Jakie prace ogrodowe warto wykonać w październiku?

Październik to czas, gdy kończą się zbiory warzyw i owoców. Wtedy możemy także zobaczyć jedne z ostatnich jesiennych kwiatów, w tym astry czy chryzantemy. O czym warto pamiętać w październiku?

Już w październiku zdarzają się pierwsze przymrozki. Z drugiej strony wciąż mogą trafić się dni, gdy temperatura wynosi nawet ok. 20  stopni Celsjusza.

Niezależnie od aury powinniśmy pamiętać o tym, że październik w ogrodzie to przede wszystkim czas przygotowań do zimy. Nie oznacza to jednak, że październik nie jest odpowiednim miesiącem do nasadzeń!

Nowe nasadzenia drzew i krzewów w październiku

W październiku powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o nowych nasadzeniach drzew i krzewów. Możemy zakupić wtedy niedrogie sadzonki.

Sadzimy drzewa i krzewy, pamiętając o zapewnieniu im odpowiedniego nawożenia. Możemy wykorzystać w tym celu kompost, ziemię ogrodniczą lub specjalne odżywki, na przykład od firmy Substral.

Październik będzie także odpowiednim miesiącem do tego, aby posadzić róże. Aż do zimy mogą się ukorzenić, a potem przejść wegetację. Róże sadzimy w miejscach słonecznych, które nie są narażone na nadmierny wiatr. Możemy także zastosować specjalne nawozy firmy Substral, które przeznaczone są do róż, aby zapewnić im  dostęp do odpowiednich substancji odżywczych.

Nawożenie roślin w październiku

W ogrodzie możemy nawozić w tym miesiącu także inne rośliny. Zaleca się wówczas stosowanie nawozów fosforowych oraz potasowych. Nie stosujemy natomiast nawozów azotowych, które wydłużają wegetację roślin.

W asortymencie firmy Substral na klientów czeka szeroka gama uniwersalnych oraz dedykowanych nawozów, które przeznaczone są do różnych roślin ogrodowych.

Zabezpieczenie roślin przed zimą w październiku

Aby ochronić ciepłolubne egzotyczne  rośliny przed chłodem, należy przenieść  je do cieplejszych pomieszczeń albo też zabezpieczyć przed nim z wykorzystaniem specjalnych mat, kory czy igliwia.

Koszenie trawnika w październiku

W październiku warto także skosić trawnik po raz ostatni. Gdy jest on zbyt suchy, wtedy możemy także go podlać. Opadające na trawnik liście regularnie usuwamy, na przykład z użyciem grabi czy dmuchawy. 

Warto pamiętać o wykonaniu w październiku odpowiednich prac, aby jak najlepiej przygotować ogród i rosnące w nim rośliny na nadejście zimowych chłodów.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment