Jakie deski tarasowe są najlepsze?

Jakie deski tarasowe są najlepsze?

Taras znajduje się na zewnątrz, czyli wymaga wykończenia takim materiałem, który nie zniszczy się pod wpływem pogody. Deski tarasowe muszą też być odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Jakie gatunki drewna będą odpowiednie dla tego typu konstrukcji?

Deski sosnowe i świerkowe

Sosna i świerk zaliczają się do najpopularniejszych gatunków drewna w Polsce. Są ogólnie dostępne i łatwe do pozyskania, dzięki czemu można je kupić w atrakcyjnej cenie, jak jednak wypadają pod względem właściwości? Odpowiednio przygotowane deski świerkowe nadają się do wyłożenia nimi tarasu – przeznaczone do budowy tarasu deski muszą zostać zaimpregnowane i zabezpieczone przed działaniem grzybów, pleśni oraz innych szkodliwych drobnoustrojów. Świerk nieźle znosi intensywną eksploatację, więc taki taras powinien bez większych problemów wytrzymać co najmniej kilkanaście lat.

Deski sosnowe są nieco słabsze, dlatego poleca się je głównie na tarasy zadaszone oraz w miejscach, po których nie chodzi zbyt wiele osób. Sosnowy taras również musi zostać dobrze zabezpieczony i regularnie konserwowany.

Taras z desek modrzewiowych

Modrzew jest nieco droższym gatunkiem drewna, ale w zamian otrzymuje się deski o bardzo dobrych parametrach. Dostępne na Siekierki.com.pl deski modrzewiowe są wystarczająco twarde, by dało się z nich zbudować trwały, estetyczny taras, mają także wysoką odporność na działanie wilgoci, choć oczywiście tak samo jak inne deski potrzebują dodatkowej impregnacji. Warto też mieć na uwadze, że modrzewiowe deski z czasem zmieniają swój kolor, dlatego niezbędna jest systematyczna konserwacja takiego tarasu.

Czy warto inwestować w drewno egzotyczne?

Egzotyczne gatunki drewna, jak bangkirai, tek czy massaranduba, są niezwykle wytrzymałe i odporne na ścieranie, więc nawet bardzo intensywna eksploatacja nie będzie dla nich zagrożeniem. Są to także deski odporne na działanie wilgoci, którym niestraszne są deszcze i śnieg. Taras z drewna egzotycznego nie paczy się, nie pęka, nie ściera i nie traci koloru, a do tego świetnie się prezentuje, te zalety mają jednak swoją cenę – drewno egzotyczne jest bardzo drogie i choć taki taras wytrzyma wiele lat bez remontu, to nie wszystkich stać na podobną inwestycję.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment