Jaka spawarka do TIG spawania aluminium AC czy DC?

TIG to jedna z najpopularniejszych metod spawalniczych, której ogromną zaletą jest precyzyjność i możliwość uzyskania bardzo dobrej jakościowo spoiny. Idealnie nadaje się zarówno do spawania ręcznego, jak i przemysłowego. Jaki sprzęt będzie najlepszy do spawania aluminium? Jaką spawarkę  TIG wybrać- AC czy DC? Czym się one różnią? Na te i inne pytania postaramy się zwięźle odpowiedzieć w niniejszym artykule, by rozwiać wszelkie wątpliwości i ułatwić wybór.

Spawanie metodą TIG

Spawanie tą metodą opiera się na wytwarzaniu łuku elektrycznego przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej, który topi powierzchnię materiału. Całość odbywa się w osłonie gazu obojętnego (helu, argonu lub ich mieszaniny), który ochrania spoiny oraz elektrody przed utlenieniem. Wspomnieliśmy już na wstępie o zalecie tej techniki spawania, jaką jest wysoka jakość spawu. Jednak jest ich zdecydowanie więcej. Dużym atutem spawania metodą TIG jest to, że w ten sposób można spawać niemal wszystkie metale i ich stopy a wszystko to w dowolnej pozycji.

Spawarki TIG w sklepie spawalniczym Allweld.pl
Spawarki TIG w sklepie spawalniczym Allweld.pl
https://allweld.pl/spawarki-tig

Spawanie TIG umożliwia także łączenie elementów o przekroju poniżej 1mm, jak i dużych elementów konstrukcyjnych. Dodatkowo zapewnia łatwą kontrolę nad jeziorkiem spawalniczym a także nie powoduje rozprysku ciekłego metalu. Najlepiej spawa się nią aluminium i stal nierdzewną, kwasoodporną. TIG-i dzielą się dodatkowo na urządzenia do spawania prądem stałym o oznaczeniu DC oraz na urządzenia z użyciem prądu przemiennego o oznaczeniu AC/DC. Spawarka do łączenia materiałów metodą TIG musi posiadać kilka niezbędnych elementów, takich jak: wielofunkcyjny przewód z uchwytem TIG, odpowiedzialny za doprowadzanie prądu spawania do elektrody; przewód masowy z zaciskiem, który łączy spawany materiał ze źródłem prądu; butla z gazem oraz opcjonalnie chłodnicę cieczy.

Spawarki inwertorowe TIG

Zdecydowana większość spośród dostępnych na rynku spawarek TIG, to urządzenia inwertorowe, inaczej zwane prostownikami lub inwertorami spawalniczymi. Mogą one pracować jako spawarki TIG-DC lub TIG-AC.  Inwertor może przekształcić prąd o częstotliwości sieciowej 50 Hz na prąd o wysokiej częstotliwości a zmiana napięcia przebiega w transformatorze o lekkiej konstrukcji. To bardzo funkcjonalne sprzęty, warte swojej ceny. Urządzenia te pobierają niewielką ilość prądu i mają dużą tolerancję co do spadków napięć. Jednym z najczęściej polecanych modeli jest cyfrowa spawarka inwertorowa PATON ADI 200 PAC.

Spawarka DC a AC/DC- różnice

Maszyny DC umożliwiają spawanie prądem stałym. Ilość ciepła na biegunie dodatnim to w tym przypadku około 70% ciepła całkowitego, które wytwarzane jest w łuku. Chcąc więc uniknąć przegrzania się uchwytu, należy zastosować biegunowość ujemną na elektrodzie. Jednak ta metodyka nie sprawdza się podczas łączenia aluminium, magnesu i innych stopów. Do tych surowców lepiej będzie zastosować spawarki wykorzystujące prąd zmienny, a więc AC/DC. Są to więc urządzenia bardziej uniwersalne, gdyż pozwalają na bezproblemowe łączenie różnych materiałów.

TIG AC/DC do aluminium

Ustaliliśmy już, iż do spawania aluminium lepszy okaże się wybór spawarki TIG AC/DC. Jednak aby wybrać odpowiedni sprzęt, należy przyjrzeć się kilku kwestiom. Jednym z najważniejszych parametrów jest częstotliwość prądu AC a więc prądu przemiennego, określana w hercach (Hz). Dobra spawarka TIG do aluminium powinna umożliwiać regulację tej częstotliwości. Im większa częstotliwość, tym lepsza jakość spoiny i lepsze skupienie łuku.  Cyfrowa spawarka inwertorowa PATON ADI 200 PAC pozwala na szeroką regulację częstotliwości prądu przemiennego AC. Aluminium jest materiałem trudnym w spawaniu, a działanie prądem naprzemiennym umożliwia otrzymanie zadowalającego efektu końcowego. Przydatna podczas spawania elementów z aluminium jest spawarka TIG z funkcją pulsu, jak na przykład spawarka Paton PSI 250 STANDARD, która pozwala na ustawienie kilku ważnych parametrów pracy, zapewniając bardzo dobre wtopienie i lepszą kontrolę nad przebiegiem spawania.

By wybrać spawarkę, która spełni nasze oczekiwania, należy dokonać odpowiedniego rozeznania rynku i przyjrzeć się dokładnie funkcjom oraz parametrom poszczególnych modeli. Istotny jest także dołączony do zestawu osprzęt oraz inne akcesoria. Mogą one znacząco różnić się od siebie parametrami technicznymi. Polecane powyżej spawarki firmy PATON są produktami sprawdzonymi i chętnie wybieranymi przez klientów. Istnieje także kilka innych modeli, wyróżniających się funkcjonalnością, uniwersalnością i wysoką jakością. Zakup odpowiedniej spawarki to dość trudna decyzja, dlatego warto skonsultować ją z fachowcem firmy Paton, który rozwieje wszelkie możliwości i pomoże w dokonaniu najwłaściwszego wyboru.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment