Jak prawidłowo zamontować drzwi?

Jak prawidłowo zamontować drzwi?

Kupiłeś nowe drzwi? W takim razie teraz czeka Cię ich montaż. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Musisz tylko dobrze się do tego przygotować. Zobacz więc, co będzie Ci potrzebne i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy montażu drzwi.

Drzwi to jeden z najważniejszych elementów domowego wyposażenia. Dobrze dopasowane, będą prezentować się świetnie i stanowić gustowny element aranżacji. O ich praktycznej stronie już chyba nawet nie trzeba wspominać. Jednak ich pełną funkcjonalnością można cieszyć się jedynie, gdy zostaną prawidłowo zamontowane. Jeśli coś pójdzie w tej kwestii nie tak, jak powinno, drzwi będą przysparzać wielu kłopotów zarówno od strony wizualnej, jak i użytkowej.

Dlatego też, zanim przystąpisz do ich zakładania, koniecznie dowiedz się, jak zamontować drzwi w sposób poprawny. Poniżej znajdziesz wskazówki, które Ci w tym pomogą.

Montaż drzwi – samodzielnie czy z fachowcem?

Jeśli kupiłeś nowe drzwi, to masz do wyboru dwie możliwości — możesz zamontować je samodzielnie lub skorzystać w tym celu z pomocy fachowca. Co będzie lepsze? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Jeśli montaż drzwi zlecisz specjaliście, możesz być pewien, że praca zostanie wykonana poprawnie, a Ty zaoszczędzisz sporo czasu. Sporym minusem jest tu natomiast koszt. Musisz przygotować się na wydatek kilkuset złotych.

Jeśli prace manualne, budowlane, czy remontowe nie są Ci obce, samodzielny montaż drzwi będzie najlepszym wyborem. Ale co jeśli jeszcze nigdy nie wykonywałeś takich prac? Dobre drzwi stworzone są tak, aby można było założyć je w bardzo prosty sposób. Większość ich elementów jest już gotowa i wymaga jedynie odpowiedniego zamocowania. Dlatego nie obawiaj się, mając odpowiednią instrukcję i narzędzia, na pewno doskonale sobie poradzisz z tym zadaniem.

Montaż drzwi wewnętrznych – jak się do tego przygotować? Akcesoria i narzędzia

Zanim dowiesz się jak zamontować drzwi wewnętrzne, musisz wiedzieć też, co Ci będzie potrzebne, aby zrobić to dobrze. To bardzo ważna kwestia, ponieważ bez odpowiednich narzędzi, nawet przy dużej wiedzy i umiejętnościach za wiele nie wskórasz. Do prawidłowego zamontowania drzwi oraz ościeżnicy będziesz potrzebować podstawowych narzędzi, takich jak: kątownik, poziomica, zestaw kluczy, śrubokręty, czy wkrętarka. Prócz tego przydatne mogą okazać się także specjalne preparaty, na przykład silikon, klej, czy też pianka montażowa.

Jak zamontować drzwi wewnętrzne krok po kroku?

Montaż drzwi wewnętrznych składa się z trzech podstawowych kroków, czyli:

  1. montażu ościeżnicy,
  2. maskowania szczelin,
  3. wstawiania skrzydła drzwi.

Pierwszym z nich jest montaż ościeżnicy. Bez wątpienia jest to etap najtrudniejszy, dlatego też jak już go skończysz, reszta pójdzie Ci już z górki. Jeśli jest ona już zmontowana, należy wstawić ją w otwór zrobiony w ścianie, a następnie ustabilizować, wkładając w szczeliny specjalne kliny. Powstałe szczeliny trzeba następnie dokładnie osłonić listwami dołączonymi do zestawu.

Ostatnia rzecz to zawieszanie skrzydła. Miej na uwadze, że tutaj może Ci się przydać czyjaś pomoc, ponieważ drzwi są po prostu ciężkie. Co do kwestii technicznych, pozostaje jedynie wyregulować zawiasy, a następnie sprawdzić, czy drzwi pracują płynnie.

Jak widzisz, montaż drzwi wewnętrznych wcale nie jest taki trudny. Wystarczy tylko dobre przygotowanie i odrobina czasu, aby zrobić to porządnie. A teraz, skoro już wiesz, jak zamontować drzwi, pozostaje Ci jedynie zacząć działać.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment