Jak zrobić kurs na suwnice?

kurs na suwnice

Wykwalifikowani operatorzy maszyn są nieustannie poszukiwani w wielu branżach. Nie brakuje wśród nich operatorów suwnic. Tacy specjaliści mogą wybierać w ofertach pracy z atrakcyjnym wynagrodzeniem.

Suwnice są obecne w wielu zakładach pracy. To sprawia, że można zaobserwować duże zapotrzebowanie na osoby obsługujące takie urządzenia. Taka informacja jest dobra dla tych wszystkich pracowników, którzy chcą zdobyć dobrze płatną pracę, a obsługa suwnicy daje takie możliwości.

Czym są suwnice?

Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle są suwnice. To dźwignice, które pracują w ruchu przerywanym i są używane w różnych branżach, najczęściej w budownictwie i przemyśle. Każda suwnica zbudowana jest z mostu i z wciągnika lub wciągarki. Ten pierwszy przemieszcza się po torach jezdnych, a wciągnik lub wciągarka porusza się po moście. Suwnice służą do przenoszenia ładunków. Aby obsługiwać takie urządzenia, trzeba ukończyć kurs na suwnice

Kto może zostać operatorem suwnicy?

Obsługa suwnicy nie jest łatwym zadaniem i wymaga dużej precyzji. Nie każdy może zostać operatorem suwnicy. Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią, czyli ukończyć 18 lat. Stawiane są jednak także wymagania dotyczące cech fizycznych. Osoba pracująca na suwnicy musi mieć dobry wzrok, musi mieć dobrą koordynację ruchową, powinna umieć kontrolować przez cały czas otoczenie. Przyda się również umiejętność pracy zespołowej. 

Teoretyczna część kursu na suwnice

Kurs na suwnice składa się z części teoretycznej oraz z części praktycznej. Wszystko zaczyna się od teorii i od zajęć w formie wykładów (czasem są prowadzone online). W tej części kursanci poznają budowę suwnic i ich rodzaje, funkcje suwnic i sposób ich sterowania, przepisy BHP i dozoru technicznego. Kursanci powinni otrzymać materiały dydaktyczne oraz pulę pytań i odpowiedzi do egzaminu Urzędu Dozoru Technicznego. 

Praktyczna część kursu na suwnice

Po zakończeniu części teoretycznej rozpoczyna się część praktyczna kursu. Podczas tych zajęć kursanci uczą się w praktyce obsługi różnych typów suwnic. Poznają zasady konfiguracji tych dźwignic, aby mogły działać efektywnie. Do tego ćwiczone jest podnoszenie i przenoszenie ładunku oraz jego prawidłowe i bezpieczne ustawianie.

Egzamin UDT

Aby uzyskać uprawnienia na suwnice, po zakończeniu kursu konieczne jest zdanie egzaminu przed inspektorami Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin, podobnie jak kurs, składa się także z części teoretycznej i z części praktycznej. Najpierw konieczne jest zaliczenie teorii. Odbywa się to w formie testów – trzeba wybrać prawidłową odpowiedź lub kilka prawidłowych odpowiedzi. Gdy test zostanie zaliczony, kandydat na operatora suwnicy przechodzi do części praktycznej egzaminu. Po zaliczeniu egzaminu otrzymuje się zaświadczenie kwalifikacyjne.

Warto ukończyć kurs na suwnice, ponieważ to szansa, żeby zdobyć ciekawą, dobrze płatną pracę. Operatorzy suwnic są poszukiwani na rynku pracy i to nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy. Być może zdobycie nowych kwalifikacji będzie początkiem ciekawej kariery zawodowej.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment