Każde dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje zarówno zabawy, jak i odpowiedniej dawki ruchu. Są to elementy, które wpływają na jego postawę ciała, sprawność manualną i ruchową, rozwój umysłowy, zdolność zachowania równowagi i wiele innych aspektów. Idealnym rozwiązaniem na połączenie zabawy z aktywnością fizyczną jest montaż w domu drabinki gimnastycznej. Daje ona bowiem szeroki wachlarz możliwości na spędzanie wolnego czasu i integracji całej rodziny.
Oczywiście współczesny rynek posiada bogatą ofertę gotowych produktów, różniących się między sobą jakością, sposobem wykonania, rodzajem użytych materiałów, parametrami technicznymi czy wyglądem. Ważnym czynnikiem jest tu również cena, która zależy przede wszystkim od tego, z czego dany produkt jest wykonany. Jest to także powód, przez który wiele osób podejmuje się wykonania drabinki gimnastycznej na własną rękę.
Tworzenie drabinki gimnastycznej krok po kroku
Zdecydowana większość osób, zwłaszcza Ci co mają swoje domy i ogrody, znajdzie niejedną deskę, która jest podstawowym materiałem, z którego najłatwiej można wykonać drabinkę. Ci zaś, którzy takowego materiału nie posiadają, wcale nie są na straconej pozycji, gdyż w każdym markecie budowlanym można dostać drewniane elementy za niewielkie pieniądze. Jeśli już posiadamy podstawowy budulec naszej drabinki, konieczne jest przygotowanie podstawowych narzędzi- piły do drewna, szlifierki lub grubościówki, otwornicy oraz elementów drobnych, takich jak papier ścierny, klej do drewna, kołki rozporowe. Oczywiście nie każdy taki sprzęt posiada w domu, stąd też alternatywą będzie wykonanie poszczególnych elementów z pomocą lokalnego stolarza.
Z drewna potrzebujemy następujące części drabinki- dwa elementy boczne, najlepiej w postaci kantówek o grubości ok. 3cm i szerokości ok. 6cm oraz szczeble o okrągłym przekroju i średnicy ok. 2-3cm. Pamiętajmy, by wysokość drabinki dostosować indywidualnie do wymiarów pomieszczenia, w którym zostanie ona zamontowana. W obliczeniach musimy wziąć pod uwagę, iż szerokość drabinki gimnastycznej nie powinna przekraczać 80-90cm, zaś rozpiętość pomiędzy szczeblami ok. 23-25cm. Następnym krokiem jest wycięcie przy pomocy otwornicy dziur pod szczeble oraz delikatne, obustronne przeszlifowanie każdego szczebla na końcach tak, by bez problemu wszedł w otwór. Jeśli wszystkie te elementy będziemy mieć już gotowe, przystępujemy do składania drabinki. Szczeble mocujemy pomiędzy dwiema kantówkami przy użyciu kleju do drewna, który nakładamy bezpośrednio na końcówki szczebli. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Całość dokładnie szlifujemy, możemy również pomalować na dowolny kolor, zabezpieczając tym samym drewno. Pozostało już jedynie zamontować drabinkę, przykręcając ją na solidnych kołkach rozporowych do ściany.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Jak widzimy, drabinkę gimnastyczną przy odrobinie chęci i pewnych możliwościach można przygotować samemu. Jednak musimy mieć cały czas na uwadze bezpieczeństwo jej użytkowników. Własnoręcznie wykonana drabinka może i jest trochę tańsza od gotowej, jednak bardzo ważną kwestią przy korzystaniu z takich produktów jest gwarancja bezpieczeństwa. Najlepiej więc będzie kupić drabinkę gimnastyczną od producenta, który wykonuje swoje produkty zgodnie ze wszystkimi normami oraz posiada na nie certyfikat bezpieczeństwa.
Firma BenchK jest renomowanym producentem drabinek gimnastycznych nowej generacji. Produkty te traktowane są bowiem jako meble sportowe, idealnie wpasowujące się w każde miejsce domu o różnorakim stylu. Drabinki gimnastyczne z kolekcji BenchK wyróżnia doskonała jakość wykonania przy użyciu najlepszych materiałów, designerskie wzory oraz wielofunkcyjność, dzięki bogatej ofercie akcesoriów do drabinki gimnastycznej. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to produkt idealny dla całej rodziny- mogą na nim ćwiczyć zarówno dzieci, jak i dorośli. Dużym atutem drabinek firmy BenchK jest ich niewielki rozmiar, dzięki czemu zmieszczą się nawet w malutkim pokoiku dziecięcym lub w wąskim korytarzu. Mogą stanowić także dodatkowy wystrój mieszkania oraz użyteczny element, służąc chociażby jako wieszak na ubrania w przypadku, gdy nie są akurat używane do ćwiczeń lub zabawy.
Drabinka gimnastyczna jest możliwa do własnoręcznego przygotowania, jednak wymaga podstawowych umiejętności technicznych oraz dostępu do odpowiednich narzędzi. Wykonując ją jednak samemu, nie mamy pewności, iż jest to produkt całkowicie bezpieczny dla nas a w szczególności dla naszych dzieci. Najwłaściwszym krokiem będzie więc zakup gotowej, certyfikowanej drabinki gimnastycznej z serii BenchK, jej montaż oraz wspólna, rodzinna zabawa i aktywność. Zdrowie i życie są bowiem największą wartością.