko osmolonej powierzchni wędzonych produktów (ten czarny nalot nie zawsze oznacza dobrze uwędzoną szynkę). Dymogenerator na zrębki zużywa ich znacznie mniej niż palenisko z drewnem.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment