Jaki wybrać gniazdka na taras?

Jaki wybrać gniazdka na taras?

Chcesz cieszyć się muzyką podczas letnich wieczorów, a może zależy Ci na szybkim podłączeniu kosiarki, dmuchawy do liści czy myjki ciśnieniowej? W takim przypadku musisz zamontować gniazdka na tarasie, a dzięki temu zyskasz stałe źródło prądy i jeszcze bardziej zwiększysz użyteczność tej przestrzeni. Jednak takie kontakty muszą wyróżniać się wysoką jakością i określonymi cechami.

Najważniejsze parametry gniazdek na tarasie ogrodowym

Wysoki poziom szczelności

Przede wszystkim wybierz gniazdka, które wyróżniają się wysokim stopniem ochrony przed wnikaniem ciał stałych oraz penetracją wody. Taka wartość jest wyrażona wskaźnikiem IP – im  jest wyższy, tym zmniejsza się ryzyko przedostania się wody do wnętrza kontaktu. Tak naprawdę dotyczy to też kurzu, wilgoci, piasku oraz innych drobnych zanieczyszczeń. 

Najczęściej na zewnątrz wybierane są hermetyczne gniazdka na poziomie IP54, ponieważ to właśnie takie modele zapewniają największe bezpieczeństwo podczas korzystania z prądu.

Odpowiedni rodzaj gniazdek

W przypadku tarasu koniecznie zwróć uwagę na to, jakie są rodzaje gniazdek – różnią się przede wszystkim sposobem montażu. Do dyspozycji masz modele ścienne, natynkowe lub podtynkowe ze specjalnymi klapkami. Szczególnie weź pod uwagę to, czy taras ma zadaszenie. Wówczas możesz bez problemu wybrać modele o szczelności IP44. W przypadku, gdy gniazdka będą bezpośrednio narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, to dużo lepiej sprawdzą się natynkowe modele o klasie szczelności IP66.

Wygląd dopasowany do designu tarasu

Gniazdka to nie tylko bardzo przydatne akcesoria, to również dodatek, który powinien być dopasowany do aranżacji przestrzeni. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na wygląd tych elementów, a szczególnie na ich kolory. W przypadku drewnianych tarasów najlepiej będą się prezentowały brązowe gniazdka. Szukasz produktów do nowoczesnych ogrodów? Zatem zdecyduj się na klasyczne białe modele – jeśli masz jasną elewację. Ciekawym rozwiązaniem są też czarne – matowe bądź błyszczące – gniazdka. W końcu świetnie komponują się z aluminiowymi oraz technorattanowymi meblami.

Podwójne lub potrójne gniazdka

Do dyspozycji masz gniazdka elektryczne o różnej liczbie wejść, ale najpopularniejsze są te podwójne lub potrójne. Przede wszystkim ze względu na możliwość jednoczesnego podłączenia kilku urządzeń. Zatem weź pod uwagę sprzęty oraz zastosowanie kontaktów na tarasie, a dzięki temu zadbasz o funkcjonalność tej przestrzeni. Poza tym nie będziesz mieć problemów z włączeniem girlandy świetlnej, radia, kosiarki i innych elementów wyposażenia.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment